Duża ilość wejść botów

Witam

Mam forum oparte na PHPBB3. Do tej pory miałem ok. 1tys gości dziennie, od kilku dni mam 25tys wejść.
Są to wejście generowane przez jakieś boty, mimo to forum działa normalnie.
Po IP doszedłem że wejścia są z Chin, więc w httaccess zbanowałem Chiny. Teraz patrze wejścia pochodzą w dużej mierze z USA, gdzie do tej pory prawie ich nie było.
Wejścia polegają na wyświetlaniu jakiegoś tematu, posta na forum, za każdym razem innego.

ISPeny pochodziły np z ISP Huawei Clouds z Chin
Teraz np. VPN Clouds z Wielkiej Brytanii
I masa różnych ISP z USA

Forum jest od lat już dobrze zindeksowane w Google.

Jakieś pomysły jak z tym walczyć? Czy pozostaje przeczekać?
Po co to ktoś robi?,konkurencja?

…a nie ma prób rejestracji? Może chcą zaspamowac linkami- trafiłeś na jakaś listę.

1 polubienie

W tabeli session w bazie danych mam taką informacje np przy tych IP
viewtopic.php?f=36&start=102903325&t=8584
więc wygląda to na przeglądaniu forum.

Schowaj się za Cloudflare i będziesz mieć problem z głowy.
Lokalnie to tylko możesz, albo wycinać ruch, albo wprowadzić timingi, gdy dany temat jest “floodowany”, czyli tyle i tyle requestow z danego IP w takiej i takiej jednostce czasu. Trochę inwazyjna metoda, ale jak boty będą miały dużo zwrotnych kodów błędu to myślę, że odpuszczą.
Kolejna rzecz to sprawdź user-agent tych adresów, które generują taki ruch. O ile nie podrabiają u-a to można również po tym je odfiltrować.
Boty zwykle JavaScriptu nie przetwarzają, w przeciwieństwie do prawdziwej przeglądarki. Możesz uniemożliwić wyświetlenie strony przy braku włączonego JS. Tylko pamiętaj o botach Google, żeby ich nie zablokować, bo strona straci pozycję w wyszukiwarce.

user-agent jest np. taki
Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/57.0.2987.133 Safari/537.36
Wygląda normalnie, więc pomysł odpada.

JS, właśnie. Raczej nie mają go włączonego. Nie nalicza mi statystyk wejść opartych na kodzie JS, (matomo). To może być rozwiązanie problemu.

floodowanie odpada, to są różne IP i wejścia na różne tematy na forum.

Cloudflare, jeśli w darmowej wersji da rade to zrobić, to sypróbuje. Sprawdzę dokładniej jak działa ta usługa na testowej stronie.

A masz na forum linki dofollow?
Może ktoś robi fake wejścia dla pushowania ich? Z tego co wiem algortym Google preferuje linki z “zywych i popularnych” stron.

Nie mam takich linków.

Chyba wiem o co chodzi.
Jest sekta, Kościół Boga Wszechmogącego, powstała w chinach. Moje forum jest o tematyce religijnej. Próbują je po prostu zablokować dużym ruchem.