Dualchannel a dodatkowy ram?

Mam 2gb ramu goodram 1333 CL9 szykuje się do kupna kolejnych 2GB. Nasuwa mi się teraz pytanie czy aby dualchannel działał pamięci muszą być takie same (producent i właściwości)? Teraz taki ram jest koło 70zł dopłacam 10-15 zł i mam 1600 z aluminiową obudową. Tylko czy jest sens dopłacać skoro ten dualchannel nie będzie działał?

Żeby DualChannel działał to musisz kupić dwie, sparowane ze sobą fabrycznie kości :wink:

Czyli taki sam model nie wystarczy?

Nie. Poczytaj sobie o tej technologii na wikipedii chociażby :stuck_out_tongue_winking_eye:

Nie pisz bzdur. Takie wymagania to były kilka (- naście) lat temu.

Pamięci nie muszą być fabrycznie “parowane” a nawet nie muszą być takiej samej pojemności.

Obecnie stosowane kontrolery pamięci (czy te w chipsetach czy w procesorach) umożliwiają bardzo duża dowolność w stosowaniu modułów pamięci.

Przykładowo w swoim prywatnym komputerze mam 2 x 1 GB (ten sam producent, różne serie kupione w odstępie 2-3 miesięcy) oraz 2 x 512 MB (te są z “parowanego” kompletu). Cały ten zestaw 3 GB pięknie pracuje w trybie “dual channel”.

W komputerze firmowym mam 1 GB + 256 MB, które to pracują w trybie “asymetric dual channel”

ppsirius , Z Twojego opisu wynika, że masz w miarę nowy sprzęt - nie powinno być problemu z trybem “dual channel” po zastosowaniu przez Ciebie modułów pamięci RAM dobrej jakości, nie koniecznie identycznych jak te, które masz obecnie.

Cedar dzięki za rzetelną odpowiedź.

Pozdrawiam