Duże użycie pamięci fizycznej

Myślę że jak masz kogoś w rodzinie czy kolegę co kuma co i jak z komputerami to najprościej to zagraj dane które potrzebujesz na pendrive czy co tam masz i powinnaś mieć przeinstalowany system operacyjny i przeprowadzona powinna być tak zwana czysta instalacja, dla wprawnej osoby to było by kilkadziesiat minut maks

Tak. Wypróbuj MS Edge Chromium.

Normalne. Jednak zauważ, że mimo iż jest aż 14 procesów Opery nie zabrały one wcale tak dużo zasobów. Łączna suma pamięci RAM jaką zajęły to 347 MB. Przy innych przeglądarkach może być mniej procesów ale jeżeli chodzi o zasoby to będzie podobny lub nawet wyższy (jak w przypadku FF) wskaźnik zajętości.
O ile nie masz zainstalowanych dużo wtyczek w przeglądarce to dużą ilością jej procesów się nie przejmuj. Paradoksalnie im więcej procesów ma przeglądarka tym bardziej jest stabilna. Bo zawieszenie jakieś części przeglądarki nie zawiesza jej całej tylko zamykany jest po prostu problematyczny proces a sama przeglądarka działa dalej.
Jeżeli bardzo zależy Ci na zasobach używaj najnowszej przeglądarki Edge. Integruje się ona z systemem dzięki czemu nie potrzebuje tyle zasobów co oddzielne przeglądarki firm zewnętrznych.

Czy możesz wrzucić zrzut ekranu z menadżera zadań na zakładce wydajność z wybraną pamięcią RAM, bo po tych procesach, które widać na poprzednim nie widać dużego zużycia. W raportach FRST też jest ono na normalnym poziomie dla W10, czyli jakieś 1,8GB

Ja nawet tyle nie mam zajętego gdy gram w Wiejskie Życie na przeglądarce, chyba że działa dłużej. W bezczynności z dziesiątkami lekkich dodatków (Rainmeter, start menu x, Tago fences itp.) Windows 10 wykorzystuje do 30% z 8GB

Pisałam, że to się dzieje czasami i nie wiem co na to ma wpływ. Obecnie nie jestem w stanie “upolować” tego zachowania. Możliwe, że pomogły zalecenia Pana Juliusza. Możliwe też, że coś się odpala wtedy w tle , jakieś aktualizacje itp. Usiłuję teraz wyłączyć wszystko czego nie używam, ale też nie mam pewności czy to nie zaszkodzi.

Czy mogę bezpiecznie usunąć usługi zaznaczone na screenach? Chciałabym nie udostępniać, żadnych danych i pozamykać niepotrzebne porty. Może jest do tego jakiś program?

Nie baw się z wyłączaniem usługi nie korzystaj z tego typu zewnętrznych programów. Bo to bardzo prosta droga do tego by system się wykrzaczył po pierwszej większej aktualizacji.
Jeżeli uważasz, że system zabiera ci za dużo pamięci RAM to ją po prostu rozbuduj do 16 GB. Masz już 8GB koszt rozbudowy do 16 to pewnie na dziś 150-180 zł.

:clap:

To bedziesz musiała zrezygnować z Internetu, albo przynajmniej przestac korzystać z Google i kupić VPN. Nawet zamykając porty Google i tak wie kim jesteś. :slight_smile:

Zawsze można też SSD zainstalować, jeżeli komputer skąłdak i jeżeli “wolno chodzi”, to problem może i w dysku być.

2 polubienia

Mam SSD. Dziwi mnie, że komputer nie chodzi tak płynnie jak stary laptop z Core 2duo 1800 GHz i 3GB RAM :expressionless: Fakt, że tamten miał większe zużycie procesora, ale np podczas grania online grafika mimo, że szła w nim wolniej to przesuwała się płynnie. Natomiast w obecnym komputerze może i szybciej ładuje grafikę, natomiast podczas przemieszczania się w grze po mapie, obraz zmienia się skokami/drga to bardzo irytujące, w laptopie tego nie było. Dodam, że grafika ustawiona na najgorszą jakość. Miałam nadzieję, że kupno nowego komputera spowoduje znaczną poprawę, a tym czasem tak średnio to wychodzi. Może wystarczy zmiana jakiegoś ustawienia w karcie graficznej? Mi one nic nie mówią, ale może ktoś coś podpowie.

A możesz podać dokładnie jaką konfiguracją dysponujesz teraz?
Procesor, RAM, karta grafiki itp?

Obecnie mam Core i5-2400, 8GB RAM, Radeon 6450 1GB, SSD. Jestem świadoma, że to staroć, jednak zdawał się obiecywać więcej od tego co posiadałam.

Jeżeli chodzi o procesor to jest wydajniejszy o 700% względem tego twojego starego. Za to masz tutaj bardzo słabą grafikę. Być może po prostu uruchamiasz gry które niestety mają dużo większe wymagania sprzętowe. Bo choć ta konfiguracja jest wydajniejsza od starej to gry są mocno kapryśne i lubią mocne sprzęty.

Ta grafika jest niestety złomem, sklep ubrał Ciebie w 10 letnią bodaj kartę, o wydajności porównywalnej do kart zintegrowanych lata temu (obecne są 4x lepsze).

Powiedz w co grasz, coś Ci doradzimy. :slight_smile:

Wiem niestety karta jest leciwa, choć lepsza niż to co miałam w laptopie. Nie stać mnie póki co na nowe zakupy sprzętowe. Co do gier porównywałam płynność ruchu postaci idącej po mapie na podstawie starej gry z 2010 roku http://www.portalmmo.pl/gra/the-pride-of-taern,47.html. Na laptopie nie było z nią problemu, a na obecnym komputerze mapy przesuwają się “skacząc”.

To może być też kwestia Flasha, bo gra w nim pisana, a nowe przeglądarki nie lubią (za dużo dziur).

I praktycznie wcale nie lepsza od tej zintegrowanej w procku. Dodana tylko żeby “upłynnić” towar. :wink:

Spoko, Jakby co , to pamiętaj w 2020 roku niżej GT 1050/rx 560 lub ewentualnie GT 750TI nie patrz. widełki cen 150-250 zł. 750TI dół, pozostałe góra. :wink: