Dwa BSOD na przestrzeni dwóch miesięcy

Witam,

 

Chciałem z Wami skonsultować problem BSOD. Otóż na laptopie ASUS K53SJ od instalacji systemu we wrześniu pojawił się jeden BSOD (11.12.2014r.) KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR 0x07A a wczoraj (26.01.2015r.) drugi PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA 0x50. Jak widać ta przypadłość jest dość rzadka, mimo wszystko chciałbym dowiedzieć się dlaczego. System pracował przez pierwsze 3 miesiące bez zarzutu a teraz już coś się knoci. Dodatkowo przy pierwszym BSOD system nie był w stanie zrobić DUMPa, bo był problem z zapisem do dysku.

 

Zwykle już bym robił formata ale biję rekord (zwykle system reinstaluje po 3 miesiącach, bo mnie nachodzi na eksperymentowanie i zawsze coś ****) no ale już mi się nie chce w to bawić, bo zazwyczaj mi schodzi ok. 12h na doprowadzenie latopa do oczekiwanego stanu.

 

Skanowałem pamięci memtest86+ i tu dość dziwna przypadłość. Myślę, że program jest wadliwy, bo faktycznie pokazuje error ale jest on zawsze identyczny, na identycznym etapie testowania co wydaje mi się dziwne, bo jakby pamięci faktycznie były uszkodzone to system by się wysypywał częściej z różnymi kodami a memtest by znalazł znacznie więcej błędów w różnych adresach pamięci (te są tak samo identyczne). Skanowanie pamięci Windowsowym narzędziem nie znalazło błędów.

 

S.M.A.R.T. wydaje się być OK. Zainstalowane są dwa moduły pamięci 2x4GB. Pierwszy Samsung 4GB 1333Mhz a drugi Kingston 4GB 1066Mhz. Pamięci pracują z prędkością 1066Mhz.

 

Osobiście uważam, że jest to problem z jakimś sterownikiem.

Proszę o pomoc. 

 

Zdjęcia:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0b72b6abd0f73da7.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d39f7b3837845892.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a8b430bbcfa8a99c.html

Pewnie dlatego, że stosujesz dwa różne moduły pamięci. Kiedy pamięć ma działać w dualu, dwukanałowo, owa pamięć powinna być identyczna. Zamontuj 2 identyczne moduły.

Hej,

Generalnie w ogóle nie przejmowałbym się takimi BSOD. Dwa różne, występujące bardzo rzadko. Martwić się powinieneś, gdyby wyskakiwały regularnie - na razie nie ma powodu do obaw.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Na razie szkoda mi kasy na kolejną kość pamięci skoro nie jestem pewien czy problem jest na pewno z nią związany. Dodatkowo specyfika BSOD jest inna niż przy typowym uszkodzeniu RAMu. 

 

Myślę, że na razie się wstrzymam i zobaczę jak się sprawa rozwinie. Na razie odinstalowałem sterownik STPD od Daemon Tools, bo to jedyny sterownik, który instalowałem po skonfigurowaniu reszty oprogramowania. Jeżeli BSOD będą ukazywać się częściej to myślę, że zacznę wtedy podejmować drastyczniejsze kroki. 

 

Dziękuję za pomoc