DVD nie chce odtwarzać części płyt

(B Side) #1

Do leciwego już DVD (wolno nagrywało i często odmawiało burningu) dokupiłem nowe. Nowe niby działa dobrze, ale nie chciało mi odtworzyć jednej gry - słychać był przerywane, krótkie buczenie jakby płyta była nieczytelna.

Odpaliłem więc ze starego DVD (sygnatura G), w Moim Komputerze ikona DVD zamieniła się w ikonę gry, włączam i pokazuje się informacja, żebym włożył oryginalną płytę do napędu F (czyli nowego).

Sprawdziłem z inną grą - to samo. Wkładam płytę do napędu G, pokazuje się info, żebym włożył do napędu F.

Sprawdziłem CD z muzyką w starym [g] i normalnie gra.

Płyty oczywiście oryginalne

Gdzie może leżeć problem?

(Karmazyn65) #2

Płyta pewnie porysowana i upaćkana jakimiś babolami.

(B Side) #3

Płyta porysowana powierzchownie i w minimalnym stopniu i kilkukrotnie przeczyszczona.

Zresztą to nie ma nic do rzeczy - w jednym DVD się nie odtwarza, w drugim ładuje się, ale mówi, żebym włożył płytę do napędu pierwszego.

Podejrzewam, że jest to coś z konfiguracją albo podłączeniem, ale nie mam pojęcia co.

(Karmazyn65) #4

Możliwe. Jednak wielkość rys nie ma dużego znaczenia, tylko kierunek ich przebiegu.

Te promieniste nie są problemem, centryczne i ukośne, nawet małe, stanowią bardzo poważny problem.

Dodatkowo, jeśli to płyta DVD, naprężenia, jakim jest poddawana podcas używania, mogą prowadzić do niewidzialnych gołym okiem rozwarstwień i tym samym pogorszenia czytelności.

Jedne napędy mają lepszą korekcjębłędów inne gorszą (różnicę są czasami ogromne).

Dlatego jeden nie czyta w ogóle, a drugi, czyta, ale nie jest w stanie skorygować wszystkich błędów.

Moim zdaniem nośnik wyzionął ducha :expressionless:

NIe mozna jeszcze całkowicie wykluczyć, że jakiś program emulujący napędy optyczne przeszkadza w poprawnym rozpoznanu nośnika przez samą grę, choć wątpię.

(B Side) #5

Byłoby to dziwne, bo gra jest dosyć nowa i, jak setki innych płytc cd, szanowana.

Od razu spytam się czy rysy na tym najmniejszym okręgu tuż przy dziurce mają znaczenie - nie wiem czemu właśnie tam leżały jakieś paprochy.

Co do napędu emulującego - nie posiadam nic takiego.

I również caly czas nie zmienia to faktu, że jedną grę odpaliłem przez nowy napęd, a wsadzając do starego pojawia się ta sama informacja - "włóż oryginalną płytę do napędu F" (czyli nowego).

(Karmazyn65) #6

Im bliżej środka płyty, tym większe znaczenie mająrysy, szczególnie te koncentryczne i skośne.