Duże skoki temperaturowe w grach - Dell G15 5530 i5-13450HX/16GB/512/Win11

Cześć,

od niedawna jestem posiadaczem laptopa, którego nazwę widzicie w tytule tematu. Kupiłem do niego od razu podkładkę chłodzącą, coby przepływ powietrza był lepszy. Ostatnimi czasy zauważam, że CPU w laptopie, szczególnie podczas gry, skacze aż do 95, ostatnio nawet do 100! stopni. Niższe temperatury mogę uzyskać wtedy, gdy włączę tryb TURBO z pozycji Alienwara.
Przyznam, że trochę niepokoi mnie ten stan i chciałbym zapytać Was, co mogę w takiej sytuacji zrobić? W chwili obecnej, mając włączoną przeglądarkę i okno klienta gry mam 42 stopnie – pracuję na baterii. Tryb ,bateria" - 44 stopnie. Tryb ,cichy’ - 49. Tryb ,wydajność" - 39, turbo - 36.
Po podłączeniu zasilacza - bateria 50 stopni, cichy 51 stopni, zrównoważony 53, wydajność 47, turbo - 38 stopni.
Odpalę program monitorujący temperaturę i włączę grę na 5 minut (okno przeglądarki pozostanie zminimalizowane)

Graz bez zasilacza max temperatura - 53
Gra z zasilaczem max temperatura - 86
Gra bez zasilacza tryb turbo max temperatura - 50
Gra z zasilaczem w trybie turbo max temperatura - 90

Po wpięciu zasilacza, na włączonej grze, zgasiło laptopa…

W ogóle ostatnio mam wrażenie, że laptop działa jakoś ślamazarnie, jakby coś dodatkowo ,męczyło go" w tle.

Proszę o jakieś porady.

Wiem, wiem. laptop nie nadaje się do grania :stuck_out_tongue:

I w tym miejscu absolutnie się z tobą zgadzam. Skoro potrzebowałeś coś przenośnego to trzeba było kupić normalnego desktopa i jakąś używkę laptopa w cenie 700-1000 zł. Zakładając, że żadnych śmieci w laptopie nie masz i podkładka chłodząca działa prawidłowo to obawiam się, że „ten typ tak ma”.

P.S. Niedługo wiosna a po paru miesiącach lato. Zobaczysz co będzie się działo z laptopem jak temperatura w mieszkaniu przekroczy 25°C.

P.S2 sorry coś mi się źle kliknęło - post pod postem.

Będzie tylko gorzej, bo z czasem pasta się będzie wysuszać, układ chłodzenia się zabrudzi.
Trzeba pamiętać, że procesory do laptopów i karty graficzne, to nie są te same produkty, które są w komputerach stacjonarnych. Nazwy są podobne, ale to są sporo wolniejsze podzespoły.
Staraj się jak najbardziej odciążyć komputer. Czyli po zainstalowaniu Steam, EA, Ubi… itp. ustaw w opcjach tych programów, aby nie uruchamiały się z systemem. Uruchom tylko jeden, tylko wtedy, gdy gdy grasz w jakąś grę. Podobnie z resztą. Niech nie chodzi w tle zbędne oprogramowanie.

No i jakieś podstawki pod laptopa. Nawet nakrętki od napojów będą ok.