Duże użycie pamięci fizycznej

Mam problem z dużym zużyciem pamięci fizycznej. Przy uruchomionej przeglądarce z otwartą jedną zakładką mam 75% zużycia pamięci przez aktywne procesy, przy posiadanych 8GB ram. Mam pozamykane wszelkie widoczne programy. Komputer był kupiony jako używany. Miał niedawno wgrywany win10 w serwisie. Będę wdzięczna za wskazówki gdzie mogę szukać przyczyny, jak to usprawnić.
http://wklejto.pl/836881
http://wklejto.pl/836862
http://wklejto.pl/836864

1 polubienie

W dziale bezpieczeństwo czeka Cie sesja terapeutyczna z @iJuliusz , przygotuj sobie raporty obowiazkowe (poradnik masz podklejony w tym dziale) i powodzenia. :wink:

1 polubienie

8GB to minimum dla Win10, więc nie dziw się, że masz 75% zajętej pamięci. Przeglądarki zabierają sporo RAM-u

Przy jednej otwartej karcie? Nawet tak ciężkie strony jak FB czy YT nie zajmują 75% RAM.

Czyli powinnam zadać to pytanie w dziale bezpieczeństwo, czy automatycznie zostanie przeniesione? Nie chcę zaśmiecać forum. Mam już przygotowane raporty.

1 polubienie

Może najpierw zobaczymy co zabiera ci tyle RAMu. Może masz po prostu jakieś śmieciowe oprogramowanie zainstalowane.
Wejdź do menadżera zadań potem w zakładkę procesy i posegreguj je od najbardziej zasobożernego do najmniej i zrób zrzut ekranu i wklej ten zrzut do tematu.

Dodałam w moim pierwszym poście linki do raportów z programu. Chwilowo zużycie spadło, wcześniej gdy było 75% na pierwszym miejscu widniała Opera.

1 polubienie

6GB zajętości przy 8GB to sporo, u mnie tylu nie zużywa przy 24GB. Ale około 4…5GB potrafi zużyć bez uruchomionych programów. Natomiast karta graficzna u mnie teoretycznie może sobie wziąć do 12GB RAM.
Są dwie możliwości:

  1. Może jakieś śmieci działają w tle. Raczej nie wirusy, te rzadko zużywają tyle RAM.

  2. Albo po prostu tyle zużywa bo zużywa, to też jest możliwe. Windows od czasów Visty sprawdza jakie programy są najczęściej uruchamiane i w wolnych chwilach wrzuca je sobie do RAM, aby później szybciej uruchomić. Te pliki w RAM mają niższy priorytet i kiedy pamięć jest potrzebna do czegoś innego, to je po prostu stamtąd wywala, więc to w żaden sposób nie spowalnia komputera.
    Przeglądarki, zwłaszcza oparte na Chrome, też potrafią być pamięciożerne, przy dużej ilości RAM kilka otwartych kart potrafi pochłonąć ładnych kilka gigabajtów.

Więc jak skany antywirusowe niczego nie wykażą, to po prostu może tak być.

Co jakiś czas ma taki stan. Ciężko przewidzieć co to powoduje, tak myślę że mogą być to śmieci działające w tle. Faktem jest, że ma bardzo dużo uruchomionych usług i niestety nie wiem które można zlikwidować na stałe.

Wygląda to jakby pod tę Operę było popodpinane pełno “sidebar extensions” z jakimiś komunikatorami czy społecznościowym szajsem.

To proste. Wyłączyć możesz te, których nie używasz.

Nie korzystam z portali społecznościowych. Starałam się to co możliwe usuwać z ustawień Opery. Jedyny komunikator jakiego używam to stare gg. Nie wiem też co oznaczają konta innych użytkowników komputera widoczne w logach. Chętnie bym usunęła wszelkie pozostałości z poprzedniego życia tego komputera, zanim trafił do mnie. Przeskoczyłam z xp na win10, ciężko mi się tu odnaleźć póki co, wyłączyłam to co było oczywiste dla mnie, ale reszta już jest zbyt zaawansowana żeby samemu w tym coś ruszać. Mam nadzieję, że logi z FRST coś powiedzą więcej o stanie systemu.

Juliusz na pewno się tym zajmie, tylko musisz być cierpliwa, bo on bohatersko sam ogarnia cały ten pierdzielnik w dziale bezpieczeństwo :wink:

W zasadzie poza nim nikt nie powinien się udzielać w tych tematach, bo się robi tylko śmietnik i musi się przekopywać przez zbędne dyskusje. Kiedy skończy z analizą, to przerzuci temat do innego działu i wtedy będziemy kombinowali co dalej.

Czekam cierpliwie na swoją kolej. Porzuciłam samodzielne analizowanie logów ze względu na posiadaną dość bujną wyobraźnię, przy jednoczesnej zerowej wiedzy. Po chwili przeglądania każdy proces wydawał się zakażony i zły, przez to że inny od tych znanych mi z xp. A jeszcze nie wszystkie pod system32… samo zło. Przedwczoraj miałam około 60 procesów svchost, pobrałam jakiś program grupujący to, teraz nie mam pewności może to był wirus. Chyba takie są uroki kupowania komputerów używanych. Każda część z innego trupa , trochę jak Frankenstein i nie wiadomo czy będzie sprawnie chodził :slight_smile:

Jeszcze nie poznałaś Juliusza, a juz robisz wszystko w celu częstych spotkań z nim. :slight_smile:

Staraj sie nie pobierać “przydatnych” programów z internetu, w wielu przypadkach dostaniesz “gratis” zmianę wyszukiwarki/kradzież danych, a w najgorszym (szczęśliwie nie tak częstym) przypadku zaszyfrowany komputer. :slight_smile:

Ogólna zasada: im mniej auto-ulepszaczy, tym lepiej dla Ciebie.

Już wiem nie będę nic pobierać :sweat_smile:

Ja mam takie pytanie. Bo skoro i tak nabrudziłaś już w systemie - umiesz go instalować? Bo temat założony 18h temu i rozwiązania brak. A zakładając, że system instaluje się około 1h to już osiemnaście razy postawiłabyś nowy czysty system. :wink:

Niestety nie mam pojęcia jak instalować nowy system. Tak jak opisałam to w pierwszym poście system konfigurowano mi w serwisie. Nie mam płyty instalacyjnej. Komputer otrzymałam z win10 refurbished. Od początku miałam z nim problemy, bo nie odpalała karta graficzna(działała na innych komputerach na tym nie), w serwisie wymieniono mi na inną. Dopiero zaczynam go używać. Myślę, że nie nabrudziłam jakoś mocno w systemie. Nie pobierałam nic poza sterownikami do karty i tym programem do grupowania procesów, a sam komputer miał dziwne zrywy pracy już od swoich pierwszych dni zanim cokolwiek było instalowane u mnie.

Witaj @Anna0202 na Forum DobreProgramy

W logach nie widać infekcji.
Nie widać też dodatków Opera, więc do tego nie mogę się odnieść.
Proponuję:

  1. Usuń Panda Dome - dużo usług
  2. Usuń WinAreo Tweaker - jeśli potrzebujesz, zainstalujesz po przetestowaniu komputera
  3. Usuń Windows 10 Codec Pack 2.1.7 - brakuje jakiegoś kodeka? Zazwyczaj nie jest potrzebna instalacja dodatkowych kodeków do codziennego użytkowania.

i sprawdź działanie systemu.

Wykonaj skan Rejestru.
Uruchom CCleaner i wybierz Rejestr, przeskanuj i potem Napraw… pamiętając, aby wybrać Zapisz kopie zmian
obraz

i sprawdź działanie systemu.

Według wskazań FRST, nie widać dużego zużycia RAM.

Dane systemowe:
BIOS: LENOVO 9HKT53AUS 07/18/2012
Płyta główna: LENOVO
Procesor: Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz
Procent pamięci w użyciu: 23%
Całkowita pamięć fizyczna: 8150.32 MB
Dostępna pamięć fizyczna: 6228.75 MB
Całkowita pamięć wirtualna: 9430.32 MB

Jaki to jest dokładnie model komputera?

Pozdrawiam serdecznie

Dziękuję za sprawdzenie logów. Usunęłam Panda Dome, instalowałam to z nadzieją, że będzie mniej zasobożerne niż win Defender. Co w ich miejsce będzie godne polecenia? Codec Pack pobierałam myśląc, że może brak jakiegoś kodeka wpływa na wolniejsze otwieranie grafiki, oraz jej gorszą jakość, teraz jest usunięty. Odnośnie Opery nie zależy mi konkretnie na tej przeglądarce, czy jest może jakakolwiek przeglądarka w wersji lekkiej bez dodatków? Zużycie RAM pojawia się od czasu do czasu ciężko uchwycić ten moment, to nie tak że cały czas chodzi na pełnych obrotach, niemniej byłam tym zaskoczona. Co do komputera, jest to Lenovo Thinkcentre m91p.

Czy to normalne że Opera ma 14 procesów przy jednej zakładce i bez aktywnych rozszerzeń?