Duża różnica między podobnymi kartami wifi Atheros

w komputerze X mam kartę wifi: Atheros AR9002WB-1NG

w komputerze Y mam kartę wifi: Atheros AR9485WB-EG

w obu komputerach odpaliłem program inSSIDer, który pokazuje jakość połączenia z routerem, co ciekawe, gdy komputer X ma wartość -84, to komputer Y ma -74, czyli o wiele lepszą, mimo że komputery są obok siebie - mogę nimi dowolnie przesuwać, a i tak komputer X będzie mieć gorsze połączenie

ściągnąłem nawet do niego najnowsze sterowniki, ale nie poprawiło to jakości - jest to możliwe, że na komputerze Y jest karta o wiele lepsza, czy to po prostu wina oprogramowania albo braku jakichś sterowników?

dodam przy okazji - bo może ma to jakieś znaczenie - komputer Y jest nowy i jest dopiero po instalacji systemu

Zapewne wynika to z jakości wykorzystanej anteny w komputerze Y,

Sądze że nie wynika to z zainstalowanych sterowników, chyba że wchodzi w gre aktualizacja sterowników sprzed 10lat na najnowsze :lol:

Zawsze do poprawy jakości sygnału można wykorzystać dołączaną antene ( jeżeli jest możliwość dołączenia jej do karty)

Lub po prostu zwiększenie siły sygnału w konfiguracji routera (jeżeli taka opcja jest dostępna w routerze)

właśnie do routera nie mam dostępu, bo jest od firmy zewnętrznej…

nie mam żadnej innej możliwości? bardzo zdziwił mnie fakt tak kolosalnej różnicy

co konkretnie zrobiłbyś na moim miejscu?

Zapewne nic :smiley: , nie martwiłbym sie tym, ponieważ do puki połączenia działa stabilnie i na powiedzmy to, ‘średnich’ ale stałych wartościach, nie ma sensu sie martwić, kiedyś miałem możliwość testowania własnej roboty wzmacniacza anteny patykowej :smiley: gdzie uformowałem parabole z folii aluminiowej i faktycznie poprowiło siłe sygnału o jakies 8-10% =D>

właśnie dla mnie to jest spory problem, bo często spada ta wartość na ponad -90 i w ogóle nie działa mi internet, a ten drugi laptop w każdym miejscu ma coś koło -70… i nie rozumiem dlaczego

wydaje mi sie że podzespoły karty mają wpływ na siłe połączenia, i wbudowana antena tez pewnie wyższej jakości, (nowocześniejsza)

Jeżeli jest faktycznie źle, warto zaopatrzyć sie w karte WiFi USB, i podpiąć pod nią wmiare długą, ale nie za krótką, antene i bez problemu bedzie łączyła sie z routerem :slight_smile:

lub poprostu wykręcić antene z routera i podłączyć dłuższą, jeżeli taka opcja jest możliwa, bo posiadam router bez wymiennej anteny, ale to raczej 3letni model, teraz wszystkie mają możliwość wymiany anteny 8)

a może na raz działać i ten Atheros i np. D-Link?

bo chyba nie, więc musiałbym wejść do menadżera urządzeń i po prostu wyłączyć Atherosa?

Chodzi o połączenie dwóch kart WiFi w komputerze pod jeden router tak ?

Nawet jeżeli sie połączą to tylko jedna karta bedzie obsługiwała połączenie, ogólnie transfer danych,

Karty nie trzeba wyłączać w menadżerze urządzeń, wystarczy sie rozłączyć z aktualnie połączoną siecią.