Dwa dyski & dwa systemy - jak to zrobić?

Witam.

Wgrałem dwa systemy, XP na dysk ATA, Vista na dysk SATA. Najpierw zainstalowałem Viste, a następnie XP ( oba dyski w tym czasie były podłączone ). Teraz za każdym razem załącza się XP. Nie wiem czemu, ale w czasie botowania nie ma ekranu z wyborem systemu. Próbowałem pozmieniać kolejności botowania dysków i nic z tego.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

trochę źle zrobiłeś. w tej chwili żeby uruchomić vistę musisz zmienić dysk z którego komp ma bootować, bo domyślnie jest pewnie ustawiony ten z XP. wywal wszystko i zainstaluj oba systemy na jednym dysku, wtedy nie będziesz miał problemu z wybieraniem systemy podczas startu. bo inaczej zostaje Ci wybieranie (np po przez menu bootowania) dysku z którego ma się uruchomić komputer

edit

i popełniłeś jeszcze drugi, podstawowy błąd podczas instalacji. najpierw musisz zainstalować XP, a dopiero potem viste, bo boot menadżer XP nie obsługuje visty

Wszystko mogę zainstalować jeszcze raz, nie ma problemu.

Z tym, że koniecznie musi być tak, że na jednym dysku jeden system i na drugim dysku drugi system.

Mam zrobić to w ten sposób, że odłączyć dysk SATA ( vista ). Zainstalować xp na ATA, a następnie podłączyć SATA i zainstalować viste, czy tak ? :>

Drugie pytanie, to czy na pewno nie ma sposobu, aby uruchamiać systemy w inny sposób niż poprzez ustawianie bootowania w biosie ?

Możesz podczas startu włączyć boot menagera (chyba F11, dla pewności sprawdź w instrukcji płyty głównej) i wybrać dysk z którego będzie startował system.

Niczego nie odpinaj. Zainstaluj XP, potem Vistę. Po tym będziesz miał okno do wyboru systemu. Oba systemy powinny być przynajmniej na różnych partycjach.

Możesz też spróbować odzyskać bootloadera visty: http://jeziorski.wordpress.com/2007/03/ … yskiwanie/

Do tego: viewtopic.php?p=938225

Juz za późno dysk odpięty, system sie instaluje :slight_smile:

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Głównie chodzi mi o wygodę w czasie przełączania systemów.

Jeszcze jedno pytanko. Jak powinny być ustawione zworki na obu dyskach ?

Albo na Dysku głównym (Master w tym przypadku założę się że to twój ATA) Wchodzisz [dysk]\ i tam bierzesz opcje folderów --> Widok–> zaznaczasz:

  • Pokaż ukryte pliki i Foldery

I od zaznaczasz

  • Ukryj chronione pliki

i na dysku głównym np. “C” pokazuje ci się plik “boot.ini”

zobacz przykład

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

Gdy masz partition to określasz gdzie się znajduje system Windows na dysku “A”(główny system i główny dysk) dysk B jest nieużywany.

Gdy masz disk to określasz liczbę dysku jak masz 2 dyski twarde (licząc z tym głównym) wpisujesz 1, aby odczytywał dysk 2 czyli B

Wpisz jak masz dwa dyski 1

|

|

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(0)[folder gdzie przetrzymujesz Windows]=“Dzieki ci o night” /noexecute=optin /fastdetect

Nazwa systemu czyli Microsoft Windows XP Professional jest nieważna możesz np. wpisać Dysk x3rox’a lub Dysk Ratunkowy

nightplayer , wszystko pięknie, ładnie, ale tu chodzi i dodanie Visty.

x3rox , jeżeli Masz dyski na jednej taśmie, to jeden na master, drugi na slave. Najlepiej vistę na master.

Dysk master musi być na końcu taśmy, slave w środku.

Trochę to skomplikowane, ale spróbuje to rozkminić zaraz po zainstalowaniu systemu.

Jeśli chodzi o zworki, to nie mam zielonego pojęcia jak są ustawione, tzn. nie mogę zobaczyć schematu na hdd.

Wiem tylko tyle, że na dysku seaget ( ATA - XP ) zworka jest :[:]:: o tu :slight_smile: ( patrząc tak jak teraz ). Na dysku SATA ( maxtor ) nie ma zworki.

Dyski SATA nie mają zworek, bo nie ma tam dysków nadrzędnych i podrzędnych. Pierwszy dysk na SATA. Dobrze, gdyby startowanie było z SATA, jeżeli nie jest to zostaw tak, jak już jest.

No tak ma być, ma startować z SATA, czyli Visty.

Rozumiem, ale chodzi mi o ustawienie tego w biosie.

Więc tak … :slight_smile:

Teraz startuję Vista. Nie ma ekranu wyboru systemu.

Nie znalazłem nic w książce :frowning:

Zainstalowałeś XP, potem Vistę? Jeżeli tak użyj programu http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … CD+1.7.1.6

i dodaj do menu XP oraz zwiększ ilość czasu w jakim wyświetlane jest menu.

Jest problem :oops:

Zrobiłem tak jak napisałeś i w czasie wyboru XP wyskakuje

“uruchomienie systemu windows nie powiodlo się. Przyczyna moze byc ostatnia zmiana sprzetu lub oprogoramowania.”

Coś robisz źle. Opisz wszystkie operacje, które wykonałeś.

Powinno to wyglądać tak:

Ustawiasz w biosie dysk sata jako startowy.

Instalujesz XP na ATA

Instalujesz VISTE na SATA.

Po uruchomieniu Masz menu wyboru.

Nic nie kombinujesz w między czasie ze zworkami i ustawianiami w BIOSie.

Reinstaluje wszystko jeszcze raz.

SATA jest ustawiona jako dysk startowy.

Zaczynam od XP, kończę na Viście.

Zrób tak, powinno hulać. Niczego tylko nie zmieniaj w konfiguracji (żadnego przełączania zworek itp). Sama czysta instalacja.

Coś czuje, że pójdzie Vista i nie będzie żadnego ekranu z wyborem systemu.

Jeśli chodzi o sposób nightplayera, to nigdzie nie było pliku “boot.ini”.

Jest ale ukryty, ponadto boot.ini uruchamia tylko XP i starsze, a ty chcesz vistę.

Ukryte pliki włączysz w Mój komputer | Narzędzia | Opcje folderów | Widok