Dwa dyski HDD jako jeden?

Witam uprzejmie
Przymierzam się do zakupu drugiego dysku HDD tej samej firmy i pojemności co już przeze mnie posiadany. I mam pytanie czy lepiej jest połączyć oba w jeden (i prośba o wytłumaczenie jak to zrobić), czy stworzyć jakby dwa dyski lokalne (np. D i G). System znajduje się na dysku SSD, i oba dyski służyły by na zdjęcia, gry etc.
Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

penie chodzi ci o macierz raid0 gdzie pojemności dysków się dodają
jeśli masz dysk na SSD w działaniu systemu nic to nie zmieni a z czasem może ci tylko narobić kłopotów
w macierzy raid0 dodaje się pojemność dysków i wrasta ich wydajność ale w przypadku awarii tylko jednego tracisz wszystkie dane, dlatego bym został przy tym drugim rozwiązaniu gdzie jeden dysk będzie D a drugi G

Dziekuje za odpowiedz :slight_smile: zastosuje sie do poleceń, i bede miał dysk SSD jako C, 1. HDD jako D, i 2. HDD jako G

Widzę, że znów “popisałeś” się swoją wiedzą, chociaż byś sięgnął do Wiki, to byś nie pisał bzdur, że przy którymś rodzaju RAID “pojemności dysków się dodają”

Poczytaj sobie: https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID#Standardowe_poziomy_RAID

Oj tam, w tym przypadku co w temacie akuratnie się “sumują” - dwa identyczne dyski o identycznej pojemności

Gdzieś się gubię - co źle napisał?

“Powstała w ten sposób przestrzeń ma rozmiar taki jak N*rozmiar najmniejszego z dysków, gdzie “N” oznacza liczbę dysków.”

Napisał że się sumują a to nie zawsze tak działa, to zależy od wielkości najmniejszego dysku itepe itede.

Masz niby rację, ale chyba dyskutujemy o przypadku autora wątku ( “przymierzam się do zakupu drugiego dysku HDD tej samej firmy i pojemności”), więc nie do końca rozumiem czepianie się.