DSL czy też stosuje się mikrofiltry? Oraz zapytanie o router

Witam!

mam zapytanie czy jeżeli podłączam router Speed Touch 608WL to muszę coś w nim konfigurować? czy internet będzie od razu po podłączeniu i podłączeniu do karty sieciowej w komputerze? Router z oprogramowaniem TP.

A drugie moje pytanie, to takie czy każdy telefon, faks, etc. musi być podłączony przez mikrofiltr i czy może to być mikrofiltr od neostrady?

proszę o odpowiedź

O ile mnie pamięć nie myli to ten modem jest zdalnie zarządzany przez TP, ale nie pamiętam jak wyglądała procedura instalacyjna. Użytkownik ma dostęp tylko do ustawień WiFi i podstawowych funkcji rutera, po kabelku będzie włączone DHCP więc nie musisz nic konfigurować, po WiFi musisz przynajmniej ustawić hasełko. Nie wiem jak to wygląda teraz, ale kilka lat temu jak go w firmie podłączałem to okazało się że nie mogę zmienić konfiguracji DHCP (domyślna kolidowała z istniejącą siecią) i musiałem wymienić z TP kilka “ciepłych słów” aby mi podali hasło do zaawansowanej konfiguracji. Ogólnie w małych firmach gdzie nie ma dziwnych rozwiązań to ten sprzęt się sprawdza.

Jeśli chodzi o mikrofiltry to bezwzględnie musisz je stosować, ja rozwiązałem problem wstawiając modem przed centralką (analogową), potem mikrofiltr i dopiero port zewnętrzny centralki. Jest tylko jeden typ mikrofiltrów.

Ok, dzięki za porady, dzisiaj będę instalował ten router w szkole. Także wydaje mi się że jest automatycznie konfigurowany. Jeszcze pytanie czy do zaawanowanej konfiguracji hasło ma każdy takie samo? czy każdy inne? też by się przydało, nawet forwadingu portów nie da rady…

Hasło i login do podstawowej konfiguracji: basic. Z tym hasłem ustawisz forwading, ale pamiętam że było to jakoś pokrętnie robione i trzeba się było sporo na klikać. Niestety nie pamiętam hasła do zaawansowanej konfiguracji.

Wielkie dzięki za informacje. Tak dostałem się do ustawień, to z hasłem akurat pamiętałem. Forwadingu nie wiem zbyt jak ustawić (pamiętam że kiedyś robiłem temat na forum elektroda i powiedzieli że to jest zablokowane, natomiast w tej chwili nie jest mi potrzebny forwading ale oczywiście wiedza by się przydała), router sam się skonfigurował, z tym że trochę długo musiałem czekać na to aż się zsynchronizuje linia (zapali kontrolka DSL), nawet do 7 minut… (i tak zawsze musze czekać) być może gdzieś brakuje mikrofiltru (i tutaj pytanie czy mogę użyć mikrofiltrów od neostrady do DSL?) oraz czy jeżeli nie jest założony chociażby jeden mikrofiltr to internet może działać, ale długo się synchronizować ? (mowa ciągle o DSL a NIE o ADSL).

Jak napisałem wcześniej jest tylko jeden typ mikrofiltra więc możesz wpiąć dowolny. Zadaniem mikro filtra jest chronić telefony, faxy itp. i bez względnie musi być wpięte gdzieś między centralą a urządzeniem. Nie rozumiem czemu nie wepniesz modemu zaraz na wejściu sygnału z centrali TP, dalej jeden mikrofiltr i dopiero cała reszta urządzeń już bez mikrofiltów. Czas potrzebny na synchronizację modemu zależy od wielu czynników, przedewszyskim od szybkości łącza i długości kabla od centrali do modemu. Siedem minut to sporo, ale po cholerę tym się przejmować? Takie urządzenie włącza się i ono ma być włączone aż się zawiesi (co w tym modelu się rzadko zdarza), lub trzeba je przenieść.

Co do DSL via ADSL. To co TP oferuje jako “DSL” to techniczna ta sama usługa co “Neostrada” tylko oferowana dla firm i instytucji. Różnica w nazewnictwie jest wyłącznie kwestią marketingową, no chyba że masz łącze synchroniczne (w obie strony ta sama prędkość) w co wątpię. Podłącz jeden filtr za modemem i zapomnij o problemie.