Duże obciążenie pamięci RAM

Mianowicie mam pewien problem od jakiegoś tygodnia mój komputer zaczął strasznie mulić, mam strasznie duże zużycie pamięci RAM, wcześniej był to też dysk, ale dysk teraz okej, cały czas mam 80%+ zużycia pamięci RAM, aktualnie posiadam 4GB DDR 4, nie wiem czym to jest spowodowane, nic nie robiłem , nic nie zmieniałem, ktoś coś da radę pomóc? Dodam, że wcześniej przy odpalonym lolu i przeglądarce Ram nie wychodził poza 35% a teraz nagle takie ścinki, Windowsa 10 mam od 5 miesięcy. Dodam też, że mam odpalone 1 kartę a nie wiem z jakiego powodu pokazuje tyle chrome.

Manadżer zadań twierdzi, że masz jedynie 2,8GB pamięci, a nie 4. Nie zadeklarowałeś przypadkiem reszty na kartę graficzną? Możesz to pewnie zmienić w BIOSie.
Na pewno łączne zużycie raptem 2,4GB nie nazwał bym “dużym obciążeniem pamięci RAM” :wink:

Swoją drogą co to za dziki sprzęt? Z jednej strony DDR4, czyli względnie nowy, z drugiej strony tylko 4GB pamięci, czyli tyle co nieco lepszy telefon.

Komputer akurat to jest typowo składanka z Media expert, dostałem go, tutaj masz specyfikacje, jeżeli chcesz…
A pomożesz mi to zrobić z tym ustawieniem tego ramu , bo nie do końca ogarniam jak to zrobić.

Masz całkiem potężny procesor i tylko 4GB pamięci. Moim zdaniem koniecznie dołóż. Kosztuje to grosze. Tak żeby przynajmniej te 8GB było.

A na ten moment wejdź w BIOS, znajdź ustawienia przydziału pamięci dla wbudowanej karty graficznej i zmniejsz do powiedzmy 256MB.

Niby procesor potężny, ale grafika i Ram żenada, w csie 100 fps a H1Z1 po 15 fps nawet pograć nie idzie :confused: a żeby wymienić grafike musiałbym lepszy zasilacz bo mój tylko 250 W w dodatku obudowa mini tower i wszystko tutaj utrudnia. Okej dzięki postaram się to ogarnąć! :slight_smile:

Zintegrowana karta raczej nie służy do grania… 250W to wcale nie tak mało, oczywiście nie na GTX1080, ale coś w stylu 1050/1060 low-profile powinno bez problemu uciągnąć. Pytanie, czy są w ogóle odpowiednie porty i przewody do zasilania.

Przede wszystkim jednak dołóż pamięci, najlepiej jakiś dysk SSD i komputer będzie śmigał jak szalony. Oczywiście nie w grach…, ale do pracy/multimediów/internetu będzie super.

Okej Dzięki za informacje . Tak mam odpowiednie port i przewody, bo sprawdzałem własnie 1050 albo 750 ti low profile, a jeszcze pytanie co do tego Ramu to jak mam częstotliwość 1333 Mhz to mogę np zakupić 1866 lub 2133 czy musi być taka sama pamięć ram 1333?

pozycja CPU SPD ranks - single - oznacza że RAM pracuje na jednym kanale (oczywiste gdy tylko jedna kość). W oknie CPUZ Graphics bus width jest nieaktywne czyli program nie rozpoznał szerokości szyny danych RAM powinno być 64bit. Po dołożeniu drugiej kości powinno zmienić się na dual w pierwszym przypadku i 128 w drugim (chyba że też będzie “na szaro”). Aby kości pracowały w dual channel najlepiej aby były identyczne chociaż w moim laptopie w dual channel pracuje para 2GB + 1GB i to różnych producentów ale to laptop HP i w nim mało co nie chce współpracować. Przy tej technologii zwiększa się wydajność zarówno samej pamięci jak i - w tym przypadku karty graficznej która z tej pamięci korzysta. W “blaszakach” przy większej od dwu liczbie gniazd pamięci kolory oznaczają pary dla dual channel, reszty szukaj gdzie indziej tak jak i ja bym musiał tyle że DDR4 przy taktowaniu 2133 jest stosunkowo wolna, wolniejsza niż DDR3 przy takim samym lub nawet nieco niższym patrz - timingi DDR3 clk9 DDR4 clk15 tylko że one raczej nie są zamienne. Jeśli dołożysz szybszą kość ona i tak dostosuje szybkość do wolniejszej. DDR4 znacząco polepszy wydajność dopiero przy ponad 3000 Mhz bo tak różnica niewielka lub żadna do trójki. Cokolwiek byś nie dołożył jest też wydajność szyny RAM a czasem uwarunkowania grafiki przez którą szyna nie może być za szybka i bios ustawi szybkość dla najwyższej dla szyny. Idealnie i najtaniej dokupić identyczną lub drożej - dwie szybsze większe ale sparowane upewniwszy się jakie typy RAM producent płyty zaleca.
…tak na marginesie to dziady mogli zainstalować dwie bo kupują je parami.
i jeszcze - w karcie graficznej z własną pamięcią równie istotnym parametrem jest szerokość szyny a może nawet ważniejszym (128 już jest OK.) niż wielkość pamięci.

Okej Dzięki , pozdrawiam!