Dual Boot - problem z bootloaderem: System BootOrder not found

Mam na dysku Kubuntu + Windows. Ten drugi od dawna nie używany. Któregoś pięknego dnia przy starcie komputera zamiast bootloadera pojawił się komunikat:

System BootOrder not found. Initializing defaults.
Creating boot entry „Boot000C” with label „ubuntu” for file „\EFI\ubuntu\shimx64.efi”

Próbowalem reinstalować GRUB ale bez efektu.
Proszę o pomoć naprawie loadera.

Masz jakiś pendrive liveusb z Ubuntu /Mintem, itp? Jeśli tak to uruchom, uruchom terminal, podnieś uprawnienia:

sudo su -

Pokaż wynik poleceń:

efibootmgr -v
parted -l

Próbowałeś uruchomić bootmenu płyty głównej? Pierwszy raz słyszę o takim problemie, ale Windows zakomunikował, że znalazł shim, co uruchamia najprawdopodobniej grub2. Myślę, że dodał po prostu dla niego wpis do płyty głównej, a sam się ustawił jako domyślny os. Windows się uruchamia?

Windows nic nie dodał bo nie był uruchamiany. Bootmenu w tym lapku jest jakieś ograniczone i nie udało mi się z niego nic innego odpalić. Po tym komunikacie w „biosie” startuje Kubuntu. Polecania w konsoli wpisałem więc „stacjonarnie”:

netis7@netis7-HP-EliteBook-2570p:~$ efibootmgr -v
BootCurrent: 0000
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0008
Boot0000* Notebook Upgrade Bay  BBS(CDROM,,0x0).......................................................................
Boot0001* Notebook Hard Drive   BBS(HD,,0x0).......................................................................
Boot0002* Notebook Ethernet     BBS(128,,0x0)........................A..............................................
Boot0003* Notebook Ethernet     BBS(128,,0x0)........................A..............................................
Boot0004* Notebook Ethernet     BBS(128,,0x0)........................A..............................................
Boot0005* Windows Boot Manager  HD(2,GPT,3338fd4a-1f81-4f0d-b409-acf2c596d0eb,0xfa000,0x32000)/File(\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi)WINDOWS.........x...B.C.D.O.B.J.E.C.T.=.{.9.d.e.a.8.6.2.c.-.5.c.d.d.-.4.e.7.0.-.a.c.c.1.-.f.3.2.b.3.4.4.d.4.7.9.5.}...a................
Boot0006* ubuntu        HD(2,GPT,3338fd4a-1f81-4f0d-b409-acf2c596d0eb,0xfa000,0x32000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot0007* ubuntu        HD(2,GPT,3338fd4a-1f81-4f0d-b409-acf2c596d0eb,0xfa000,0x32000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot0008* ubuntu        HD(2,GPT,3338fd4a-1f81-4f0d-b409-acf2c596d0eb,0xfa000,0x32000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
netis7@netis7-HP-EliteBook-2570p:~$ parted -l
netis7@netis7-HP-EliteBook-2570p:~$ sudo su -                                                                                                                                                   
root@netis7-HP-EliteBook-2570p:~# parted -l                                                                                                                                                     
Model: ATA SSDPR-CL100-120 (scsi)                                                                                                                                                               
Dysk /dev/sda: 120GB                                                                                                                                                                            
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny): 512B/512B                                                                                                                                                  
Tablica partycji: gpt                                                                                                                                                                           
Flagi dysku:                                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                                                
Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  System plików  Nazwa                         Flaga                                                                                                            
 1     1049kB    524MB   523MB    ntfs           Basic data partition          ukryta, diag                                                                                                     
 2     524MB     629MB   105MB    fat32          EFI system partition          ładowalna, esp                                                                                                   
 3     629MB     646MB   16,8MB                  Microsoft reserved partition  msftres                                                                                                          
 4     646MB     79,1GB  78,4GB   ntfs           Basic data partition          msftdata                                                                                                         
 5     100GB     120GB   20,0GB   ext4         

Zainstalowałem program okienkowy „Boot Repair”. Po zakończeniu jego działania jest komunikat,że jeśli nadal jest problem to wskazać URL: Ubuntu Pastebin

