Duży problem z dyskiem


(Łuksolinho) #1

witam!

mam duzy problem z dysiek! otóż mam dwa dyski 40gb jeden jest seagate'a na filmy itp...raz po zamienieniu kumpla dysku spowrotem włozyłem swój, komp wogóle go nie rozpoznał jest jako "dysk wymienny" nie moge do niego wejsc komp sie wtedy pyta czy mam go sformatować... sprawdzałem na innym kompie działa normalnie wszystko gra, lecz u mnie nie. formatowałem go u kumpla zrzucając dane do niego ale to nic nie dało...wchodzac do niego czasem jest napisane ze komp nie rozpoznaje typu plików... nie wiem o co chodzi...ktoś mówił że to moze byc jakis bład w rejestrze.

prosze o fachową opinie i pomoc


(JNJN) #2

A jak Twój komp widzi ten dysk po formatowaniu.

Czy bios rozpoznaje dysk prawidłowo przy starcie kompa i czy system też go rozpoznaje i jest zainstalowany prawidłowo.

Jaki masz system.

Przy XP zobacz w zarządzaniu dyskami i może trzeba mu przypisać literę.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=46272


(Łuksolinho) #3

formatowałem system i nic. formatowałem dysk i nic. czasem w biosie odczytuje xle jego nazwe z takimi znakami %%%%% mowisz zeby go proprawnie zainstalowac mam xp i go sam chyba instaluje. Zrobiłem jak mówiłes zmieniłem jego nazwe i w tym programie widze ze moj dysk jest jakby stacja na dyskietki lub cd roomem- nie jest napisany typ plików stan jest zdrowy i błędna pojemność jest. bym pokazał zdjecie tego ale nie wiem jak wrzucić


(Gus1) #4

jezeli to nie zworka ktora zostala przestawiona w trakcie zmiany dysku z jednego kompa do drugiego to moze byc zmienione ustawienie w biosie, istnieje mozliwosc zmiany tak aby komp widzial CD ROM zamiast twardziela i to moze byc to, ale to moje skromne zdanie bo nie jestem fachowcem, po tych zabiegach jednak nie zepsujesz a moze naprawisz

pozdrawiam


(JNJN) #5

Czyli tak.

Wymiana obowiązkowo taśm sygnałowych na nowe 80 żyłowe.

Resetujesz bios baterią(najlepiej wymień na nową) - wyjmujesz na 30 minut,włóż i ustawiasz w biosie co trzeba - dyski i napędy ustawiasz na auto.Zapisz bios Save.

Pomoc to książka do płyty lub kumpel co kuma w biosie.

Ustawienia dysków i napedów CD.

I kanał IDE dysk systemowy,na zworce ustawiony jako Master i podpięty na ostatniej wtyczce taśmy.

II kanał IDE - dysk problemowy ustawiony i podpięty identycznie jak w I kanale IDE.

Napęd CD odłączony - jak będzie dobrze podpinasz go na II kanał IDE jako Slave i środkowa wtyczka.

Czy bios przy starcie widzi dyski prawidłowo i system też.

Sprawdź to co pisałem w zarządzaniu dyskami.

Wgraj stery do płyty głównej.

Sformatuj dysk problemowy z poziomu systemu i zobacz.

Poczytaj obowiązkowo.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381


(Łuksolinho) #6

JNJN to zdjecie tego dysku http://rapidshare.de/files/6623843/zxzx.JPG.html oto te zdjęcie dysk F:

Złączono Posta : 22.10.2005 (Sob) 22:48

JNJN to zdjecie tego dysku w jednym z programow http://rapidshare.de/files/6623843/zxzx.JPG.html dysk F: nie moge go sformatowac u siebie bo niby to jest dysk wymienny...zrobilem to u kumpla ale nic nie dalo to u mnie... formatowalem system...nic


(JNJN) #7

Więc są takie możliwości.

Albo używasz kieszeni do tego dysku i kieszeń pada.

Albo uszkodzenia taśm,płyty głównej lub kontrolerów IDE.

Albo uszkodzenie dysku,serwis lub nowy.

Sprawdź go jeszcze narzędziami producenta,zdejmij z niego wszystkie partycje,załóż i sformatuj.

Zobacz ten program.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=21243

I czy wszystko zrobiłeś co pisałem.

II kanał IDE - dysk ustawiony na zworce na Master lub CS i podpięty sam na taśmie na końcowej wtyczce - i też jest jako dysk wymienny i nie da się go sformatować z poziomu systemu XP.

I jeszcze tak - ostatnie podejście.

A spróbuj go podpiąć jako dysk systemowy sam na taśmie(Master lub CS) na I kanale IDE identycznie jak wyżej( dysk systemowy wypięty),podepnij na II kanale IDE napęd CD( ustaw bios ) i zabootuj kompa z płyty CD z XP zdejmij z niego wszystkie partycje,załóż jedną i sformatuj (nie szybkie) tylko normalne i system plików NTFS i wgraj system XP i zobacz jak system widzi dysk.

Należy również wgrać najnowszy bios do płyty głównej i jak stawiałeś świeży system to do systemu nie ma się co przyczepiać.

System powinieneś stawiać jak sprawdzisz cały komp ,wszystko ma być podpięte i sprawdzone.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048


(Łuksolinho) #8

najpierw spróbowałem tego...

(spróbuj go podpiąć jako dysk systemowy sam na taśmie(Master lub CS) na I kanale IDE identycznie jak wyżej( dysk systemowy wypięty),podepnij na II kanale IDE napęd CD(ustaw bios) i zabootuj kompa z płyty CD z XP zdejmij z niego wszystkie partycje,załóż jedną i sformatuj (nie szybkie) tylko normalne i system plików NTFS i wgraj system XP i zobacz jak system widzi dysk)

udało sie juz mysąłem ze wszystko gra...wgrałem windowsa mogłem wejsc na dysk... ale kiedy zamieniłem spowrotem że masterem był poprzedni znowu wszystko sie posypało czyli dysk wymienny itp...

sciagnąłem nowe stery do płyty głownej i teraz wogóle moj komp nie widzi dysku


(JNJN) #9

Wygląda że dyski nie mogą pracować razem na jednej taśmie i trzeba je rozdzielić,możliwe że któryś już uszkodzony(elektronika),taśma lub kontroler IDE na płycie uszkodzony.