Dualboot z Linux Mint a wznawianie pracy systemu

hej,

 

Korzystam z 2 systemów operacyjnych: W8.1 oraz Linux Mint 18.1. O ile przy uruchamianiu komputera bootowanie jest prawidłowe (mogę wybrać czy chcę windowsa czy linuxa) o tyle mam pewien problem z windowsem podczas pracy na tym systemie. Otóż czasem zdarzy się, że rozładuje się bateria - wcześniej (gdy nie miałem linuxa) podłączenie ładowarki i uruchomienie lapka załatwiało problem (wznawiał sesję). Teraz jest tak, że ładuje się znowu GRUB i mogę sobie wybrać system. Skutkuje to nową sesją i czasem utratą niezapisanych danych. 

 

Jak zmienić ustawienia WIndowsa/Gruba by wznowienie pracy systemu funkcjonowało prawidłowo? 

Jeżeli bootujesz wykorzystując UEFI to wystarczy podczas uruchamiania komputera szybko wciskać klawisz wywołujący listę szybkiego bootowania (u mnie np. F8) i z listy wybierasz bootowanie Windows wtedy powinno wznowić sesję normalnie, bo GRUB jest pomijany.

Możesz też ustawić w Windows, żeby wcześniej informował Cię o tym, że bateria jest bliska wyczerpaniu.

W miarę zużycia baterii powinno wartość się nieco zawyżać, aby uniknąć takich sytuacji.