Dual boot normalna 10 i testowa

Chciałbym sobie obok normalnej 10 zainstalować kompilację 15002, mam już przygotowanego pendrive’a, kiedyś kilka razy instalowałem system ,więc mam mniej więcej pojęcie. Pytanie, czy mogę zrobić partycję 50 GB bez formatowania dysku ?

Po “zrobieniu” partycji zawsze ją musisz sformatować, na niesformatowanej partycji nie można zapisać żadnych danych.

 

Od drugiej strony - widzę, że nie masz za bardzo pojęcia co to jest formatowanie (nie jest ono wymagane do podziału partycji)

 

Możesz z obecnej partycji wydzielić nieużywany obszar, wykonać z niego partycję, którą następnie formatujesz i instalujesz na niej np. system operacyjny.
Czynność taką możesz wykonać z poziomu działającego Windowsa za pomocą np. programu Easeus Partition Master

Dzięki, a właśnie jak instalowałem wcześniej 10 na ssd to utworzył mi się dysk F 500 MB na obok dysku C, z którym nie mogę nic zrobić, da się go wcielić do C bez ponownej instalacji systemu ?

Zostaw ją w spokoju, chyba tak bardzo Ci nie przeszkadza?
Prawdopodobnie jest to partycja startowa z plikami rozruchowymi systemu, bez trochę większych operacji nie można jej bezkarnie usunąć.

 

No to ostatnie, automatycznie po instalacji będzie się pojawiać w czasie uruchamiania komputera wybór systemu ? I czy po sformatowaniu tej partycji 50 GB nie będzie się pojawiać czy to trzeba coć ustawić ? Może głupie pytania w końcu windows to nie linux ,ale pytam się dla pewności