DTS 5.1 a 2.0 stereo

Mam oryginalna płyte koncertowa dvd video. Na okładce nie było podane nic na temat systemu dzwieku na niej. Zazwyczaj jest on i stereo i do kina 5.1. Nie posiadam kina, tylko tv stereo. A w dekoderze power dvd sprawdziłem ze dzwiek na tej płycie jest tylko w 5.1. Przez to wydaje mi sie ze na tv stereofonicznym głos jest jakby monofoniczny. Czy tak powinno byc?

jakby monomoniczny? ustaw na sprzęcie jeśli nie jest ustawione fabrycznie - downmix stereo (lub podobną nazwą lub funkją opcję) to sprowadzi ścieżkę 6 kanałową (5.1) do stereo (2 kanały)…

A jak ustawic to w komputerze np w dekoderze cyberlink power dvd 6? Bo film odtwarzam na ps2 i chyba nie ma tam takiej opcji.

5.1 otrzymuje sie z dzwieku stereo , kiedy power dvd czy inny odtwrzać “stwierdzi” że może ten sygnał rozdzielić wtenczas wyświetla że jest to 5.1 , telewizor może wyselekcjonoować dzwięk stereo(NICAM) tylko z sygnłu antenowego bo tylko taki dekoder ma w sobie wbudowany , przesyłając sygnał np. z karty dzwiekowej do wejscia tv nie rozdziela on juz sygnału na dwa kanały a wręcz przeciwnie mixsuje je aby dzwięk wydobywal sie z wszystkich głosników jednakowo co w efekcie daje niezbyt czysty dzwięk monofoniczny.

Ale czy jest szansa na uzyskanie dzwieku stereo z 5.1?

Nie ma dzwięku w formacie czy systemie w formie zapisywalnej 5.1 , 3.1 4.1 , 6.1 czy 7.1 jest tylko stereo , a żeby osiągnąć te wymienione rozszerzenia dzwięku do tego celu wymagany jest dekoder który to właśnie z dzwieku stereo rozdziela ten sygnał na poszczególne głosniki (kanaly czy podkanały)

Czyli przyjmuję że tak musi juz zostać. Ach ta technika…