Drukowanie pod DOS

Kupiłem drukarke HP LJ 1020 i potrzebuje drukowac z programu, który działa tylko pod DOSem.

Wiem, że jakoś da sie to zrobić, ale nie bardzo mi to wychodzi.

Kompa mam na WinXP.

Wiem, ze to chyba trzeba jakos ustawić porty, bo z DOSa nie wydrukuje na drukarce podpietej przez USB, dlatego przestawia sie zeby drukowany dokument szedl na LPT, a drukarka miala 2 port: USB i LPT, ale jak tak zrobilem to wcale nie drukuje. Dokument idzie na drukarke i caly czas jest w oknie. Nie ma komunikatu o bledach ale tez nic sie nie drukuje.

Podpiol bym ja pod LPT ale nie ma wejscia.

Jak macie jakies pomysly to bylbym bardzo wdzieczny.

Dzieki za pomoc.

o programie ułatwiającym drukowanie z poziomu ms dos

sądze że tutaj znajdziesz wyjaśnienie :slight_smile:

a tak ogólnie to polecam tą lekture która nie gryzie i chyba jest łatwa :arrow: http://www.google.com/search?q=drukowan … gle+Search

A jakbyś to wypróbował

drukowanie z programów DOS’owych na drukarkach USB pod Windows

Większość programów DOS’owych w których jest funkcja wydruku ma sterowniki do drukarek lub emulatory sterowników same w sobie. W moim przypadku nie muszę instalować drukarki w Windowsie abym mógł wydrukować coś z programu. Oczywiście przez LPT. Wszystko zależy od programu.

Nie wiem jak ustawić na sztywno zeby z dosa dokument szedl na drukarke przez LPT1.

Teraz dokument przechodzi ale przez USB i stoi w oknie drukarki, może jakby dało sie ustawić kolejność portów to wtedy by drukowało, ale nie mam pojecia jak to zrobić.

Próbowalem wszystkiego co mi tam wyżej napisaliście i kicha, nic nie działa.

Może zobacz najpierw to.

Czy drukarka wogóle drukuje z programów innych.

Sprawdź w programie dosowym,jaka wymagana jest drukarka jeśli LPT1 to podejrzewam że taka potrzebna(zobacz to co podał Asterisk).

Konfiguracja i instalacja drukarki powinna być z poziomu programu dosowego.

UPDATE - spróbuj tak.

Jak drukarka działa w systemie XP, to odinstaluj program dosowy - restart kompa,zainstaluj i przy instalacji może być opcja konfiguracji drukarki lub skonfiguruj drukarkę zaraz po instalacji programu.

Spróbuj tak:

  1. Skopiuj plik prn2file na c:\ - adres podał Ci Asterix

  2. potem start>>wszystkie programy>>…>>polecenie MS-DOS (nie pamietam dokładnej ścieżki)

  3. wpisz cd c:\

  4. wpisz prn2file c:\text.txt (na dysku c utworzy Ci się plik text.txt, możesz użyć innej nazwy niż text)

5 wpisz prn2file (Jeżeli nie będziesz miał konfliktu o port LPT to wydruki z programu DOS’owego będą kierowane do tego pliku)

  1. uruchom program DOS’owy i wykonaj wydruk

  2. np. notatnikiem otwórz plik text.txt i możesz go normalnie drukować.

U mnie ten sposób sie sprawdza (niestety pracuje pod WIN98, ale pod XP może też zadziała)

re: tomki_k

Zrobilem tak jak napisales i mam to samo co mialem, tzn drukarka nawet sie budzi, diody migaja tak jakby chciala drukowac, dokument pojawia sie w oknie drukarki ale stoi bo ciagle port to USB001.

re: JN

w programie nie ma mozliwosci konfiguracji drukarki, sprawdzam czy idzie poleceniem print.

z innych programow drukuje

dzieki za pomoc

  1. Udostępnij drukarkę

  2. Uruchom

net use LPT1: \nazwakompa\nazwadrukarki

  1. Właściwości drukarki->Zaawansowane wyłącz buforowanie -kliknij RadioButtona “Drukuj bezpośrednio do drukarki”

Nie chodziło mi oto aby drukarka zaczeła drukować. Napisz czy program DOS’owy przesłał wydruk do pliku text.txt. Programy DOS’owe obsługują tylko porty LPT ( innych w czasie pisania programu nie było - no chyba że COM).

Propozycje:

  1. Sprawdż w ustawieniach drukarki: właściwości>>szczegóły>>ustawienia portu>> odptasz

-Sprawdż stan portu przed drukowaniem -lub coś podobnie brzmiącego-

-Buforuj zadania drukowania trybu MS-DOS

właściwości>>szczegóły>>ustawienia buforowania>> zaptasz

-drukuj bezpośrednio do drukarki-

  1. Kontakt z twórcami oprogramowania DOS’owego i przedstawienie swojego problemu. Napisz nazwę programu może koledzy go znają i coś poradzą.

re tiger

net use nie dziala jak drukarka jest podpieta bezposrednio do tego kompa, jak jest podpieta do innego dziala.

re temki_ki

w pliku text.txt nic nie ma, tzn pusty jest, program nie wysyla zadnych danych do tego pliku.

program jest do ewidencji ludnosci, nazywa sie mikropesel, producent programu radzi zakupic wersje windowsowa :frowning:

dziady