Duże zuzycie pamięci RAM

Witam.

Chciałbym prosić o radę.Niedawno ściągnąłem program Speed-X ponieważ komputer mi wolno chodził i podejrzewałem że to przez pamięć RAM.Niestety program mi pokazuje że dostępna pamięć RAM wynosi średnio 500mb na 1024.Jak zmniejszyć zużycie RAM-u?

Dziękuje i pozdrawiam.

Jaki widnows…

Konfiguracja kompa…

Windows XP HOME EDITION service pack 2 wersja 2002

Procesor Intel Core 2 Duo 4400 2.00GHz

1.00 GB RAM

GeForce 7600 GT

Czy pamięć ram nie służy do tego aby system z niego korzystał?

Tak.Ale często sprawdzam zużycie ramu programem tylko że teraz komputer pożera go wyjądkowo dużo.I przez to komputer mi wolno działa.

500MB na 1GB to dobry wynik, przynajmniej wszystko chodzi płynnie i sprawnie. Przecież tak jak JesperKyd wspomniał, po to jest RAM żeby z niego korzystać więc spokojnie.

Uruchom Menadżer zadań, wybierz zakładkę Procesy kliknij na użycie pamięci, co spowoduje uporządkowanie procesów wg użycia pamięci. Pozwoli to Tobie zidentyfikować najbardziej pamięciożerne programy. Zastanów się, czy nie warto poszukać dla nich zastępników.

Tak jak wspomnieli moi przedmówcy… Windows sam dostosowywuje się do ilości pamięci operacyjnej zainstalowanej w komputerze… przykładowo jeśli miał byś zainstalowane 512MB RAM to Windows brał by Ci z nich ok. 300-350MB. Natomiast jeśli masz 1GB i więcej… to Windows będzie pobierał 512MB (to jest max dla XP) pomijam dodatkowe aplikacje które są uruchomione.

Całkowicie się nie zgadzam z wami.Mam xp i po wyłączeniu niepotrzebnych usług i programów które odpalają się zaraz po włączeniu kompa w menadzerze zadań pokazuje mi że zużywam około 200 mb razem z eset smart security(1gb ramu).Mam 22-23 procesy uruchomione zaraz po stracie systemu.Także radzę powyłączać co nie potrzebne.

dorcel21 masz rację (chociaż te 200MB to chyba przy starcie systemu). Ciekawe ile osób interesuje się tym, ile pamięci pożera nasz ukochany Firefox. Odwiedzone 4 strony i już 60MB poszło, kolejne no i 100MB. Moim zdaniem samo wyłączanie procesów nie jest do końca słusznym wyjściem. Jeśli chodzi o Windows tracimy na funkcjonalności, a i niekiedy bezpieczeństwo może ucierpieć. A co do aplikacji, wiele z nich jest przydatnych. Zostały napisane, aby ułatwić i przyspieszyć użytkowanie komputera i wykonywanie zadań. Dlatego, warto czasami poszukać dla nich zamienników.

A co do Windy, to można nawet zamknąć na trwałe proces pulpitu, tylko jak dalej bez niego pracować.

dorcel21 masz rację (chociaż te 200MB to chyba przy starcie systemu). Ciekawe ile osób interesuje się tym, ile pamięci pożera nasz ukochany Firefox. Odwiedzone 4 strony i już 60MB poszło, kolejne no i 100MB. Moim zdaniem samo wyłączanie procesów nie jest do końca słusznym wyjściem. Jeśli chodzi o Windows tracimy na funkcjonalności, a i niekiedy bezpieczeństwo może ucierpieć. A co do aplikacji, wiele z nich jest przydatnych. Zostały napisane, aby ułatwić i przyspieszyć użytkowanie komputera i wykonywanie zadań. Dlatego, warto czasami poszukać dla nich zamienników.

A co do Windy, to można nawet zamknąć na trwałe proces pulpitu, tylko jak dalej bez niego pracować.

Zamieszczam jako dowód i wszystko ładnie chodzi.Jak widać jest jeszcze odpalony FF i foobar także jakbym je zamkną to bez problemu osiągną 200 mb.Pozdro

OK, w takim razie w po co masz w komputerze 1GB RAM skoro z nich nie korzystasz. Sprzedaj jedną kość i będziesz kilkadziesiąt złotych do przodu :wink: A tak serio ja przy 37 procesach mam zużyte 380MB z czego przeglądarka zjadła prawie 70MB. Wychodzę z założenia, że skoro pamięc jest w komputerze to niech już będzie wykorzystana (oczywiście bez przesady i zasada ta tyczy się tylko pamięci nietrwałej).

Wykorzystuję do gier a przy tym komp szybciej sie odpala i zamyka :P.I po co ma być coś uruchomione skoro i tak z tego nie korzystam lub jest całkowicie zbędne np.usługa która monitoruje że antywirus ma stara bazę wirusów lub nie jest włączony.Przecież to od razu widać po ikonie lub wyskakuje ci odpowiedni komunikat.W necie można dużo znalezć o usługach xp mogę podać jedną stronkę(jest dokładnie opisane co do czego służy) ale chyba nie można podawać linków do innych for.

niezle, ale… duzo jeszcze :slight_smile:

mam niecale 300mb przy xp pro dzialajacym od 10h i lekkiej modyfikacji rejestru dla usprawnienia wykorzystania ram (normalnie przy ~50% zapelnieniu ram przerzuca starsze dane na hdd do pamieci wirtualnej)

clipboard01ts7.th.jpg

ps. masz spory plik wymiany - bez sensu, skoro tak malo ‘zuzywasz’

do Autora - mozna skorzystac z programikow typu rambooster - zwalniaja ram, ale raczej nie przyspieszaja dzialania systemu poniewaz, tenze musi dane ladowac od nowa… lepiej, by korzystal jak najwiecej z ram’u jako szybszego niz jakikolwiek dysk

Dlaczego podczas instalacji gier dostępna pamięć ram spada poniżej 20 mb i komputer się tak tnie że trudno folder jakiś otworzyć, a po instalacji natychmiast na 700mb skacze i już wszystko dobrze chodzi.Czy można coś z tym zrobić czy to jest normalne?

PS.Dostępnom pamięć ram sprawdzam programem Speed-X wersja 1.1.3.0

Dlaczego podczas instalacji gier i programów komputer nagle zwalnia myszką ledwo sie rusza bo tak się tnie a dostępna pamięć ram spada poniżej 20 mb.Kiedy instalacja się kończy natychmiast podnosi się do 700mb/1024mb.Dzieje się tak również przy wychodzeniu z niektórych gier.Czy to normalne?I czy można coś z tym zrobić?