"Duży" plik ISO

Proszę o porade jak(czym) moge zgrać obraz na płytke( bo jest już gotowy plik).Plik ISO ma 719MB a na płytce jest 700MB.Jak go zmniejszyć ,podzielić ażeby nagrać na płytke?Przy pliku pisze że to typ Image Files ale jak go chcę otworzyć pojawia się z Nero ekran do zgrania tego pliku na płytke.

Zastosuj overbourning w NERO i powinno się nagrać.

Spróbuj go wypalić, ISO czasami ma większy rozmiar niż pliki które są w nim zawarte

Zawsze możesz wypalić go na DVD… Przy dzisiejszych kosztach płyt… A i transfer będzie szybszy podczas zapisu/odczytu…

Ja wypalałem ISO o rozmiarze 740 Mb i jakoś się zmieściło i działa(wypalałem w ImgBurn)

Ale o ile sie nie mylę nie kłpot jest kupić płytę 750 mb :slight_smile:

Witam,

gaga12 , mam pytanie.

Czy Ty chcesz:

1. nagrać plik ISO na płytkę CD/DVD, tak aby po włożeniu płyty do napędu widzieć tylko ten plik, czy też:

2. nagrać zawartość pliku ISO na płytkę CD/DVD, tak aby po włożeniu płyty do napędu było widać wszystkie pliki zawarte w pliku ISO?

Jeśli chodzi o 1 , to należy:

a) albo podzielić plik ISO na części używając kompresora plików, np. 7z, jednak nie włączając kompresji (wtedy szybciej się dzieli) i otrzymane 2 części nagrać na płyty CD, lub

b) nagrać plik ISO na płytę DVD.

W obu przypadkach (a, b) możesz użyć dowolnego programu do nagrywania płyt CD/DVD (Nero, Ashampoo BS, InfraRecorder, itp.) wybierając opcję Nagraj pliki i folder i zaznaczając plik ISO.

Jeśli chcesz nagrać plik z opcją 2 , to musisz:

a) uruchomić któryś z powyższych programów, i wybrać opcję Nagraj obraz płyty albo coś podobnie brzmiące.

Nawet jeśli obraz ma lekko ponad 700MB (tak jak to jest w Twoim przypadku), to i tak nagranie go z opcją 2 nie powinno dostarczać problemów. Gotowe obrazy (np. z Linuksem) są już odpowiednio przygotowane i zazwyczaj zajmują maksymalną dostępną przestrzeń na płytce.

W przypadku gdy chcesz nagrać plik z opcją 1 i chcesz wykorzystać tylko jedną płytę CD, to musisz zaznaczyć opcję nadpalania płyty (overburning). Wiem że ta opcja na pewno znajduje się w Nero, natomiast w innych podanych przeze mnie programach jej niestety nie widziałem.

Pozdrawiam,

Rafał