Dual monitor na MSI Radeon 6670 (DVI i D-SUB), na różnych monitorach. Czy to może się udać?

(sewer6) #1

Mam komputer z kartą graficzną MSI Radeon HD 6670, DDR3, 1GB, 800MHz. Dotychczas miałem do niego podłączony duży monitor SAMSUNG SyncMaster SA700 na kablu DVI, ale chciałbym zrobić sobie dual monitor wraz z SAMSUNG SyncMaster 740n na kablu D-SUB. Wykonuję tego typu manewr pierwszy raz, jak gdziekolwiek patrzyłem, to wszyscy to robili na takich samych monitorach. Nie było nigdzie mojego przypadku. No i czy nie zajeżdżę/spalę mojej karty graficznej? I czy przy takich kombinacjach nic nie grozi SA700 (uszkodzenie/spalenie)? Tak się składa, że jest nie dość, że pożyczony to jeszcze bardzo drogi. Jak ogólnie by się to sprawdzało? Czy będzie to działać, gdy jeden z monitorów jest o połowę mniejszy? Czy Linux Mint XFCE i Windows XP obsłużą dwa monitory?

(drunkula) #2

Bez problemu.

(sewer6) #3

Podłączyłem te monitory, wszystko jest ok, ale na drugim nie ma paska zadań. To jest spowodowane inną rozdzielczością, czy tak jest zawsze?

(Dimatheus) #4

Hej,

Normalne, w trybie rozszerzonego pulpitu pasek pojawia się tylko na ekranie głównym.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(drunkula) #5

Jeżeli Cię to boli, zainstaluj Zbar - dodatkowy pasek, plus łatwe ustawianie dwóch różnych tapet, plus całkiem fajny kalendarz w porównaniu do systemowego.

(sewer6) #6

Nie boli mnie to w ogóle, byłem po prostu ciekawy dlaczego tak jest.

(Dimatheus) #7

Hej,

Po prostu pasek pokazuje, który z ekranów jest ekranem głównym - tyle.

Pozdrawiam,

(drunkula) #8

A skąd, pasek nie musi znajdować się na głównym wyświetlaczu.

(sewer6) #9

Skombinowałem jeszcze jeden monitorotelewizor na hdmi, wielkością matrycy podobny do większego z wcześniej podanych monitorów, czy komputer da radę również mu?

PS: Teraz zmieniło się to, że mam Windows Vista HP 64 bit. No i czy przy wielu monitorach będzie znaczny spadek wydajności w grach? Bo nawet teraz nie mam kosmicznie dużo fps-ów. (chodzi głównie o cs go, a także NfS Most Wanted)

(drunkula) #10

Karty nie znam, ale często mimo >2 wyjść karta obsługuje jedynie dwa na raz.

Spadek wydajności oczywiście będzie przy podłączeniu kolejnych monitorów - coś musi ten obraz “policzyć”. Granie fullscreen plus dodatkowe monitory najlepiej rozwiązać tak, że główny monitor wpinasz w mocną kartę, a dodatkowe pod integrę albo byle badziew - do obrabiania pulpitu wystarczy nawet jakiś pasywny GF7400 GS.

(sewer6) #11

Spróbuję, ale czy nic się nie uszkodzi?

(drunkula) #12

A co ma sie uszkodzić? Pilnuj tylko temperatur, bo dodatkowy narzut pracy na karcie / dodatkowa karta temperatur w budzie na pewno nie obniży.

(Dimatheus) #13

Hej,

A gry chcesz uruchamiać na jednym monitorze, czy linkować na przykład na dwóch?

Pozdrawiam,

(sewer6) #14

Chciałbym grać na trzech, z tym, że moja karta obsługuje tylko dwa.  Czy dało by się zrobić tak, żeby integra obsługiwała jeden, a Radeon dwa? I co najważniejsze, czy na takiej konfiguracji będę mógł grywać w cs go?

(Dimatheus) #15

Hej,

Niestety nie. Gdy płyta główna wykrywa dedykowaną kartę grafiki w porcie PCI-E, karta zintegrowana jest wyłączana na poziomie BIOS/UEFI. Nie będziesz mógł więc karty zintegrowanej wykorzystać. Inaczej sprawa ma się w przypadku laptopów, które w pewnych konfiguracjach potrafią wykorzystać karty w trybie hybrydowym - czyli dedykowany profesor graficzny i rdzeń zintegrowany. Tutaj jednak to działać nie będzie i zostaje Ci zabawa z dwoma ekranami.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(drunkula) #16

E tam wyłączana - moj Gigabyte latami działał w trybie 2xgeforce + integra. Nie wiem jak tam ze stripingiem w grach, ale pulpit rozszerzony bez problemu…

(Dimatheus) #17

Hej,

A jaką dokładnie masz płytę główną?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(sewer6) #18

ASRock AliveNF4G-DVI.

(Dimatheus) #19

Hej,

Płyta to dość wiekowa konstrukcja, zatem karta zintegrowana na 99,9% będzie się wyłączać, gdy zostanie wykryta karta dedykowana. Z drugiej strony płyta wyposażona jest w bardzo słabiutki układ graficzny, który z CS’em może mieć problemy. Myślę że próby połączenia hybrydowego nie powiodą się też z innego powodu: Ty posiadasz kartę Radeona, a zintegrowana to GeForce, czyli dwie przeciwne strony barykady.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(drunkula) #20

Skoro są dwa monitory, to można sprawdzić: jeden w integre, drugi w kartę.