Dual Boot Ubuntu 9.10 i Windows 7 RTM

Siemka! Chciałbym przetestować sobie Ubuntu 9.10 i ustawić dual boota, żeby można było wybrać przy starcie który system ma się włączyć. Mam na kompie już zainstalowaną tą 7 i jak teraz zainstalować ubuntu, żeby wszystko na nim ładnie chodziło? Mam jedną partycję 146 GB, którą chciałbym podzielić, tak aby był na niej zainstalowany ubunciak.

Jak zainstalujesz Ubuntu to wraz z nim zainstaluje się Grub 2, czyli linuksowy bootloader, który powinien bez problemu wykryć Windowsa i dodać go do listy wyboru i w ten sposób będziesz miał możliwość przełączania się między systemami.

W zależności od tego jak chcesz używać Ubuntu możesz zrobić tylko jedną lub 3 partycje. Jeśli chcesz tylko testować to możesz stworzyć jedną partycję na system i podmontować ją w / i ewentualnie stworzyć swap. Jeśli chcesz korzystać na co dzień z systemu to proponuję jeszcze stworzyć dodatkowo partycję na dane montowaną w /home. Więcej szczegółów znajdziesz w tym wątku partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

Pozdrawiam!

roobal , dzięki za pomoc, chcę zacząć przygodę z linuxem, bo już mam dosyć M$ i ich polityki :wink:

A w ogóle na sam system ile GB partycja starczy, żeby w miarę można było szybko pracować?

Na sam system wystarczy Ci od 2 - 10 GB w zależności ile programów zamierzasz instalować ale średnio 5 GB to wystarczająca ilość. Wielkość partycji czy jej zajętość nie ma większego wpływu na szybkość działania systemu, przynajmniej w przypadku Linuksa.

Pozdrawiam!

roobal , zrobiłem partycję 35 GB i na SWAP 6,5 GB :slight_smile:

Po co Ci ażtyle na SWAP?

Zrób lepiej oddzielną partycję /home, a na SWAPa przeznacz maksymalnie 2 GB (chociaż i to przy większej ilości pamięci RAM to za dużo).

Ach te przyzwyczajenia z Windows Vista, widzę że wolisz “zapobiegać niż leczyć” :stuck_out_tongue: Tak jak pisał Areh, ponad 6GB na swap to zdecydowanie za dużo, przy 2GB pamięci RAM swap nawet nie będzie używany, chyba jedynie podczas obróbki graficznej w Gimp/Inkscpae lub przy obróbce wideo. Na partycję “główną” montowaną w / przeznacz od 5 - 10GB, na swap 2GB jak pisał Areh Ci w zupełności wystarczy, chyba że korzystasz z hibernacji to swap powinien mieć tyle samo co ilość RAMu, na /home daj ile tam potrzebujesz. 35GB dla partycji “głównej” to zdecydowanie za dużo. Linux to nie Vista :slight_smile:

Pozdrawiam!

roobal , czyli podzielić od nowa tą partycję i dać dla “/” 5-10 gb a resztę na /home?

I jaki system plików najlepiej wybrać?

I czy mogę podzielić tą partycję teraz, już po instalacji Linuxa?

Tak :slight_smile:

Domyślnym systemem plików w Ubuntu jest Ext4, więc taki możesz wybrać. Osobiście nie spotkałem się jeszcze z problemami z Ext4 :slight_smile:

Tak, możesz ale możesz też stracić Linuksa, jeśli coś skopiesz :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dałem 2048 MB na partycję SWAP

5 GB na “/”

I resztę na “/home”

Jak na razie wszystko działa dobrze, dzięki za pomoc :slight_smile: