Duża ilość włączeń dysku?

Cześć, laptop HP Pavilion 15-eh0031nw kupiony 2 miesiące temu, ilość włączeń dysku prawie 13tyś razy! Używam go tylko do internetu po kilka godzin dziennie. Musiałbym dziennie włączać komputer ponad 200 razy by osiągnąć taki wynik.
Tyle włączeń ma mój stary 5 laptop. Czy coś z nim nie tak?

Może jakiś tryb oszczędzania energii?

Mam ustawioną wysoką wydajność, wcześniej tryb zrównoważony.

edit: miałem też ustawione zamknięcie pokrywy na uśpij ale były problem z samoczynnymi wybudzeniami i niedawno zmieniłem na zamknij. Może wtedy tak „nastukało”

Poobserwuj przez jakiś czas czy nadmiernie rośnie. Jeśli nie, to zmień to ustawienie i wtedy poobserwuj. Będziesz wiedział, czy to jest to.

Ok, a czy ten parametr ma istotny wpływ na zużycie dysku?

Mój ma ponad 100 tys włączeń i jest OK.

Chociaż mój ma 8 lat, ty po takim czasie możesz mieć już milion włączeń. Nie wiem czy wpływa to na zużycie.

Coś jest z tym parametrem chyba jednak nie tak.
Ja mam lapka kupionego pięć miesięcy temu i włączeń mam tylko 343 co odpowiada prawdzie, ponieważ średnio włączam lapka dwa razy na dzień i wychodzi coś właśnie w takiej ilości.
Tyle, że mam pozycję „wyłącz dysk twardy po”…ustawioną na nigdy.
Jednak, chyba samo odłączanie napięcia zasilającego (bo tak ta opcja chyba działa również na dyskach SSD) nie powinna mieć znaczenia na samą trwałość dysku.
Chociaż z drugiej strony, to właśnie podczas włączania i wyłączania sprzęt elektroniczny lubi się najczęściej psuć…

Możesz jeszcze ustawić
Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Opcje zasilania
Zmień ustawienia planu (tego, którego używasz)
Zmień zaawansowane ustawienia zasilania

Dysk twardy → Wyłącz dysk twardy po ustaw na Nigdy

edit2
Domyślnie jest 20 minut.

edit
i jeszcze Przełącz komputer w tryb uśpienia ustaw na Nigdy

Mechanicznego.
A ten taki nie jest.

Z drugiej strony patrząc, żarówka też nie jest mechanicznym urządzeniem a „cierpi” najbardziej właśnie podczas włączania i wyłączania.
Przykład może nietrafiony, ale coś jest na rzeczy, że podczas włączania i wyłączania zasilania, wówczas pojawiają się stany w elektronice, gdzie panują najbardziej ekstremalne warunki dla podzespołów.
Więc chyba lepiej jeśli można (a tutaj mamy taka sytuację) to wyeliminować tak wielorazowe wywoływanie tej sytuacji.
Przy dysku SSD chyb nie ma różnicy, jak ustawimy tę opcję w zasilaniu, na same działanie systemu.

Mam tu ustawione na 1 minutę, może tu był problem?

Pewnie tak.
Dziwne, dlaczego aż takie miałeś ustawienie.

Kurna nie mam pojęcia czy sam tak ustawiłem czy tak już było. Coś tam grzebałem więc może i tu.

Na pewno, bo domyślnie jest ustawione na o wiele dłuższy czas, nie pamiętam ile, ale na pewno nie 1 minutę.

Ok no to dzięki.:slight_smile:

Jest tam opcja, przywróć domyślne ustawienia - więc możesz sobie sprawdzić, jak jest to ustawione domyślnie przez Microsoft i ewentualnie ustawić sobie na nigdy.

1 polubienie

Sprawdź programem „Toshiby” lub poczytaj jak zapisuje stan Toshiba w SMART.

1 polubienie