Dwa dyski - dwa systemy

(Qba Lukaszczyk) #1

Witam!

Czy jeśli posiadam 2 dyski twarde - na jednym Winda XP, a na drugim Ubuntu 9.1 - i podłączę oba, to czy możliwy będzie wybór systemu? Będzie problem z bootem? Czy systemy na oddzielnych dyskach to problem?

Z niecierpliwością czekam na posty, które mogą rozwiać moje wątpliwości.

(skrzek) #2

jesli systemy zostały zainstalowane przy wyjętym drugim dysku - to będzie problem.

Najłatwiej jest rozwiązać to poprzez podłączenie obu dysków i ponowną instalację Ubuntu na drugim dysku.

ewentualnie możesz pobawić się w instalację GRUBa - http://debian.linux.pl/threads/628-GRUB ... 6#post8696 , ale pierwszy sposób jest łatwiejszy, a jeśli masz skonfigurowanego Ubuntu i nie chciałbyś tego tracić to możesz użyć APTonCD - http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2007/03/03/apt-cd/ wtedy stworzysz płytkę instalacyjną ze swojego Ubuntu.

(rapper) #3

Jeżeli chcesz mieć dwa systemy to radził bym aby zainstalować jeden ( oczywiście drugi HDD musi być odłączony) a później na odwrót.. A jak już to zrobisz to przy uruchamianiu systemu wybierasz klawisz bootowania ( u mnie jest to klawisz F12) i wybierasz sobie który system ma startować.

(Qba Lukaszczyk) #4

W jaki sposób mogę zainstalować ubuntu, gdy oba dyski są podłączone, by system do zabootowania wybrać przed startem jakiegokolwiek systemu? Chodzi mi o sposób podany przez rapper'a.

(rapper) #5

No nie można gdy oba dyski są podłączone bo bootowanie w którymś z nich może ulec uszkodzeniu. Radziłbym jeden odłączyć i instalować na drugim. Ja też mam dwa HDD oraz dwa systemy; Vistę oraz Xp-ka. Zrobiłem najpierw tak. Odłączyłem jeden dysk i zainstalowałem Xp-ka, natomiast jak chciałem zainstalować Vistę to musiałem odłączyć dysk już z zainstalowanym systemem Xp. I jak włączam komputer to wybieram sobie bootowanie (u mnie to klawisz F12) i sobie wybieram który system ma startować. Tylko przypominam, że przy takim wyborze systemów nie ma możliwości nazwania ich lecz jest tylko podany model twardego dysku.

(Kedziorki) #6

Nieprawda. Można instalować przy podpiętych obu dyskach naraz. Trzeba tylko uważnie patrzeć co się zaznacza podczas instalacji Ubuntu. Sposób "rappera" z wyborem dysku, z którgo chcemy zabootować jest dobry. Gdy już masz na jednym dysku XP i zabierasz się do instalacji Ubuntu na drugim, trzeba przed rozpoczęciem instalacji szukać w opcjach - na którym dysku ma być zainstalowany GRUB i zainstalować go na dysku, na którym będzie Ubuntu. Tylko musisz być pewny, że zaznaczyłeś właściwie. Gdy to dobrze ustawisz wtedy po instalacji normalnie uruchomi ci się system z tego dysku co dotychczas czyli XP. A gdy będziesz chciał uruchomić Ubuntu, wciskasz klawisz wyboru bootowania (różnie to jest w różnych płytach głównych, w jednych F8 w drugich F12, jeszcze w innych inne klawisze F...). Ja tak instalowałem już sporo razy i wszystko działa OK. Ale jak nie jesteś pewien czy dobrze robisz to zawsze możesz skorzystać z porady wyżej i odpiąć dysk z Windowsem. Wybór należy do ciebie.

Z tego co czytam to masz już zainstalowany Ubuntu na drugim dysku. Więc sprawa prosta - podłączasz drugi dysk i wchodzisz w szybki wybór źródła bootowania odpowiednim klawiszem i na tym koniec. Nie powinno być żadnych problemów.

(Qba Lukaszczyk) #7

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam!