Dwa dyski - dwa systemy

Witam!

Czy jeśli posiadam 2 dyski twarde - na jednym Winda XP, a na drugim Ubuntu 9.1 - i podłączę oba, to czy możliwy będzie wybór systemu? Będzie problem z bootem? Czy systemy na oddzielnych dyskach to problem?

Z niecierpliwością czekam na posty, które mogą rozwiać moje wątpliwości.

jesli systemy zostały zainstalowane przy wyjętym drugim dysku - to będzie problem.

Najłatwiej jest rozwiązać to poprzez podłączenie obu dysków i ponowną instalację Ubuntu na drugim dysku.

ewentualnie możesz pobawić się w instalację GRUBa - http://debian.linux.pl/threads/628-GRUB … 6#post8696 , ale pierwszy sposób jest łatwiejszy, a jeśli masz skonfigurowanego Ubuntu i nie chciałbyś tego tracić to możesz użyć APTonCD - http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2007/03/03/apt-cd/ wtedy stworzysz płytkę instalacyjną ze swojego Ubuntu.

Jeżeli chcesz mieć dwa systemy to radził bym aby zainstalować jeden ( oczywiście drugi HDD musi być odłączony) a później na odwrót… A jak już to zrobisz to przy uruchamianiu systemu wybierasz klawisz bootowania ( u mnie jest to klawisz F12) i wybierasz sobie który system ma startować.

W jaki sposób mogę zainstalować ubuntu, gdy oba dyski są podłączone, by system do zabootowania wybrać przed startem jakiegokolwiek systemu? Chodzi mi o sposób podany przez rapper’a.

No nie można gdy oba dyski są podłączone bo bootowanie w którymś z nich może ulec uszkodzeniu. Radziłbym jeden odłączyć i instalować na drugim. Ja też mam dwa HDD oraz dwa systemy; Vistę oraz Xp-ka. Zrobiłem najpierw tak. Odłączyłem jeden dysk i zainstalowałem Xp-ka, natomiast jak chciałem zainstalować Vistę to musiałem odłączyć dysk już z zainstalowanym systemem Xp. I jak włączam komputer to wybieram sobie bootowanie (u mnie to klawisz F12) i sobie wybieram który system ma startować. Tylko przypominam, że przy takim wyborze systemów nie ma możliwości nazwania ich lecz jest tylko podany model twardego dysku.

Nieprawda. Można instalować przy podpiętych obu dyskach naraz. Trzeba tylko uważnie patrzeć co się zaznacza podczas instalacji Ubuntu. Sposób “rappera” z wyborem dysku, z którgo chcemy zabootować jest dobry. Gdy już masz na jednym dysku XP i zabierasz się do instalacji Ubuntu na drugim, trzeba przed rozpoczęciem instalacji szukać w opcjach - na którym dysku ma być zainstalowany GRUB i zainstalować go na dysku, na którym będzie Ubuntu. Tylko musisz być pewny, że zaznaczyłeś właściwie. Gdy to dobrze ustawisz wtedy po instalacji normalnie uruchomi ci się system z tego dysku co dotychczas czyli XP. A gdy będziesz chciał uruchomić Ubuntu, wciskasz klawisz wyboru bootowania (różnie to jest w różnych płytach głównych, w jednych F8 w drugich F12, jeszcze w innych inne klawisze F…). Ja tak instalowałem już sporo razy i wszystko działa OK. Ale jak nie jesteś pewien czy dobrze robisz to zawsze możesz skorzystać z porady wyżej i odpiąć dysk z Windowsem. Wybór należy do ciebie.

Z tego co czytam to masz już zainstalowany Ubuntu na drugim dysku. Więc sprawa prosta - podłączasz drugi dysk i wchodzisz w szybki wybór źródła bootowania odpowiednim klawiszem i na tym koniec. Nie powinno być żadnych problemów.

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam!