Dwa dyski sata i ata na plycie GA-K8NF-9

Czesc, wrzucilem ten problem na forum elektrody, jednak nikt mi tam nie pomogl. Moze tu znajdzie sie ktos taki :wink:

Niemal identyczny problem znalazlem na w/w forum: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic9 … ml#4926674. Niestety, tutaj opcja wylaczenia “On-chip IDE channel 0” nie pomaga. Skutkuje jedynie pominieciem tego kanalu przy wykrywaniu dyskow.

Mam plyte GA K8NF-9 rev 1.1, F6. Pierwotne podlaczenie działa cacy od kilku lat:

IDE1: LG nagrywarka (Ch1 m)

IDE2: Dysk WDC 200gb ATA (Ch0 m)

Zakupilem dysk WDC 10EARS, 1TB SATA. Na plycie zlacza sata sa ponumerowane 0,1,2,3. Odlaczylem dysk ATA i podlaczylem SATA pod zlacze sata_0. Nagrywarke przelaczylem na IDE2. Sytuacja wyglada teraz tak:

IDE2: LG jako Channel 1

SATA_0: WDC 1TB jako Channel 2

Zauwazylem ze podlaczanie dysku pod zlacza sata skutkuje podlaczeniem go do kanalu o numerze o 2 wiekszym niz numer zlacza. Przy roznych ustawieniach biosu dzieja sie rozne rzeczy, ale dysk za nic nie chce sie zbootowac. Najnizszy kanal na ktorym jest to Ch2 (Nie znam sie, ale strzelam ze dlatego ze sata sie zaczyna od 2). Przy odlaczeniu wszystkiego i wylaczeniu pierwszych dwoch kanalow (On-chip IDE channel 0 i 1: disabled) dysk nadal sie nie bootuje mimo, iz jest na pierwszym aktywnym kanale.

W zaleznosci od ustawien komunikaty to “blad odczytu dysku” “disk boot failure” itp. Dysk jest sprawny, WinXP i Vista widza go podczas instalacji. Win7 pokazuje blad I/0 i sugeruje konflikt z jakims urzadzeniem usb. XP i Vista nie pozwalaja sie zainstalwoac ze wzgledu na niemoznosc bootowania.

Dyk posiada piny pod zwroki, jednak opisany jest jako gotowy do uzycia na wszystkich ustawieniach bez zworek. Zlaczene pinow 7 i 8 jest zalecane przy instalacji win XP. Niestety kombinacje z tym ulozeniem tez nic nie daly.

W biosie wylaczylem funkcje RAID (aktywne sata 1 i sata 2 jedynie), ale nie znalazlem jednak zadnych ustawien co do SMART, ani AHCI. Nie moge znalezc nic na temat emulacji ata. Dysk jest widziany normalnie przez bios jako 1000gb, choc czasem wyskakuje jedynie 33gb.

Chcialem podlaczyc tez na zasadzie: ATA jako bootowalny dysk systemowy (wykrywane w biosie jako Ch0 master) i SATA jako dodatkowa pamiec (Ch2), jednak przy takim ustawieniu wyskakuje “blad odczytu dysku, wcisnij ctrl+alt+del aby kontynuowac”

+++

Podumowujac: czy jest szansa zebym w jakis sposob podlaczyl ten dysk poprzez sata tak, aby sie bootowal? Jesli nie, to jak moge podlaczyc oba dyski zeby sie nie gryzly? Interesuje mnie kazde rozwiazanie z uzyciem dysku 1TB.

Ta płyta dała mi naprawdę nieźle w kość :smiley:

Zacznij od aktualizacji BIOSu.

Nummeracja jest taka dlatego, że kanały 0, 1 to IDE1, 2,3 to IDE2, 4,5,6,7 to SATA. Jeśli wyłączysz któreś IDE to numeracja idzie w dół o te numery, które IDE wyłączyłeś. Przykładowo wyłączasz IDE2 to masz IDE1 0,1, SATA 2,3,4,5. Przynajmniej z tego co pamiętam.

