Dsk SSD 120 GB - cykliczny problem


(kamilooo_34) #1

Witam, mam taki problem, nie wiem czy to problem spowodowany dyskiem czy może podłączeniem. Mianowicie mam dwa dyski HDD i SSD, na dysku SSD mam system, sterowniki i najpotrzebniejsze programy z racji tego iż nie ma on za dużej pojemności, na dysku HDD mam pozostałe programy i jakieś inne dane. Komputer działa w porządku, co jakiś czas co kilka dni lub dłużej podczas korzystania z komputera, nagle zaczyna wszystko po kolei się zacinać, i w pewnym momencie już nie da się nic zrobić jak tylko reset. Po zrobieniu resetu, jest pierwszy wstępny ekran i potem komunikat “Reboot and select proper boot device”     http://www.deskdecode.com/wp-content/uploads/2016/03/reboot-select-proper-boot-device-rcm992x0-min.jpg

 

Wtedy pomaga otwarcie obudowy, odpięcie kabelka sata oraz ponowne podłączenie i wtedy się uruchomi.

Kabelek sata mam już trzeci z kolei, bo myślałem że to jego wina. Wszystkie możliwe złącza sata na płycie miałem podłączone z nim i dalej to samo.


(dark__jedi) #2

Co to za SSD? Model.


(kamilooo_34) #3

GoodRam


(sensu) #4

Widziałem taki przypadek, ale nikt nie wiedział jak to naprawić.

Zamiast wyciągania i wkładania kabla sata pomagało wyłączenie i włączenie zasilacza.


(Smq) #5

Stawiałeś system jak podpiety ssd + hdd? 

 

Jeśli tak niestety czeka Cię reinstalka z odpiętym hdd, bo bootloader ładuje się na talerz …


(sensu) #6

To nie tłumaczy w czym jest problem.


(axis85) #7

Miałem styczność z 3 czy 4 nowymi dyskami SSD Goodrama, każdy z nich był walnięty. Sprawdź stan jakimś programem.

Polska myśl technologiczna…


(ch4rl13) #8

Mam podobny problem na  SSD  GoodRam  C100 120GB, tylko i wyłącznie na Windows 10, od około dwóch tygodni, 

gdy pobrał jakieś aktualizacje i je zainstalował. Windowsa używam rzadko, ale z miesiąc temu tego problemu chyba nie było.

Objawy takie, że system, się zamraża, dioda od HDD ciągle, się świeci, a reaguje tylko mysz, żadne okna programów, czy menu.

Problemu nie rozwiązałem, ale myślę, że to Microsoft coś popsuł w swojej aktualizacji , bo na drugiej partycji tego dysku

mam Linuxa i wszystko jest OK.


(Smq) #9

 

realy? 

 

Brak dostępu do hdd powoduje problem z odpaleniem windy, bios nie wie co ma zabootować. …


(mrFreeze) #10

Dziwne na początek wrzuć smart z tych trzech dysków z CrystalDiskInfo.


(kamilooo_34) #11

sensu -> wyłączenie zasilania też nic nie da, po będzie w porządku przez jakiś czas i potem znów się zetnie a potem wyrzuci błąd bootloadera.

 

Smq -> Tak instalacja systemu, odbywała się przy podpiętych obu dyskach HDD i SSD ale czy to może mieć wpływ ? Bootowanie to bootowanie a czy z SSD czy HDD chyba nie ma znaczenia.

 

axis85 -> ale ten dysk jest nowy, nawet roku nie ma, co mu się mogło stać ?

 

ch4rl13 -> Tylko że ja zaraz po pierwszym uruchomieniu systemu wyłączyłem automatyczne aktualizacje, i nie aktualizuje systemu w ogóle, ani ręcznie ani automatycznie,  ponieważ jak wiadomo aktualizacje w ostatnim czasie robią więcej złego niż dobrego w systemie.

 

 

 

 

 

Jak wrzucić ten smart ?

 

O to chodzi ?

http://imgur.com/a/RAYxO

 

To jest z tego dysku SSD Jak to o to chodzi to dorzuce jeszcze z HDD 


(mrFreeze) #12

Na pewno coś z dyskiem HDD jest nie tak możesz wrzucić jego smart. Dla mnie @sensu dobrze gada polać mu :slight_smile: możliwe, że bootloader jest na hdd i stąd problemy z bootem systemu. Odepnij teraz hdd i zobacz czy system wystartuje jak nie to zrób jak Ci radził czyli postaw system na nowo z odłączonym dyskiem HDD.


(kamilooo_34) #13

 

Tutaj smart dysku HDD, coś mu chyba dolega :wink:

 

http://imgur.com/a/fEjMJ


(mrFreeze) #14

Zobacz zachowanie systemu bez dysku HDD jak napisałem powyżej. W programie zmień Funkcje> Advanced feature>Wartość Raw>10[DEC]) i daj screena ale masz już bady fizyczne (możliwe, że tylko jeden) i nic ich nie usunie więc zabezpiecz ważne dane bo zapewne dysk niedługo padnie (różnie bywa). Ogólnie dysk ma 30tyś godzin pracy to już naprawdę niezły wynik.


(kamilooo_34) #15

 

Dzięki przede wszystkim za rady :wink: będę musiał kupić dysk przenośny rzuć na niego to i niech sobie leży albo jakiegoś pendrive większego ;) 

Proszę zrzut z wartości Raw 10DEC :wink:

 

http://imgur.com/a/qOcwj

! AKUALIZACJA!

 

Dziś podczas korzystania pojawił mi się bluscreen którego udało mi się złapać i zrobić zdjęcie http://imgur.com/a/8Ym85 

po chwili wyskoczył ekran taki właśnie jak przy tym problemie dysku http://imgur.com/a/OphLv


(kamilooo_34) #16

Panowie :slight_smile: !


(hirem) #17

Dysk hitachi ma wykazany w smart problem z komunikacją parametr C7. Zmiana kabla sygnałowego nie musi pomóc jak błąd komunikacji jest od elektroniki dysku albo chipsetu sterujące sata na płycie głównej. Crystal Disk Info nie wyświetla ostrzeżeń kolorowych do SSD jak do HDD, ale biorąc pod uwagę specyfikę SSD, program ogólny jak Crystal Disk Info do wszystkich dysków ,może nie być w stanie ujawnić problemów, więc dobrze było by sprawdzić programem firmowym. Sprawdzanie na wszystkich sata płyty głównej nic nie da ,jak chipset sterujący sata czyli wszystkimi jest uszkodzony. Jeśli wziąć tezę, że Crystal Disk Info nie wprowadza w błąd, i z dyskiem SSD jest ok, zostaje wina od dysku HDD błędów komunikacji, ale jeszcze nie wykluczając innych przyczyn nakładających się. Więc jak ktoś już doradzał dobrze by było sprawdzić działanie systemu na SSD o ile się uruchomi bez podejrzanego dysk HDD,  oraz czy  problem będzie dalej występował bo nie można wykluczyć.


(JNJN) #18

A sprawdzałeś pracę komputera z wypiętym dyskiem HDD?

 

HDD uszkodzony i praktycznie kosz.

 

A na już trzeba mu wymienić przewód sygnałowy sata i w pozycji C7 ma zawsze być stała wartość 751 (ma się nie zwiększać).


(kamilooo_34) #19

 

Nie sprawdzałem, działania komputera bez HDD.

Nie pożyje już nic HDD ?


(JNJN) #20

 

?

 

Jak faktycznie on jest sprawcą problemów, to trzeba go wymienić.

 

Zrób kopię ważnych danych.