DVI-D -> VGA - czy można?

Witam,

od kilkudziesięciu minut przeglądam fora, ale nie znalazłem dokładnie tego problemu co ja mam tylko podobne lub odwrotne.

 

Kupiłem ostatnio przejściówkę DVI-D -> VGA.

 

Mam monitor, który posiada złącze VGA oraz kartę graficzną, która posiada złącze DVI-D (24+1 - czyli te z “minusem”). Przejściówka pasuje idealnie, podpiąłem ją z jednej strony do jednego końca kabla z drugiej do karty graficznej i okazuje się, że… nie działa…

 

Czytałem, że jest to wina tego, że standard DVI-D przesyła tylko dane cyfrowe, a VGA analogowe, czyli logiczne, że nie działa.

 

Moje pytanie jest więc następujące: Da się coś jeszcze tutaj zrobić żeby działało, czy muszę kupować przejściówkę HDMI -> VGA (bo hdmi również posiadam w karcie graficznej)?  :?

Bez konwertera nie ma szans. Z cyfrowego sygnału od tak nie zrobisz analogowego. W drugą stronę może by to jeszcze działało ale nie w twoim przypadku.

Za ile taki konwerter można kupić? Zgaduję, że taniej będzie kupić ten kabel hdmi?

Chyba że znajdziesz kabel HDMI za ~800zł :stuck_out_tongue:

http://sklep.rms.pl/lindy-32562-konwerter-sygnalu-dvi-d-na-vga-rgb-component-ypbpr

Kabel HDMI -> VGA też nie zadziała bez konwertera. HDMI też przesyła sygnał cyfrowy jak DVI-D różnica jest taka, że DVI-D przesyła sam obraz w postaci cyfrowej, a HDMI dodatkowo może przesłać dźwięk w postaci cyfrowej dzięki czemu jeśli urządzenie odbiorcze HDMI posiada głośniki, nie trzeba już więcej kabelków, a przy DVI-D trzeba.

E tam, są tańsze ;) http://allegro.pl/2015-adapter-konwerter-hdmi-vga-d-sub-audio-dvi-i5034323944.html

Sprawdzałeś przejściówkę na innym kompie? Używałem już wielu przejściówek z DVI na VGA i odwrotnie i nigdy nie był potrzebny dodatkowy konwerter. Idea przejściówki polega na tym, że zmienia jeden sygnał na drugi. To nie jest tylko mechaniczne połączenie pinów z jednej wtyczki z “odpowiednimi” pinami" w drugiej. W środku jest też trochę elektroniki. Moim zdaniem problem leży w przejściówce. Sprawdź tą na innym kompie, pożycz od kogoś inną i zobacz u siebie, czy działa.

Chyba nie masz zielonego pojęcia na czym polega sygnał analogowy i cyfrowy oraz czym jest zwykła przejściówka. Dodam tylko że 90% przejściówek których zadaniem jest tylko zmiana złącza na inne ma połączone najważniejsze piny z ich odpowiednikami w drugim złączu. Jeśli w takiej konfiguracji występuje dodatkowa elektronika jest to konwerter a nie przejściówka.

 

Co do tematu: Okazuje się że z hdmi też może być kłopot, na szczęście w tutaj konwertery można kupić już za 50 zł

 

Ale zapewne nie było to DVI-D które nie posiada dodatkowych pinów sygnału analogowego

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/65/DVI_pinout.svg/2000px-DVI_pinout.svg.png (różowe)

 

Poza tym ty podałeś zdjęcie dvi-i a nie -d. Polecam zapoznać się ze specyfikacją tego interfejsu :wink:

Podałem DVI-I gdzie opisany jest komplet pinów z zaznaczeniem które z nich pełnią funkcję przesyłu sygnału analogowego. Każdy zainteresowany może zobaczyć, czy jego złącza mają wymagane piny analogowe, czy też nie. 

Ale my mówimy o dvi-d I sam autor podał że nie ma on pinów do transmisji analogowej co też wynika ze specyfikacji złącza dvi-d. Nie rozumiem o co ci chodzi.

Czytamy ze zrozumieniem. Odpowiadałem na post kolegi asus4ever który twierdził, że wielokrotnie korzystał z przejściówek DVI -> VGA. Resztę można doczytać w mojej odpowiedzi (post #9 ). :slight_smile: