Dwa dyski i dwa systemy - odpowiednia konfiguracja rozruchu

Witam,

zakładam ten temat, ponieważ już w sieci czytałem wiele opinii a chciałbym się upewnić.

Mam dwa dyski :

Pierwszy 80GB -

C:\ 40GB NTFS - Windows XP Pro

D:\ 40GB FAT32

Drugi 20GB z przeznaczeniem na Ubuntu - (planowany rozkład do nauki)

/swap - 1GB

/ - 8GB

/home - 8GB

Jak zatem oznaczyć te dyski? 80GB = Master, 20GB = Slave?

I swobodnie zainstalować Ubuntu na dysku 20GB a on sam zrobi mi

bootloadera i wykryje w nim Windowsa?

Całe moje pytanie dotyczy tego, że partycja D:\ jest zawalona rodzinnymi

zdjęciami, jakimiś plikami itp. której zawartość nie chciałbym stracić.

Dodatkowo później jak pozbyć się Ubuntu w razie chęci zrezygnowania z Linuksa?

Wyjmę dysk 20GB - ale co z Windowsem, skoro GRUB będzie na dysku z Ubuntu?

Jak wygląda sprawa przywracania domyślnego startu Windowsa zaraz po wyjęciu dysku z Ubuntu? Słyszałem, że trzeba robić coś z fixboot i fixmbr ale podobno nie u każdego to funkcjonuje.

Pozdrawiam

i z góry dziękuję za pomoc.

Tak, dysk 80 GB ustaw jako master, 20 GB jako slave. Sprawa z Grubem będzie wyglądać tak:

  • pod koniec instalacji system zapyta, gdzie ma zainstalować GRUBA. Jeśli dysk 80 GB będzie podpięty jako master, trzeba jego wskazać do instalacji Gruba - będzie oznaczony jako /dev/sda (rozmiar w Mb). Grub doda do menu wpis Windowsa. Ubuntu natomiast normalnie zainstalujesz na /dev/sdb (20 GB). Rozmiary partycji są dobre. Ja bym proponował ustawić SWAP tylko 512 MB … i może systemową " / " partycję powiekszyć do 10 GB. Z danymi - zrób backup, na tyle na ile możesz … zawsze to pewniejsze. Czyli generalnie dysku /dev/sda nie ruszasz - oprócz instalacji Gruba. Przed wszelkimi operacjami na wszelki wypadek zdefragmentuj partycje Win. Możesz też wykonać czyszczenie rejestru.

Co do przywracania MBR Windowsa, zajrzyj tutaj:

http://www.google.pl/search?q=przywraca … =firefox-a .

Pozbycie się ubuntu - to kwestia sformatowania dysku /dev/sdb na system plików NTFS, albo wyjęcie go i no naprawa MBR na dysku /dev/sda.

No i jeszcze jedno - pewniej byłoby korzystać z dystrybucji, która korzysta z Gruba 1 (ver. 0.97). Grub_2 (Ubuntu) jest w fazie beta i może powodować różne niespodzianki.

A gdyby zrobić na odwrót?

Dysk 20GB z Ubuntu jako master, a 80GB z Windows jako slave?

GRUBA wtedy zainstalować na dysku 20GB w partycji /boot lub partycji głównej Ubuntu?

Można tak zrobić jak piszesz, wtedy tylko Gruba musisz instalować na /dev/sda i instalować system oczywiście już po zamianie dysków “miejscami” - ustawieniu zworek.

Czyli dysk 20GB, bo 80GB to będzie /dev/sdb (raczej hdb ;))

No i jak w tym wypadku będzie wyglądało usunięcie Ubuntu?

Wypięcie dysku 20GB i ustawieniu 80GB jako master?

I wszystko? Czy także będzie trzeba przywracać MBR Windowsa?

Trzeba będzie przywrócić MBR Windowsa. A dyski trzeba zamienić kanałami, bo skoro Grub będzie na 20 GB dysku, to na nim będzie szukał swojego sektora startowego. Tylko sobie tych dysków nie pomyl :slight_smile:

A jeżeli chodzi o tą kwestię przywracania MBR :

Bootuję płytkę Windowsa, otwieram konsolę naprawiania i wpisuję polecenia

fixboot oraz fixmbr i po sprawie?

Czy działa to w każdym przypadku?

Że nie będzie żadnych błędów to nie można gwarantować. Jeśli jednak zostawisz MBR Windowsa w spokoju - i zainstlaujesz Ubuntu z Grubem na dysku 20 GB, to nie trzeba będzie naprawiać MBR Windowsa.

Czyli podsumujmy :

Dysk 20GB jako master, zainstalowany system Ubuntu + GRUB w głównej partycji rozruchowej

Dysk 80GB jako slave, zainstalowany Windows XP

W razie chęci usunięcia Ubuntu, wyciągam dysk 20GB i zmieniam zworkę dysku 80GB na master

i wszystko śmiga tak jakby przed tym całym zamieszaniem.

No tak to być “powinno” …