(Duży opis) Smartfon nowy/używany za 500/600zł

Siema wszystkim. Szukam smartfona za ok 500-600zł. Nie sądzę, żebym dostał za to jakąś nowkę, ale myślę, że coś mi doradzicie i pomożecie w wyborze.

Przeglądałem wiele wątków czy propozycji, i nadal ciężko mi się zdecydować. Może napiszę jak będę używał smartfona od najczęściej używanych funkcji do sporadycznych, ale istotnych: telefonowanie, komunikatory i maile przez WiFi i GSM, muzyka (z Viper4Android), przeglądarka, aparat z lampą (również jako latarka), nawigacja (Yanosik i AutoMapa, o ile przeniosą mi licencję), hotspot dla tableta, aplikacje typu RSS, bank, gazetki sklepowe, kupony, przeglądarka dokumentów itd.

Wyświetlacz z przedziału 4,3" - ~5,2", zależy mi na baterii, żeby nawet przy intesywnym działaniu (jak np. godzinka nawigacji bez ładowania) wytrzymał od 7 do wieczora. Prawie na pewno zrootuje urządzenie skoro chcę mieć Viper4Android i zablokowane reklamy, używam większość usług Google (Google Now, udostępnianie lokalizacji itp.) Nie wiem jak szybko zmienię urządzenie ani czy dane urządzenie dostanie aktualizacje, więc dobrze by było jakby miał jakieś wsparcie np. na XDA.

Nie mam przekonania do innych marek niż HTC, Sony, LG i Samsung, tak samo do urządzeń ze Snapdragonem ~400 i RAM poniżej 1,5/2GB (miałem niezrootowanego One E8, ale mi ukradli, jeszcze mam Nexusa 7 2013, oba z 2GB RAM).

Upatrzyłem sobie stare flagowce, ciężko mi wytłumaczyć dlaczego. W zasięgu ręki w tej cenie dostanę Nexusa 4 (bardzo kiepska bateria, której się obawiam, nawet jak wsadzi się nową, co jest stosunkowo łatwe, nie wiem czy wystarczy mi te dostępne ~10GB, nawet z pendrivem Sandisk DT MicroDuo 32GB, którego nie będę cały czas wpinał, bo nie jest wygodny, i również pożera baterię, trochę obawiam się również szklanej obudowy) i Samsunga Galaxy S3 LTE (na XDA niewiele alternatywnych ROMów, w zasadzie Resurection godny polecenia, nie wiem jak z Knoxem jeśli urządzenie jeszcze na gwarancji, tak to nie wiem do czego się jeszcze przyczepić, może do jakości wykonania). Oprócz tego poluję na One M7 (ale w tej cenie modele mocno zużyte, samo urządzenie podatne na uszkodzenia i uszczerbki, baterie również nie pierwszej młodości, a już nowe nie porywały, podobno droga wymiana i ciężko z rootem, dużo zabawy z S-Off), Sony Xperia Z1 (nie wiem co o nim myśleć, w zasadzie nic o nim nie wiem, tylko tyle, że jedni narzekają na wyświetlacz, inni na obudowę, inni na wsparcie, ale w zasadzie z rzeczy dla mnie pewnych to specyfikacja), LG G2 (to już musiałby być cud, żeby w tej cenie dostać, no i jak w przypadku N4, czyli dostępne 10GB).

Do jakichś LG G2 Mini, L90 itd. jakoś nie mam przekonania, właśnie przez te Snapdragony ~400, 1GB RAM, niektóre np. nie mają nawet czujnika oświetlenia…

Chyba tyle, mam nadzieję, że jakoś wpłyniecie na mnie i wady przestaną przerażać.

Cześć

Do Motoroli masz zaufanie? Mogę polecić Ci najlepszy tani smartfon 2013 roku (Motorola Moto G), spełnia wszystkie twoje warunki, sam używam na niej nawigacji, także aparatu oraz latarki, ekran 5 cali, aktualizacja do Androida 5 (jednak polecam zostać przy KitKat), brak lagów i tylko właściwie bateria nie zawsze spisuje się na medal.

Jeśli masz jakieś pytania to pisz, odpowiem wieczorem

W sumie nie brałem pod uwagę Motoroli, nic o nich nie wiem, nie miałem z żadnym ich smartfonem do czynienia, pewnie dlatego, że mało modeli, a i losy Motoroli były różne. Niby zrobili Nexusa 6, a i dużo się mówiło o chociażby Moto G czy Moto X, do tego z czystym Androidem…

A którą wersję posiadasz? Podałeś 2013, Moto G2 ma 5" i jest z 2014 (i na niej jak już bym się skupiał). Chyba, że to takie przejście sugestii miało być.

A jak z baterią u Ciebie? Przeglądałem screeny w sieci z SOT w stosunku do czasu działania, i jedni mieli kiepsko, inny całkiem dobrze (pewnie przez zmianę kernela czy inne mody).

Na jej plus to czysty Android, więc może te S400 i 1GB RAM wystarczy.

Jak używasz swojego urządzenia? Zdarza Ci się ubijanie aplikacji? Wcześniej miałem urządzenie z dwurdzeniowym Snapdragonem S3 i 768M, i z czasem to był koszmar, nawet na CM, jak dochodziły aplikacje czy nowe wersje, bardziej zasobożerne to ubijania i lagowania/oczekiwania na uruchomienie nie było końca, a uruchomienie Powerampa, Viper4Android, AutoMapy i Yanosika na raz to był cud, a z tego korzystam w samochodzie (choć jeszcze testuję potrzebę korzystania z aplikacji do omijania zagrożeń i korków, dlatego obie na raz). Potem przeskok na One E8 z S801 i 2GB RAM, do tego N7 z S4/S600 i 2GB RAM, i tutaj nie miałem żadnych obiekcji co do działania.

W zasadzie i tak w głównej mierze będę korzystał z N7, ale nie zawsze go mam przy sobie. A jak korzystam ze smartfona to właśnie kilka rzeczy na raz.

Szkoda również, że po odblokowaniu bootloadera traci się gwarancję, no ale cóż, na E8 działały mi na nerwy np. reklamy czy inne niedogodności, które można było rozwiązać modułami Xposed.

 

Posiadam wersję Moto G 2013, jakoś nie potrzebuje przesiadki na nowszy model, mimo wielu upadków

 

Z baterią, nie ma co kłamać, średnio. Czy wytrzyma od 7 rano do wieczora, tak, przy mało intensywnym korzystaniu oraz trybie samolotowym, przy nawigacji 3 - 4 godziny i telefon rozładowany. Android chodzi bardzo szybko, cały czas, przez ten ponad rok, żadnych ścinek, nawet przy grach typu Real Racing 3

 

 

Telefonu używam do nawigacji (używam Sygic, spisuje się świetnie), słuchania muzyki, przeglądanie internetu/yt i grania w gry. Nie korzystam z aplikacji do ubijania innych aplikacji, gdyż nie potrzebuje tego robić, nie widać spadków jakości itp. Raz po raz używam Clean Master, aby wyczyścić pamięć gdyż 8GB to naprawdę bardzo mało, polecam kupić 16GB wersje.

 

Voila