Duży wzrost temperatury procesora

Witam. Temperatura procka ogromnie wzrasta gdy komp jest jak sądze nie aż tak obciążony, teraz w spokoju mam 42- 47 st natomias gdy włacze starą grę jak np gotic 3 lub uzywam revo uninstaler temperatura rozśnie do 80 st przy grze i do 65 st przy wyzej podanym sofcie, podobnie gdy gram online np w snokera (www.gamedesire.pl) . obudowa zdjęta bo jest jeszcze gorzej.Radiator jest dociśniety i czysty pasta nakładana kilka miesięcy temu (sam nakładałem ale raczej poprawnie bo do nie dawna nie było problemu)

jaka może być przyczyna i comożna zrobic w tej sytuacji

intel core duo 4400 (2,0 ghz)

3gb ram kingstone ddr2

nvidia geforce 220 gt

Zasilacz Chieftec CFT-500-A12S

płyta główna - gigabyte ga-945gzm-s2

Miałem kiedyś C2D E4500 i temperatury były podobne, szczególnie w takim okresie jak teraz gdy na dworze robi się cieplej. Tak na marginesie o u mnie tez podskoczyły temperatury o kilka stopni. Myślę, że niepotrzebnie się martwisz, moim zdaniem jest wszystko OK.

80 stopni na procku przy byle grze ?? jesteś pewnien

Z moim laptopem jest także coś nie tak, przy samym przeglądaniu internetu dochodzi do 73 stopni C…

Nie jestem absolutnie pewien, że to normalne ale wydaje mi się, że u mnie było podobnie, tyle, że proc był podkręcony z 2,2 na 2,93GHz…

Jakie temperatury miałeś wcześniej, ale nie zimą?

normalnie oscylwały miedzy 40 (po włączeniu kompa) do 60 st (wiecej sie trafiało jak naprawde zarzynałem sprzęt nową grą) . mam dwa pytania :

-czy radiator sie zużywa tzn mim ze jest poprawnie zamontowany to poprostu lata zrobiły swoje ?

  • nie mogę odpiąc wiatraka od metalowej czesci radiatora, czy jesli wrzucę całosc do np czystej bęzyny lub innego srodka i poczekam 2 dni aby wysło to bedzie działac ?

oczywiście że się zużywa ale najczęściej powinny się łożyska zetrzeć i zacząłby brzęczeć a na hałas się nie skarżysz a więc to chyba nie tu leży problem…

moim zdaniem zdejmij radiator, wyjmij proca, przeczyść, przedmuchaj sprężonym powietrzem i włóż wszystko od nowa… może jakiś paproch dostał się pod proca i styk jakiś nie łączy i przez to się grzeje… niech się jeszcze inni wypowiedzą :slight_smile:

jest słyszalne delikatne piszczenie w momencie gdy procek nie jest obciązony i wiatrak sie zatrzymuje jednak obroty i reszta jest ok, poczas pracy zero hałasu

co do procka nigdy nie wyjmowałem czy dla kogoś po polibudzie to będzie łatwe ?

Obejrzyj to a pozatym poczytaj troszkę i sam oceń czy dasz radę:

http://forum.pcformat.pl/pasta-termoprzewodzaca-ile-i-w-jaki-sposob-ja-nalozyc-t?pid=576737#pid576737

jest to całkiem łatwa “operacja” chociaż zakładanie radiatora może sprawić czasami nieco problemów. sam mam 16 lat i dałem radę a więc myślę że sobie poradzisz. pamiętaj nic na siłę :slight_smile:

teraz już spadam może jutro jeszcze coś dopiszę :stuck_out_tongue:

Dodane 10.03.2011 (Cz) 23:30

no to mamy winowajcę… jutro napiszę co i jak chyba że ktoś mnie wyprzedzi :smiley:

zdjejmowanie radka mam juz za sobą, kolega pisał o wyjmowaniu procka czego nie robiłem i to mnie troche martwi, co do zatrzymywania sie wiatraka to dzieje sie tylko po uruchomieniu systemu lub jak nic kompletnie nie robię wiec to raczej normalne chyba

A może po prostu pasta termoprzewodząca straciła już trochę ze swoich właściwości? Spróbuj z jakąś nową dobrą pastą (np. Zalman STG2) tylko dobrze oczyść i cooler CPU i procesor z tej starej pasty.

chłodzenie nie powinno się zatrzymywać, może zmniejszać obroty ale nie do 0 zawsze chociaż troszkę musi się kręcić… może coś nie łączy? sprawdź kabelek od tego chłodzenia czy jest dobrze wpięty w płytę, jeżeli to nic nie zmieni to kupuj pastę np tą co podał t.luk i zdejmij to chłodzenie wyjmij procesor, przedmuchaj jeżeli będzie trzeba (najlepiej sprężonym powietrzem), wyczyść dokładnie proce i radiator ze starej pasty, nałóż niewielką ilość nowej pasty termoprzewodzącej na proca i załóż chłodzenie —> nakładanie pasty i chłodzenia

tu masz foto:

lm50cd1ac.th.jpg

lm44yr5uz.th.jpg

a linki do jakichś filmików dałem wcześniej :slight_smile:

jeżeli to nic nie da no to będziesz musiał powtórzyć całą operację ale już z nowym coolerem :slight_smile: a wybrać odpowiedni w razie czegoś tutaj ci podpowiemy :slight_smile:

no chyba będe musiał obserwując radiator zauwazyłem ze “coś” piszczy gdy wiatrak stoi (nie sygnał biosu, nie sposób zlokalizować miejsce sygnału) wydaje sję że to pomiedzy radkiem a procesorem i tylko 5-10 sek po uruchomieniu systemu. pozniej jest ok do poki nie uzywam wymagających aplikacji, wiatrak chodzi, temperatura jest ok (35-42 st) gdy “zamęczam” kompa temp do 80 st (nic nie piszczy wiatrak nie zatrzymuje sie)

co do tematu wyżej- wszystko wpiete, wiatrak staje tylko gdy temp cpu nie przekracza 37 st

Piszczy przy starcie ? Może to to ram ?

kilka sek po uruchomieniu systemu wiatrak się zatrzymuje, słychac delikatny pisk po kilku sek rozkeca sie i jest ok

jak ram moze wpływać na temperature procesora ??

to poprostu wiatraczek wysiadł moim zdaniem, pamiętam jak miałem poprzedni komputer to kiedy włączałem go i chłodzenie proca zaczynało się kręcić też był cichy pisk a jak się rozkręcił to przestawało…

zmień chłodzenie na to np.:

http://allegro.pl/aab-cooling-super-silent-p1-pwm-cichy-12db-lga775-i1501098044.html

sam je mam i nie narzekam chyba że wolisz coś większego lepszego i droższego :slight_smile: