Dual boot menu Windows Xp i Backtrack 5 jak przywrócić


(Pomaranczan) #1

Witam.

Mój problem polega na tym że mam 2 systemy na 1 dysku: Windows Xp i Backtrack 5 R2 i nie mam boot menu do wyborów systemów, ale może wszystko od początku opisze.

Miałem na dysku 250 GB tylko 1 system: Windows Xp Pro ale chciałem się zapoznać z dystrybucją Linuxa(obecnie dystrybucją Ubuntu) Backtrack 5 R2 dlatego też po zrobieniu sobie Backtrack 5 R2 na USB live i potem poprawnym podzieleniu dysku na partycje zainstalowałem go sobie na tym samym dysku co Windows Xp Pro, teraz mam 150 GB przeznaczone na Xp, a ~80 GB na Backtrack 5 R2. Po zainstalowalowaniu Backtrack 5 R2 przy włączaniu komputera miałem boot menu GRUB-a 2 ale denerwowało mnie że mam aż do wyboru 5 systemów bo 4(1 normalny, a 3 testowe jakieś) z tego Ubuntu, a na samym dole 5 do wyboru to Windows Xp Pro i do tego miałem na wybór system tylko 6 sekund. Dlatego też chciałem to zmienić na początku tylko z pomocą google.pl i youtube.com jednak mimo prób programem EasyBCD 2.1.2 nie udało mi się zmienić wyglądu Boot menu GRUB-a 2, dlatego też znalazłem i użyłem programu BootPart i po użyciu tego programu całkowicie zniknął mi Boot menu i automatycznie uruchamia mi się Windows Xp Pro :frowning:

I teraz mam pytanie do was czy wiecie może jak ustawić boot menu tak aby były do wyboru tylko 2 systemy windows Xp Pro i Backtrack 5 R2 ???

PS. z backtrack mam do czynienia dopiero jakiś 4 dzień więc traktujecie mnie jak nooba w tej dziedzinie bo kompletnie się na nim nie znam ;p


(Łukash) #2

Menedżerem rozruchu dla dual bootu Windows/Linux jest np Linuxowy GRUB - zatem nie wiele ma on związku z Systemami operacyjnymi Microsoft Windows :wink: ,menedżer rozruchu Windows nie obsługuje Linuxa.


(roobal) #3

Zdecyduje się tylko czy chcesz korzystać z menedżera rozruchu Windowsa, czy Linuksa. Najkorzystaniej będzie korzystać z Gruba, uruchom Backtrack i zainstaluj na nowo Gruba. Jeśli nie wiesz jak, to pobierz sobie obraz płyty Super Grub Disk, uruchom go z płyty lub pendrajwa, wykryje on systemy zainstalowane na dysku, uruchom Backtracka i wykonaj następujące polecenia.

sudo grub-install /dev/sda

sudo update-grub

Oczywiście, że obsługuje, nie bezpośrednio, ale jednak.

Pozdrawiam!


(Pkubaj) #4

Oczywiście, że nie obsługuje, chainloadowanie (nie znam polskiego tłumaczenia) zewnętrznego bootloadera nie można nazwać obługą.


(roobal) #5

Masz na myśli Gruba, czy bootloader Windowsa? Napisałem, że windowsowy bootloader nie obsługuje bezpośrednio , ale można tego dokonać, dokładniej Windowsowy bootloader jest w stanie uruchomić Gruba, a Grub dalej robi swoje. Na takiej zasadzie działa chociażby Wubi.

Pozdrawiam!