Dwa domyślne urządzenia audio

Witam,

chciałbym uzyskać jednocześnie dźwięk z głośników i słuchawek. Nie wiem jednak jak to ustawić i czy to w ogóle możliwe.

Sytuacja wygląda tak:

  • głośniki mam podłączane bezpośrednio do karty dźwiękowej kablem optycznym

  • jako domyślne urządzenie audio ustawione mam słuchawki

  • słuchawki podłączam do przedniego panelu w obudowie, wtedy dźwięk wydobywa się jedynie z nich, głośnik milkną

Wszystko było by do zaakceptowania, gdyby nie zakłócenia w słuchawkach. Szum nasila się gdy komputer jest bardziej obciążony, co uniemożliwia komunikację w grach. Słuchawki są  prawne (sprawdzone w innych urządzeniach)

Chwiałem podłączyć słuchawki na stałe bezpośrednio do karty dźwiękowej. Nie umiem jednak tego skonfigurować.

Gdy wybiorę jako domyślne urządzenie głośniki, grają tylko głośniki, gdy wybiorę słuchawki graja tylko słuchawki. Nie mogę użyć rozdzielacza, bo mam dwa sygnały (optyczny i analogowy).

Jak uzyskać dźwięk w obydwu urządzeniach jednocześnie?

Spróbuj to skonfigurować z panelu sterowników do karty dźwiękowej. Windows o ile się orientuje nie daje możliwości skonfigurowania jednocześnie dwóch wyjść audio.

System (bit), nazwa płyty głównej oraz karty dźwiękowej ?

Można spróbować w konfiguracji sterownika karty dźwiękowej wyłączyć wykrywanie podłączenia słuchawek do panela przedniego, jeśli sterownik ma taką możliwość (sterowniki Realtek mają często taką opcję) to słuchawki podłączone do gniazda słuchawkowego powinny grać cały czas.

Można też spróbować innego podejścia.

Można poszukać programu który zainstaluje w systemie dodatkowe urządzenie audio (wirtualną kartę dźwiękową) które będzie przekierowywać dźwięk do dwóch innych rzeczywistych urządzeń audio jednocześnie, wiem że istnieje takie oprogramowanie dla windows które to umożliwia ale nie pamiętam nazwy.

Nie rozumiem jednak jaki sens ma w kontekście szumów w słuchawkach wymuszanie by grały jednocześnie z głośnikami.

Szumy w słuchawkach mogą wskazywać na jakieś zwarcie w komputerze, na wadliwy zasilacz lub na brak uziemienia komputera (np. podłączony do gniazdka bez uziemienia).

Zakładam cały czas że mówimy o zwykłych słuchawkach ze złączem jack a nie o jakichś słuchawkach na usb (słuchawki/głośniki usb to zupełnie inna kwestia bo one tworzą osobną wirtualną kartę dźwiękową) lub słuchawkach z mikrofonem z pojedynczą 4-ro stykową wtyczką jack (takie są zwykle dołączane do telefonów).

  • system 64 bitowy

  • płyta EVGA Z97 FTW (nie używam zintegrowanej karty dźwiękowej)

  • karta dźwiękowa Auzen X-Fi Bravura 7.1

  • słuchawki Sennheiser PC 310

 

Karta używa sterowników Creativa, jednak w tym miejscu gdzie normalnie istnieje możliwość wyłączenia wyciszania głośników po podłączeniu słuchawek, nie ma tej opcji.

 

Szumy są jedynie z przedniego panelu, bezpośrednio z karty nie. Dlatego chcę podłączyć jednocześnie głośniki i słuchawki z tył, by pozbyć się zakłóceń. Chciałbym by grały jednocześnie, by za każdym razem nie przestawiać obudowy i podłączać kabli.

 

Zasilacz jest sprawny, podłączony jednak do gniazdka bez uziemienia (wiekowa instalacja).

 

 

 

Zachodzi jeszcze pytanie co to za panel przedni do którego podłączasz słuchawki, jest on w środku podłączony do płyty głównej czy do tej karty Auzen?

Rzadko kiedy sterowniki kart dźwiękowych tworzą w systemie więcej niż jedno urządzenie audio (choć jest to możliwe że dla wyjścia cyfrowego oraz wyjść analogowych są utworzone osobne wirtualne urządzenia) więc to że masz osobne urządzenia audio dla głośników oraz dla słuchawek wpiętych do panela przedniego może sugerować że panel przedni jest podłączony do płyty głównej (czyli do zintegrowanej karty co by wyjaśniało te szumy).

Z informacji w sieci wynika że twoje słuchawki mają osobne wtyczki dla słuchawek i dla mikrofonu więc warto by sprawdzić czy przypadkiem tych szumów nie powoduje sam mikrofon, często się zdarza że w wyniku uszkodzenia mikrofonu, jego kabla lub wtyczki pojawiają się zakłócenia (zwykle w formie buczenia) ale źle ustawiona czułość mikrofonu też może generować zakłócenia (np. wyłączone podbicie/booster mikrofonu i mocne podkręcenie głośności da taki efekt).

Możesz to sprawdzić odłączając wtyczkę mikrofonu i słuchając czy w słuchawkach dalej są te szumy lub robiąc na odwrót czyli podłączając tylko wtyczkę od mikrofonu i słuchając czy będą szumy w głośnikach.

Panel przedni podłączony jest do karty dźwiękowej, jestem pewien. Karta na płycie jest wyłączona w UEFI.

 

Z tym mikrofonem sprawdzę.

Sprawdziłem, bez zmian.