Dwa dyski + dwa systemy?

Witam! Otóż mam teraz dysk twardy (ATA) z windows’em XP. Zakupiłem nowy dysk 320GB (SATA) - czysty, bez systemu. Czy mógłbym podłączyć dwa dyski, uruchomić Windows’a z pierwszego dysku, utworzyć partycję drugiego dysku (np. dysk E - 100GB, dysk F - 220GB), szybko sformatować te partycje i zainstalować np. na utworzonej partycji E Windows 7 ? Potem bym odłączył dysk ATA i miałbym tylko Windows 7 na dysku SATA, czy można tak zrobić ?

Tylko przed instalacja win 7 odlacz dysk ATA żeby Ci nie zapisało bootloadera na tym dysku bo jak odlaczysz to potem by nie odpalił ; )

A po co tak kombinować ? Po prostu podłączasz dysk sata odłączasz dysk IDE (ata) wkładasz płytkę z win7 do napędu bootujesz i w procesie instalacji tworzysz partycje na dysku 320 sata i na jednej z nich C instalujesz system. Piszę tak bo twierdzisz, że chcesz zainstalować win7 na a później odłączyć dysk ATA także taki sposób jak ja podałem jest chyba najlepszy.

antiferno - jak mogę odłączyć dysk ATA przed instalacją Win7 ? Jak go odłącze to nie zainstaluje 7 w taki sposób, ponieważ nie uruchomię kompa bez windows’a który znajduje się właśnie na dysku ATA.

blaze4ever - tylko coś mi nie bootuje właśnie płyta z Win7, dlatego szukam innego sposobu. Dobrze by było jak byśmy o tym nie mówili tylko chcę znaleźć właśnie inny sposób.

A możesz skądś wykombinować inną płytę z win7 ? albo może napęd jest winny lub w biosie coś poprzestawiane ? Mi niektórych płyt z windowsem też nie bootwało bo były porysowane i musiałem pożyczać od kumpli płytkę z windowsem.

A taki sposób jak ty podajesz jest strasznie dziwny i ja bym takiej instalacji nie zalecał.

A i mogłeś wspomnieć, że ci nie bootuje płyta z windowsem bo o tym nie wspomniałeś.

no właśnie moja nie jest porysowana, jest w bardzo dobrym stanie. Jak wkładam ją przy uruchomionym komputerze to normalnie wyskakuje okno instalacji, a jeśli chce to zrobić przez BIOS to tak jakby nie widziało po prostu tej płyty, ustawiałem First Boot Device na CD/DVD i nic… A drugiej płyty nie mam, bo żaden kolega nie ma Win7 .

a z innymi systemami też są problemy ? czy tylko z win7 ? a jest w ogóle komunikat:

Boot from CD/DVD : …

Próbuje w ogóle czytać tą twoją płytę ?

A to, że w windowsie normalnie widzi to nie znaczy, że wszystko jest ok.

jest komunikat Bood from CD/DVD : …

ale po tym nic. po prostu komputer uruchamia się normalnie. dzisiaj jeszcze sprawdzę płytę z WXP to napiszę.

Ok spoko a jak jest komunikat Boot from CD/DVD to mruga lampka od napędu dzieje się w nim w ogóle coś ?

Twój kłopot polega na tym, że prawdopodobnie masz źle wykonaną płytę instalacyjną z systemem Windows 7. Po prostu nie jest to płyta bootowalna.

bo, sciagnales ‘upgrade’ a nie box’a =D>

to sie odpala na systemie… po prostu wskazujesz inna partycje anizeli systemowa (domyslnie C)

ps. i z kazda pierdolka bedziesz wyskakiwal tematem? nie prosciej poszukac samemu 8)

dobra, dzięki :slight_smile: