Duże spadki FPSów/freezy w grach na nowym laptopie

Siema.
Zakupiłem w czwartek laptopa HP Pavilion 15-cc502nw. Podzieliłem dysk na partycje (sys 230gb, gry 500gb :D, dokumenty itp. 200gb), poinstalowałem jakieś podstawowe oprogramowanie, typu Chrome, VS Code, NodeJS, Steam, itp. Generalnie czas odpalania nie powala, więc tu był pierwszy zgrzyt. Drugi pojawił się, gdy wreszcie (Internet mam, niestety, tymczasowo udostępniany z tableta) zacząłem hmm… próbować grać. Odpalałem CoJ: Gunslinger i GRIDa 2 - gry, które swoje lata już mają a dodatkowo jako-tako chodziły na mojej stacjonarce, która parametry ma co najmniej 2 razy gorsze od opisywanego modelu. Tutaj, przy automatycznie dobranych ustawieniach, FPSy spadały z 60-100 do 7-17, bez wyraźnego powodu, a GRID2 przy niskich detalach i rozdzielczości… 1024*768 co kilka sekund łapał “stopklatki” i na dobrą sprawę chodził słabiej, niż wcześniej.

Początkowo myślałem, że to wina instalowanych/pobieranych w tle aktualizacji, potem kolega doradził wywalenie preinstalowanego McAfee. Jednak teraz system jest w pełni aktualny, McAfee wyrzucony (zostawiłem Windows Defendera) i sytuacja się nie zmieniła. Włączenie w autostarcie HP-owych toolsów, które uprzednio wyłączyłem, żeby nie żarły zasobów, a potem się zreflektowałem, że moooooże jednak coś dadzą również nie pomogło. Aktualnie przeprowadzam defragmentację, ale według Defragglera zajmie jeszcze kilkanaście godzin i wątpię, żeby zdziałała cuda.

Sprawdziłem temperatury w CPUId HWMonitor i przy “graniu” wskazywały max 60stopni, a pozycja oznaczona jako HP 8368, TZ01 dochodziła do 70.

Macie pomysły, co może być nie tak? Czy lecieć oddawać na gwarancję?

EDIT:
nawet Hearthstone potrafi przyciąć.
Gry na pewno uruchamiają się na “niezintegrowanej” grafice, tak przynajmniej wskazuje program do zarządzania GPU
Opcje zasilania są ustawione na najwyższą wydajność
Aktualizacja sterowników karty graficznej nie pomogła

CPU: Intel Core i5-7200U
RAM: 8GB
HDD: 1TB
GPU: GF940MX
OS: Win10

Bo to za bardzo do gier się nie nadaje? nie wiem, czy integra z 7200 nie jest lepsza?

Poczytaj:

https://www.google.pl/search?q=HD620+czy+940MX&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=mjy9WbL9L87i8Aec_rbYBQ

Wygląda, że 940 MX lepsza.

Na stacjonarce mam 4GB RAMu, AMD Phenom 9650, GF GTS450 - chyba słabsza konfiguracja, a w wymienione gierki dawało się grać na chyba nawet średnich detalach. Tutaj, jak mówiłem, FPSy co kilka/kilkanaście sekund spadają z 60, czy nawet 100 do 15-20. Mi to po prawdzie nie wygląda na winę grafiki. Chyba, że źle oceniałem starego peceta i był lepszy, niż myślałem. Nie siedzę za bardzo w hardware’ze :<

Poczytaj w necie, ale dla mnie to laptop biurowy z kartą dedykowaną na DDR3 64 bitową.
To NIE do gier.

Sterowniki do kart grafiki stosujesz HP?

Na grach sieciowych wypróbuj na łączu LAN, nie wifi.

Jeśli wierzyć filmom na YT, to porównywalne/minimalnie gorsze komputery, z tą samą kartą graficzną dźwigają GTAV przy stabilnych 30-35FPS na 720p i “średnio-niskich” detalach.

Druga sprawa: próbowałem również grać na zintegrowanej - ta sama sytuacja.

Powtórzę, że nie znam się na hardware’ze, ale nie rozumiem, jak to możliwe, że ma to być wina grafiki, skoro jest ona w stanie wyciągać przez kilkanaście sekund dosyć stabilne 100FPSów i po “chrupnięciach” do nich powrócić. I przypominam, że mówiłem wcześniej o GRIDzie 2 na turbominimalnych detalach. Gra starsza, niż wzmiankowane wyżej GTA V i, chyba, o wiele mniej wymagająca.

Sterowniki aktualizowałem za pomocą GeForce Experience

http://www.frazpc.pl/b/334847

Napisz do serwisu, może coś uszkodzone?

Możliwości takiego nagłego spadku FPS:

  • przegrzewanie
  • zasilanie
  • mała wydajność np: podsystemu pamięci karty?
  • uszkodzenie
  • inne

JNJN mobilne GeForce z dopiskiem MX mają częściej GDDR5 zamiast DDR3 i w ich przypadku 64bit szyna nie jest aż tak wąskim gardłem. W moim lapku mam “biurowego” GF840M z DDR3 i własnie urżnięta szyną 64bit a i tak sporo gier bangla zaskakująco dobrze wcale nie na niskich (mam matrycę full hd ale wymagające gry odpalam na 1280x720). Ja bym stawiał że laptop po prostu throttluje (można sprawdzić w AIDA64 w stability test).

UPDATE:

No wygląda że w tym laptopie użyto jednak DDR3 (tak podaje producent) , choć i tak nie powinno być takiej lipy. Dla pewności sprawdziłbym jednak w GPU-Z co dokładnie tam siedzi bo czasem wypisują bzdury.

Karta 64 bitowa DDR3.

No i musisz sprawdzić, czy problem występuje na grze niesieciowej? czyli wyłącznie uruchamianej z laptopa.