Dwa adresy IP

Cześć, mam pytanie odnośnie adresu IP. Otóż gdy wejdę w Wi-fi i otworzę informacje o Wi-Fi z którym połączony jest telefon to wyświetla informacje: prędkość, rodzaj zabezpieczeń oraz Moje IP. Ten adres który jest wyświetlany jest taki sam na moim telefonie jak i na telefonie mamy (oba są połączone z ta sama siecia). Moje pytanie dotyczy jednak tego, że gdy loguje się na stronie z historią logowan lub sprawdzę adres ip np. na stronie NordVPN to pokazuje się inny (ten sam na każdym urządzeniu, nawet komputerze, ale inny od tego wyświetlanego w Moje IP na telefonach). Jaka może być tego przyczyna?

Twój router przydziela pulę numerów IP dla twoich urządzeń w domu żeby je odróżnić. Te adresy widoczne są tylko dla niego i dla tych urządzeń. Tak samo postępuje ISP przydzielając pulę numerów IP dla routerów. Te numery od ISP są widoczne między innymi routerami, serwerami i co tam jest w sieci globalnej (tu jeszcze kwestie natów sratów, ale nie komplikujmy). To są dwie osobne sieci i pule adresowe. Gdybyś chciał bezpośredni numer od ISP to musiałbyś podłączyć telefon do jego linii, lub na routerze zrobić przekierowanie adresu które “będzie udawało” że to ty jesteś podpięty.

Dziekuje za odpowiedź :slight_smile: Nie jestem jednak pewien czy dobrze zrozumiałem.
Czyli mam dwa osobne adresy ip i to jest normalne, nie muszę się tym w żaden sposób martwić?
Zrozumiałem, że jeden adres jest od routera który przyznaje je żeby rozróżniać urządzenia. Tylko dlaczego na dwóch urządzeniach jest taki sam? Oba to telefony Samsung czy to dlatego?
Drugi adres (ten który się wyświetla w historiach logowan lub w reklamach Avasta mówiących, że moje ip jest widoczne) jest przypisany na stronie nordvpn do dostawcy Internetu (pokazuje ip oraz nazwę dostawcy i lokalizację).
Mimo wszystko rozumiem, że nie jest to nic dziwnego i niepozadanego?

Taki sam jest widoczny dla wszystkich w tej wyższej sieci (internecie), bo oni widzą tylko twój router, nie widzą nic niżej routera, czyli twojej sieci domowej/lokalnej (z inną, prywatną pulą adresową).

Gdyby się okazało, że router w sieci domowej przydzielił dwóm urządzeniom ten sam adres, to wystąpiłby konflikt i problemy z połączeniem, więc to nie jest twój przypadek.

To jest adres publiczny widoczny z internetu (zakładając że nie jesteś za CGNAT), dowolna osoba może się z nim połączyć i komunikować na wybranym otwartym porcie. Adres widoczny na urządzeniach to adres prywatny widoczny wyłącznie w twojej sieci lokalnej.

Adres nie może się powtarzać, tzn. dwa urządzenia nie mogą mieć identycznego adresy IP, spowoduje to konflikt adresów i problemy z łącznością.

@anon741072 @anon42271672

Ok, spojrzałem dokładniej i faktycznie ip wyświetlane w telefonach jako Moje IP różni się ostatnia cyfra.
Natomiast to, które się wyświetla w programach i historiach logowania to osobny adres i to, że on istnieje i wyświetla się w tych historiach to nic niezwykłego.

Podsumowując: wszystko jest tak jak powinno być i nie mam powodów do obaw?

Tak.

I ten adres który się wyświetla w historiach jest na każdym moim urządzeniu taki sam a ten, który widzę pod moim ip w telefonach różni się trochę w zależności od urządzenia w tej sieci. Dobrze rozumiem?

Tak. Z tym, że ten ogólny (internetowy) też ci się raz na jakiś czas może zmienić jeśli nie wykupiłeś u swojego ISP stałego, bo usługodawca ma jakaś ich pulę i przydziela je dynamicznie tak jak twój router przez DHCP.

