Duży problem ze skakaniem windowsa

Witam. problem jest dla mnie dziwny, bo nie jestem doświadczony w sprawach technicznych.

Czytałem wcześniej różne rzeczy u Was co należy robić (defragmentacji itd>) ale może kiedy opiszę dokładnie problem i okoliczności ktoś będzie wiedział…

problem: kiedy działa więcej niż jeden program, lub jeden który potrzebuje więcej pamięci wszystko działa skacząc- to znaczy myszka nie działa płynnie tylko co chwilę jakby na pół sekundy się zawiesza, film który obrabiam w programie do montażu robi to samo- a stało to się nagle.

za pierwszym razem stało się to po wgraniu jakiegoś programu który coś zrobił, że można było mieć różny wystrój windowsa. wiem, że zajmuje to więcej miejsca ale wydaje mi się, że nie chodzi tu o pamięć tylko o jakieś dziwne przeskoki tego.

postawiłem więc system od nowa już bez tego głupiego programiku.

działało ok przez miesiąc. wczoraj podłączyłem dodatkowy dysk na jakieś 4 godziny SATA 2 żeby na niego coś przekopiowywać. oprócz tego używałem tylko programu nero - nagrywałem coś i drukowałem w photoshopie.

wszystko chodziło coraz wolniej. potem zaczęło skakać. po odłaczeniu dyku nic się nie zmieniło.

mam najprostrzy wygląd- wszystko optymilizowane.

może ktoś wie co to może być? defragmentacja wystarczy…>

?

z góry dziękuję za odpowiedź

Możesz spróbować defragmentacji: na pewno nie zaszkodzi (albo systemowym albo programem diskeeper lite lub O&O 2000 defrag free)

Masz program antywirusowy i firewalla?

Sprawdzałes system na obeność szkodników?

Sprawdź w menedżerze urządzeń czy nie ma problemów z jakimś sprzętem (będzie żółty wykrzyknik)

tak- skanowałem mksem a także tune up. niby wszystko co było nie ok wykasował. programu antywirusowego nie mam, mksem to robię.

w menadżerze nie ma szkodników.

zrobię zatem defragmentację i po niej napiszę czy się pojawiło coś.

dzięki- wkurzająca sprawa.

Złączono Posta : 25.07.2006 (Wto) 10:35

tak- skanowałem mksem a także tune up. niby wszystko co było nie ok wykasował. programu antywirusowego nie mam, mksem to robię.

w menadżerze nie ma szkodników.

zrobię zatem defragmentację i po niej napiszę czy się pojawiło coś.

dzięki- wkurzająca sprawa.

Złączono Posta : 25.07.2006 (Wto) 10:42

jeszcze jedno. nie dość że spowolnienie przy uruchamianiu internetu jest za pierwszym razem to te pulsacje są wtedy jak są zmiany w menedźerze zadań windowsa w wydajności- gdzie pomiar użycie procesora zmienia się co chwiwę dajmy na to z 40 na 22 z 80 na 99 i tak dalej. podczas tych zmian jest także skakanie.

spróbuj tak:

  1. przywróć fabryczne ustawienia biosu,

  2. start-programy-akcesoria-narzędzia systemowe-informacja o systemie i w zasobach sprzetowych zobacz czy nie masz konfliktu na jakimś przerwaniu, gdy będzie odinstaluj jedno z konfliktowych urządzeń / oczywiście mniej potrzebne, nie np. kartę grafiki / i zobacz czy problem, będzie wystepował, w ogóle dokladnie przeglądnij to narzędzie, szczególnie przerwania irq

  3. w biosie wyłacz bądź włacz zarządzanie energią / APIC, API,PIC czy soś takiego /

niestety. zrobiłem defragmentację i nic.

nie ma konfliktów urządzeń. nie wiem jak przywrócić fabryczne ustawienia fabryczne biosu…

nadal jak włączam program jakiś to haczy.

kiedy zaczynam coś w nim robić użycie procesora jest

aż 100 procent, ale nawet jak jest 20 procent to haczy

tak samo. :frowning:

Należy wyjąć bateryjkę z płyty głównej na ok. 10 min.

Po tym czasie BIOS zostanie zrestartowany do ustawień fabrycznych.

Wszystko oczywiście wykonuj przy całkowicie odłączonym od prądu komputerze.

a ile masz pamięci?, w ogóle podaj konfigurację kompa, wyłącz przede wszystkim antywirusa jak masz, w menedżerze zadań /ctrl+alt+del / na zakładce procesy zobacz, która usługa / program / zajmuje najwięcej pamięci i najbardziej obciąża system

Złączono Posta : 25.07.2006 (Wto) 13:29

sorry dopiero teraz doczytałem, że nie masz antywirusa

niestety- restart biosa nic nie dał. w procesach najwięcej mi spala w tej chwili firefox- 20 mega- inne niżej. ale i tak tnie bo włączyłem program do montażu. pamięci mam 512. procesor 2.5giga. athlon

To go wyłącz ;]

Jeśli masz windows xp to zobacz ten temat

wcześniej = jeszcze przedwczoraj mogłem mieć włączone 3 programy graficzne potrzebujące mocy ale nigdy nie było tak żeby coś skakało. najwyżej mógł wolniej chodzić- ale płynnie. bo tu chodzi o płynność. tak jakby szybkość była uszkodzona, ale miałem to samo miesiąc temu jak pisałem wyżej i po wgraniu systemu od nowa było ok. czy jest sens wgrywać system znowu- i tak być może co miesiąc…

Złączono Posta : 25.07.2006 (Wto) 12:48

w sumie już czytałem to co napisałeś w linku i częśc z tych programów zdążyłem już użyć. tylko, że tutaj chodzi jakby nie o wolne samo chodzenie ale o skakanie. na przykład jak włączysz film to nie idzie on płynnie tylko co 1,5 sekundy zatrzymuje się na jedną piątą sekundy. i tak jest z myszką i wszystkim w momencie kiedy jest coś już włączone.

ale jak masz uruchomiony tylko windows wszystko jest ok? i jeszcze jedno sterowniki do płytu głównej zainstalowałeś? Coś mi się wydaje, że może być coś z pamięcią jak masz dwie kości wyjmij jedną, jak jedną spróbuj przełożyć do innego gniazda

jak tylko windows to myszka chodzi normalnie. jak coś jest poza tym uruchamiane to źle. im więcej tym gorzej- wolno i skoki. sterowniki do płyty głównej miałem od początku- mogę zainstalować jeszcze raz ale nie wiem czy tak się da. sprawdzę z tą kością (mam jedną).

Może to jakieś błedy z pamięcią RAM.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=50125

spróbuj przeinstalowac stery do płyty bo jak nie pamięć to wygląda, że coś jest w konflikcie, acha jeszcze jedno możesz spróbować poodpinać wszystkie peryferia / drukarki, cd romy, stacje dyskietek karty rozrzerzeń na PCI /, odepnij także neta, zostaw tylko dysk twardy, kartę grafiki, pamięć -wyeliminujesz w ten sposób konflikt jakiegokolwiek urządzenia, a dysk twardy masz na IDE - ustaw na master i zostaw sam na końcu taśmy, jeśli SATA czy zinstalowałeś terowniki do niego podaczs instalacji windowsa? i sprawdź jeśli sata to czy jest na 1 kontrolerze

próbowałem przenieść kość pamięci na inny styk ale nie udało się. po przeniesieniu komputer wykazywał ciągle błędy. najpierw w biosie pisał coś o CPUSpeed które miałem ustawione na 1100 MHz- przestawiłem na manual, ale nie dało nic dobrego. w końcu dałem kość tam gdzie była i uruchomił się. jest jak było. niestety.

Złączono Posta : 25.07.2006 (Wto) 13:35

w środku wszystko odkurzyłem- wszystko jest podpięte co było zawsze i nigdy problemu nie było jak pisałem- to się stało raz po wgraniu unExtheme a potem po podłączeniu na kilka godzin dysku Sata 2- kiedyś też go podłączałem do tego samego komputera i nic się nie robiło złego.

a jest możliwe, że po miesiącu istnienia w komputerze jakiegoś programu ( na przykład firefox albo divix bundle) zaczyna on przeszkadzać czemuś?

bo to się zdarza drugi raz i są takie same objawy. dlatego myślę, że przyczyna mogła być podobna- chociaż w sumie robiłem w te dni zupełnie inne rzeczy. . .

wszystko możliwe, że wchodzi on w konflikt z innymi programami, nadpisuje biblioteki, pliki systemowe itp., jeśli wyluczasz sprzęt może spróbuj skorzystać z punktu przywracania / jeśli go masz z przed instalacji tego programu /, albo po prostu przeinstalu xp, jeśli by został zmieniony jakiś plik systemowy powinien go sobie pobrać / podczas instalacji wybierz opcję “uaktualnij”

w biosie w CPUSpeed mam: Manual

CPU frequency Multiple: 11.0x

cpU external Frequency (MHz) 100/33

może coś tutaj jest źle…

Złączono Posta : 25.07.2006 (Wto) 14:23

niestety. przeinstalowanie nic nie daje. . .

Złączono Posta : 25.07.2006 (Wto) 16:08

jest jak było. zostało mi tylko przetestowanie kości pamięci- ale jak pisałem wcześnie- to samo stało się miesiąc temu. gdyby była zepsuta- po instalacji windowsa nie naprawiłaby się sama. według mnie chodzi o jakieś ustawienia biosu lub komputera…

Złączono Posta : 25.07.2006 (Wto) 19:55

nikt już nie ma jakichś pomysłów na to co to może być?

ale bios zresetowałeś, tu nie ma tematu / on ustawił procka i szynę główną /, system przeinstalowałeś, a co z tym punktem przywracania wiem że Cię to wkurza ale problem faktycznie jest, spróbuj jeszcze odpiąć te urządzenia jak Ci napisałem, bo jeszcze jedno oprócz pamięci karta grafiki mi się nie podoba, spróbuj na starszych sterownikach, chciałbym ci pomóc, ale trudno na odległość , ale naprawdę, jeśli zrobiłeś co Ci napisałem nic nie przychodzi mi do głowy, obejrzyj uważnie płytę główną może ona pada, zwłaszcza kondnsatory koło procka, czy nie spuchnięte

Złączono Posta : 25.07.2006 (Wto) 23:55

w biosie jeśli masz możliwość nie daj nic na manual / to jest ręczne ustawianie parametrów ale na auto lub w ustawianiu pamięci by SPD /

jedyne czego mi się nie udało zrobić to przeinstalować windowsa. niestety- jeśli chcę go przeistalować to muszę po prostu wgrać wszystko od nowa bo nia mam drugiego hasła do windowsa o które prosi. sformatować wszystko i wgrać od nowa to raptem 2,5 godziny- problem jest taki, że co jeśli co miesiąc będę tak robił i nie wiadomo dlaczego tak się dzieje.

a chciałbym wiedzieć czemu nagle tak się stało. bo to wygląda jakby od pewnego momentu kość pamięci czy procesor przestał sobie radzić z większymi rzeczami albo jakby coś mu przeszkadzało. tylko nie wiadomo co skoro w obu przypadkach były to różne działania tylko ten sam efekt. tak czy inaczej bardzo dziękuję za pomoc. jeśli w czymś ja mógłbym pomóc (ale to raczej fotografia) to proszę dajcie znać.