Dwa dyski, dwa systemy - czy BIOS ich rozdzieli?

Dobry wieczór. Mam fizycznie dwa dyski - jeden SATA z Windowsem 7, drugi IDE z Debianem. Oba systemy pracują w niezależnych konfiguracjach bardzo dobrze, jednak niezależność wiąże się z fizycznym odłączeniem jednego, co nie jest rozwiązaniem eleganckim. Czy jeśli podepnę te dwa dyski jednocześnie i wyboru, z którego ma być odpalony system będę dokonywał w BIOSie, to systemy nie pogryzą się i pozostaną od siebie niezależne? Nawet nie muszą się wzajemnie “widzieć”. Kiedyś miałem, co prawda na jednym fizycznym dysku, Vistę z Ubuntu - systemy pokojowo nie chciały koegzystować, stąd boję się sprawdzać swojej teorii eksperymentalnie. Próbowałem maszyny wirtualnej, komputer sprzętowo jednak nie daje rady.

Zdaję sobie sprawę, że takie pytanie mogło już zostać zadane, ale nie potrafię poprawnie sformułować zapytania ani dla googli, ani dla forumowej szukajki, wobec czego mam nadzieję na wyrozumiałość i pomoc :wink:

A po co tak kombinować? Nie lepiej skonfigurować GRUBa i wybierać system przy starcie komputera?

Wydaje mi sie, że GRUB byłby dobry, gdyby taka konfiguracja miała utrzymać się na stałe, natomiast Debiana potrzebuję tymczasowo na studia do pisania programów. Próbowałem wcześniej dystrybucji live, wirtualnej maszyny i pracy zdalnej, każda z tych metod uniemożliwia efektywną pracę (naukę). Za te pół roku-rok byłoby dobrze po prostu odpiąć dysk z Debianem i nie mieć problemów z GRUBem. Stąd moje pytanie z pierwszego postu, czy taka konfiguracja może bez kłopotów pracować :slight_smile:

Jakich problemów?

fdisk /mbr

Chyba marny z ciebie student…

Nie musisz używać Gruba, możesz Debiana, a właściwie Gruba dodać do windowsowego bootloadera i powinno się to dać zrobić najprościej przy użyciu EasyBCD. Co do twojego rozwiązania, dysków nie musisz odłączać, możesz przed started systemu wybrać w BIOSie, z którego dysku ma startować, tzn. najwygodniej będzie użyć Quick Boot Menu.

nie lepiej może zainstalować debiana na wirutalnej maszynie i później skasować ?

Świetnie, podłączyłem obydwa jednocześnie i działa jak należy. Dziękuję panowi za porady i życzę miłego wieczoru :wink:

@vizim_pl - zainstalowałem na wirtualnej maszynie, niemniej moja fizyczna maszyna jest nieco leciwa i praca w wirtualnym systemie szła nieco topornie.