Od jakiegoś czasu jest stała, ale to muszę się upewnić. Tak czy siak gdyby się kiedyś zmieniło to też już znam możliwą przyczynę. Dzięki wielkie.

Jeśli jeszcze mogę zapytać to sadaj72 pisał o tym, że do tego jednego adresu każdy może się połączyć i komunikować na wybranym porcie. Jak to rozumieć? Brzmi dość niebezpiecznie

Tak, ten publiczny adres jest dostępny z zewnątrz, ale ktoś z internetu zobaczy pod nim tylko twój router (przy dobrych wiatrach, bo pewnie wcześniej trafi na NAT u ISP). Dlatego warto np. aktualizować oprogramowanie routera.
Domyślna konfiguracja routerów nie dopuszcza żadnego ruchu wejściowego, więc póki ktoś nie złamie jego zabezpieczeń, to dalej nie pójdzie. Chyba że sam otworzysz na nim jakieś porty.

Nic w ustawieniach nie zmieniłem więc powinno być ok. Tak jest z każdym routerem? Zapytam tylko jeszcze: jak mogę sprawdzić te aktualizacje routera?

Musisz się do niego zalogować przez przeglądarkę. Przy domyślnych ustawieniach pewnie w przeglądarce wpisujesz adres 192.168.0.1 (instrukcja obsługi) i albo ma wbudowany mechanizm aktualizacji (czasem automatyczny, czasem ręczny), albo musisz pobrać plik ze strony producenta i go wskazać.
W zależności od modelu różnie to wygląda.

Nie martw się - mama nie zobaczy że oglądasz Redtube albo xhamster

Mhm, czyli w instrukcji powienem znaleźć informacje jak to zrobić? Co do sprawdzania tych aktualizacji to jest to coś co powinno się robić często?

Tak, wszystko jest w instrukcji. Dokumentację też znajdziesz na stronie producenta, a co do aktualizacji to ciężko powiedzieć. Im tańszy router, tym rzadziej dostaje aktualizacje firmware, bo producent olewa. Takie budżetowe tp-linki, to podejrzewam, że nigdy po wyjściu z fabryki. Nawet jeśli mają ujawnione dziury :wink: W innych wypadkach jak raz na pół roku, czy rok sprawdzisz to powinno wystarczyć.

@anon741072
Mam dwa routery. Jeden jest od dostawcy i do niego idzie światłowód oraz jest kablem podlaczony do drugiego routera a on kablem do komputera (tak podlaczyli gdy montowali internet).
Czyli w inatrukcjach do obu muszę znaleźć to logowanie i po zalogowaniu się będę mógł sprawdzić i pobrać aktualizację jeśli jakieś będą?
Co do tych tańszych routerow to ryzyko jest duże? W sensie czy warto kupić drogi router.

W takiej sytuacji masz kolejną warstwę obronną w postaci routera ISP. Czyli ktoś musi złamać jego zabezpieczenia i dopiero widzi twój, a za twoim są jeszcze firewalle i zabezpieczenia systemu operacyjnego więc spokojna twoja rozczochrana :wink: Ryzyko bliskie zerowemu, chyba że jesteś prezydentem Iranu :stuck_out_tongue_winking_eye:

Czyli ten modem który dostarczył dostawca (jeden jest od nich) działa jako zabezpieczenie? Fajnie. Pytanie natomiast czy aktualizować muszę oba? I czy dobrze rozumiem w jaki sposób to się aktualizuje (zalogowanie na tej stronie, do której adres znajdę w instrukcji)?
Oprócz tego to rozumiem, że przez ten system z dwoma routerami nawet bez aktualizacji powinno być bezpiecznie? I czy opłaca się kupić droższy router (jeden lub oba) w takim razie?

Jak będziesz miał czas to odpowiedz proszę @anon741072

Zdecydowanie należy to robić.

Tak w sumie było do niedawna - vide NAT Slipstreaming

1 polubienie