Dual socket 370. Czy płyta ASUS CUV4X-D uniesie dwa Celerony SL68P, 1,20GHz

Mam, a właściwie miałem, dwa komputery z procesorami Intel Celeron SL68P, 1,20 GHz, ale w obu był problem z mobo. Jeden padł całkiem, a drugi chodzi ledwo. Wpadłem na pomysł, może by tak wpakować ich procesory do jednej płyty, bo w pojedynkę działają średnio szybko. Mam okazję kupić identyczną płytę głównąza 50 zł, z tym, że w niej również znajdowały się proce takie jak na aukcji, którą podałem. Czy pociągnie ona dwa procesory o 450 MHz szybsze? No i ile pamięci maksymalnie tam wpakuje? 2Gb wejdzie? (4x 512Mb) Myślałem od razu o karcie graficznej http://allegro.pl/katra-graficzna-agp-pro-256mb-fire-gl-x1-fvat23-i5333652565.html

Jak taki zestaw będzie się sprawował, będzie chodził w miarę szybko? Warto wydać na niego te 100zł? Służył by mi głownie do serfowania po internecie i starszych gierek, także office 2007.

PS: Podziękuję z propozycje zakupu nowego sprzętu. W tym temacie interesuje mnie tylko to, co w nim opisałem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haha, odzwyczaiłem się już od takiego starego sprzętu. Powinno pójść bez problemu. Co do pamięci RAM, wszystko znajdziesz w “internetach”. Wystarczy użyć Googla. Jeśli płyta posiada slot AGP o odpowiedniej długości to z montażem karty nie powinno być problemów. Myślę, że warto wydać to 100zł. Życzę powodzenia! :wink:

Mam ta płytę z dwoma PIII 1GHz i 2GB RAM (4x512MB) i dział bez problemu z XP. Jednak z Twoimi Celeronami nie będzie działać, bo są na jądrze “Tualatin-256”, a płyta obsługuje procki z jądrem “Cooppermine”.

jak koniecznie nie chcesz zmieniać kompa to polecam dodatkowo wymienić te celerony na pentium 3. będzię znaczy kop dla tego dziadka. 

 

Dajmy na to na takiego:

http://allegro.pl/procesor-intel-pentium-iii-1000-256-133-1-75v-s370-i5879026327.html

 

Pozatym zobacz co mozna mieć za 89zł:

http://allegro.pl/fujitsu-p5615-athlon-x2-4000-2-10-2gb-tw-vb-tanio-i5642044575.html

Masz rację, za niewielką sumę można znacznie przyśpieszyć retro-maszynę :wink:

@sewer6 WAŻNE - uważaj na sprzedawcę od karty graficznej, która podałeś w pierwszym poście. Miałem z nim kiedyś styczność i zdecydowanie nie polecam. Sprzęt, który wysyła nie jest nowy, jak to opisuje, ale są to stare często mocno spracowane używki z rozebranych starych serwerów i stacji roboczych. Bardzo często niepoprawnie opisuje aukcje (opis wskazuje na 3 różne urządzenia) i nie pokazuje zdjęć sprzedawanego (prawdziwego) przedmiotu.

A będzie jakaś płyta z dual socketem obsługująca mojego Tualatina? Abit VP6? Gigabyte GA-6VXD7?

No i zauważyłem coś pt. Tualatin adapter for Celeron 3  Co to jest?! https://www.google.pl/search?q=tualatin+adapter+for+socket+370&biw=1366&bih=631&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi2zuHor4PKAhXkEXIKHdDhBP0Q_AUIBigB#imgrc=Le2Q3SPqBlyZhM%3A

@sewer6 - Jeżeli koniecznie chcesz się bawić w stare płyty i proce, to kup już tego Asusa (CUV4-D) za 50zł i jakieś dwa ale identyczne PIII 1GHz (na 133MHz) na jądrze Cooppermine (!) np. takie jak podał wyżej @mordesku. Płyta obsłuży do 4GB RAM, ale trzeba trochę wiedzieć jakie pamięci kupić żeby tyle załadować.

Ani ten Asus, ani VP6 (tez posiadam w swoich zbiorach), ani GA-6VXD7 nie obsłużą tych Celeronów (Tualatin) bez specjalnych modów podstawek/procesorów, tzw. BX-mode i Vcore mode lub jednej z ich odmian i to tez nie daje gwarancji że wszystko będzie poprawnie działać.

Pod procki “Tualatin”, szukaj płyt z odmianą chipsetu 694T (NIE 694X).

Ten adapter (1 szt.) będzie prawdopodobnie droższy od pary PIII 1GHz, a Ty potrzebujesz dwóch takich przejściówek!

Generalnie nie na sensu do codziennego użytku kupować takiej płyty i tych proców, no chyba że będą służyć w zasadzie do starych gier lub/i zabawy w OC i oczywiście nie będziesz się bał ich spalić :wink:

Po prostu świetnie, okazało się, że płyta, którą miałem okazję kupić, jest zepsuta (!).

Gdy patrzałem tak na ten złom, to przypomniał mi się slot 1. W którym roku wyszedł on z użycia? Myślałem, gdybym dorwał coś z dual slotem 1, ale wtedy znowu potrzebne są slockety i mimo wszystko nie wiem, czy znajdę takie, które obsługują tualatina. Znalezienie tego wszystkiego i jego kupno chyba się po prostu nie opłaca.

I tak z czystej ciekawości - co to jest? https://www.google.pl/search?q=socket+ebay&biw=1366&bih=631&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwikoqfOzobKAhWHOhQKHcsRD6gQ_AUIBigB#tbm=isch&q=slocket+370+tualatin&imgrc=Sb5d7LtS5fZL9M%3A

 

Oczywiście że się nie opłaca, ale zabawy jest z tym co nie miara :wink: Obecnie można się tym tylko bawić w OC jako sztuka dla sztuki, albo postawić Windowsa 98SE (1CPU) lub 2k/XP (2CPU) do grania w starsze gry. Pytanie czy koszty zjadanego prądu tej “zabawki” nie będą za wysokie? Jeżeli Ci to nie przeszkadza to wolna wola i skrzypce :wink:

To “coś” z linku to cały komputer na karcie rozszerzeń i złączu PCI+ISA, ale raczej do poważnych zastosowań w serwerach.

Czyli mój komputer zostaje taki jaki jest :slight_smile: