Duże zużycie pamięci RAM przez przeglądarki


(nfk) #1

Witam mam pytanie dlaczego obecne przeglądarki internetowe zużywają mnóstwo pamięci RAM, sam korzystam z opery i jeden proces (a w zależności od ilości otwartych kart) może zabierać ponad 1 GB ramu, normalką jest to że każdy proces ma ok 200 mb a tych procesów jest np 10

Dlaczego producenci nie mogą czegoś z tym zrobić? 


(Pablo79) #2

Zauważ sobie to, że dzisiejsze strony internetowe zawierają duże ilości różnorakiej maści multimiediów, więc przeglądarka musi te dane gdzieś zmieścić.


(Bogdan_G) #3

Obecne przeglądarki?

Pewnie chodzi Ci o możliwości, że można dokładać obciążeń przeglądarce, czyli adblock, updatery, usługę utrzymania, procesy w tle, sporo dodatków itp.

Z drugiej strony można odejmować obciążenia. Patrz na Firefox 34 beta 2 i paręnaście potrzebnych dodatków, na starym XP, jest i adfender do blokowania reklam http://prntscr.com/4yjy7a

Opera żarła mi dwa razy więcej, ale nie GB!

Chyba, że Twoja Opera ma tasiemca, albo inne robaczki…  Znane też przypadki, że to wypasiony adblock na wielu otwartych kartach, potrafił windować obciążenia RAMu.


(nfk) #4

Właśnie mam adblocka ale dzięki niemu Opera chodzi szybciej bo te strony teraz naszpikowane reklamami zabijają już nawet nie przeglądarkę tylko komputer (Ram wykorzystany na maxa, procesor 100%) a dzięki adblockowi jakoś to chodzi normalnie :) 


(Bogdan_G) #5

Reklamy, to nie zło. Lubię reklamy subaru na tym forum. Ale- adfender też blokuje w Operze i innych przeglądarkach, a nie powiela się w procesach, jak adblock.

Dodaj ten dodatek do opery http://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://addons.opera.com/en/extensions/details/disconnect/&prev=/search%3Fq%3Dopera%2Bdisconnect%2Bextension%26safe%3Doff%26hl%3Dpl

 

Zdziwisz się, ile zablokuje szpiegostwa i przekierowujących frame. Właśnie wtedy Opera ruszy z kopyta…


(bart86) #6

Adblock pożera dużo ramu, zależy ile masz w nim filtrów ale sam potrafi zająć 300MB ram i nawet dużo więcej, im więcej filtrów i otwartych kart tym więcej będzie mu potrzeba. Usuń adblocka i sam sprawdź.


(Robin-Otzi) #7

Właśnie chciałem założyć podobny wątek, ale się dołączę!

Firefox 33.0 + FlashPlayer zajmują razem 110tys MB RAM

Czy to faktycznie musi tyle zajmować? Czy programiści mają to w pompie?

Jest jakaś alternatywa? Przeglądarka, która będzie zajmowała połowę tego i “OPEN Flash” :wink:


(Bogdan_G) #8

“110tys MB RAM” - to wychodzi 110GB, więc daj screen z procesów, żeby był orient.


(Djzon) #9

U mnie na Chrome 1 karta średnio 40 MB - 200 MB

 

A ja czasem mam otwartych 30  więc 1,2 GB - 6 GB RAM :smiley:

 

 

FF wypada w tym przypadku lepiej z pamięcią (buforuje pamięć na dysku)

 

ale z CPU to już nie… bo jest wysokie

 

 

 

Należy przy tym zauważyć, że pamięć na początku będzie niższa ale wzrasta wraz z czasem gdy przeglądarka jest otwarta z kartami


(Bogdan_G) #10

U mnie w Firefoxie - 30 otwartych kart bierze po załadowaniu wszystkich. 460MB RAMu, ale to rzadko tak otwieram. Jest to bez usługi utrzymania, bez maintenance service. Na słabszy komputer - nie stać mnie, żeby robić muła z przeglądarki, choć właśnie wiele udogodnień polega na zrobieniu mulastej przeglądarki. Mam piorunem szybko, więc coś za coś. Firefox bez balastów jest bardziej stabilny, a kilkanaście małych rozszerzeń, to nawet nie boli, a cieszy.


(bart86) #11

(Vitallis) #12

Znajdź lżejsze zamienniki, np. https://addons.opera.com/pl/extensions/details/ublock/?display=pl

Niektóre przeglądarki maja też swoje funkcje, m.in. Opera - opera://flags/#tab-hibernation (hibernacja kart zmniejsza ich rozmiar, gdy są nieużywane).

 

Warto powyłączać nieużywane wtyczki i zezwolić na aktywacje je, jedynie na żądanie.