Co za gimnastyka, masz po kolei 4 metody. Od lat to samo.:

Czyli od lat społeczeństwo Linux-a nie potrafi rozwiązać problemu. W dodatku nie ma czytelnej metody dostępnej po polsku dla zwykłego, niezaawansowanego użytkownika…
No cóż, będę musiał pogodzić się z Windowsem…

Taki człowiek nie bierze się za Linuxa.
Nie umiesz, nie chcesz to nie walcz. Szukanie podania na tacy.
Albo ćwicz. Wyobraź sobie co ja przeżywałem 20 lat temu. A miałem tylko gazetę i kilka płyt.
Masz po Polsku:

A ja myślałem że Linux chce być systemem dla mas i dlatego przez ileś lat słyszałem o „Roku Linuxa”… Który nigdy nie nadszedł… Pojawił się jednak „Ubuntu” który wprost mówił że właśnie to jest jego misją… Były nawet takie cuda że Canonical rozsyłał darmowe CD za swoją dystrybucją…

Wyobrażam sobie bo wtedy Linux na desktopie był bezużyteczny, za to świetnie nadawał się jako system ratunkowy dla wówczas również niedopracowanego Windowsa. Bardzo miło wspominam KDE 3.5 - na pewno wyglądał o niebo lepiej i był bardziej spójny niż domyślne okienka Win XP :smile:

Dzięki za linka ale jak już wcześniej napisałem tej metody próbowałem, a Ty nazwałeś ją „gimnastyką”. A jeszcze wcześniej klikałem coś w konsoli co chyba miało zrobić to samo.

No cóż, przy dalszych próbach odzyskania bootloadera coś pochrzaniłem (próbowałem instalować Kubuntu bez formatu na starym systemie) i teraz Kubuntu nadal startuje ale już bez WiFi. Był tam jakiś problem z partycjami - nie wiedziałem o co mu chodziło…

Jeżeli chcesz mi pomóc to mam takie partycje:

Na tej 78GB jest Windows i jest to zarazem magazyn na pliki.
Na tej 20GB jest Kubuntu.
Nie wiem o co chodzi z tymi pierwszymi trzema. Próbuję format partycji 5 -20GB ext4 i położyć tam świeżego Kubuntu. GRUB próbuję wrzucić na 2 (105MB) i dalej wychodzi komunikat:

System odpala się z UEFI?

[ -d /sys/firmware/efi ] && echo "EFI boot on HDD" || echo "Legacy boot on HDD"

Na zapytanie otrzymuję wynik: Legacy boot on HDD

Nie chce być, tylko kilku fantastów tak uważa.
To jest system do pracy, i stabilności.
Jak umiesz to łatwo naprawić./ z windą różnie bywa.
U mnie jako podstawowy, ale przyznam, że to nie działa od strzału.
Patyk -instalacja- a potem się nie interesujesz.

Niestety ale grubo się mylisz. Musiałeś Windowsa dawno nie używać. Jak chcesz mieć system do pracy i stabilności to instalujesz Windows. Na stacjonarce mam Windows 8.1. Używam ją w sposób umiarkowany (różne programy) ale codziennie po kilka godzin i od kilku lat (będzie z 5) nie miałem żadnych problemów. Na Win XP to jeszcze różnie bywało ale jak był jakiś problem to można go było łatwo naprawić. Kubuntu 18 miałem na lapku do celów „wakacyjnych”. Używany przez kilka tygodni w roku. Głównie Firefox, czasami jakiś film, zdjęcie czy dokument ale to sporadycznie i zawsze odpalany na domyślnie zainstalowanych narzędziach. I był tak cholernie stabilny że się sam od siebie posypał i jeszcze uniemożliwił mi dostęp do Windowsa. A problem jest tak łatwo naprawialny, że nikt nie potrafi udzielić wskazówki jak to zrobić.

To współczuję. Ja z Windowsa nie potrafię korzystać, tyle z niego problemów. Choćby to, że okno Windows Explorer się zacina do czasu otwarcia pliku przez program. Wiem, że dziwnie to brzmi. Nie wiem, czemu tak jest, ale jest.

Oboje się mylicie. Nie powiem dlaczego.