Nie mam teraz tej płyty, ale z tego co wiem to SMART gdzieś był (nie wiem czy nie w opcji ustawień poszczególnych dysków). To samo z AHCI. Możliwe, że opcje te pokazują się dopiero po wciśniećiu kombinacji CTRL + F1.

Powiedz jeszcze raz co masz podłączone do kanałów:

IDE1 master slave

IDE2 master slave

SATA1

SATA2

SATA3

SATA4

Pierwsza sprawa, upgrade biosu, możesz skorzystać z @BIOS

Tu masz instrukcję i numeracje SATA: http://download.gigabyte.eu/FileList/Ma … nf-9_e.pdf

Odpowiedz:

  1. Czy chcesz mieć czynne oba dyski twarde, 200 GB ATA i 1 TB SATA?

  2. Na którym dysku ma być system operacyjny?

Pytam autora tematu!

Dla mnie innej opcji niż na SATA nie ma! Broń cię … na ATA instalować!

Opcja z system reinstalowanym na dysku SATA 1 TB (nie RAID!):

  1. Nagrywarkę LG łączysz taśmą IDE z gniazdem kontrolera IDE2. Zworka nagrywarki powinny być wstawiona na pozycję Master.

  2. Druga taśmę IDE wtykasz do kontrolera IDE1, pozostawiając drugi koniec na razie nigdzie niepodłączony!

3 Twardy dysk 200 GB (zamontowany ale na razie niepodłączony!) powinien mieć zworkę ustawioną na Master. Sprawdź!

  1. Dysk 1 TB SATA łączysz kablem z kontrolerem SATA 0 (oczywiście, zasilanie też!).

  2. Uruchamiasz komputer i zatrzymując bootowanie na BIOSie, wybierasz w nim pozycję Load Optymized Defaults , potwierdzasz zmianę (Yes), przy okazji wkładasz do napędu płytę instalacyjną systemu i restartujesz komputer razem z płytą, ale…!

  3. Zatrzymujesz ponownie (ważne!) bootowanie na BIOSie, przechodząc do pozycji Advanced BIOS Features. Zaznaczasz pierwszą pozycję, otwierasz (Enter) i ustawiasz Twój nowy dysk (wg. jego nazwy) na pierwszy miejscu i potwierdzasz. Przechodzisz do drugiej pozycji pn. „First BOOT Device” wybierając dla niej CDROM (w trzeciej pozycji pn. „Second BOOT Device” możesz na razie wprowadzić Hard Disk). W głównym oknie BIOSu zaznaczasz pozycję Save & Exit Setup. Potwierdzasz i restart.

  4. Podczas restartu wciskasz dowolny klawisz, by przejść do instalacji systemu operacyjnego, oczywiście na dysku SATA 1 TB, z podziałem na partycje wg. życzenia i formatowaniem.

  5. Po zainstalowaniu systemu wtykasz wolny dotychczas koniec drugiej taśmy IDE do dysku ATA 200 GB (no i zasilanie!).

  6. System wykrywa drugi dysk i instaluje mu sterownik. Potem w Zarządzaniu dyskami trzeba ten dysk skonfigurować, by “ujrzał” go system i sformatować (koniecznie!).

  7. Gotowe! Jeszcze tylko sterowniki do pozostałych urządzeń komputera.

A czemuż to? Jeśli do taśmy podłączy jedno urządzenie i zastosuje taśmę 80 żyłową to nie widzę powodu dla której nie wykorzystywać takiej możliwości.

Lidzyłem na znacznie niższy współczynnik I/O przy ATA, ale sam się zaskoczyłem spoglądając na ATA (7200RPM) vs SATA2(5200RPM) vs SATA3, że tak dobrze sobie radzi ATA przy zapisie i odczycie, ale i tak dyski SATA 2 są bezkonkurencyjnie lepsze w każdym z testów (od ATA).

Czesc, przepraszam, ale nie bylo mnie w domu od napisania posta. Juz prostuje:

Rozumiem, ze gdybym wylaczyl oba IDE (0 i 1) to sata bedzie rozpatrywane jako pierwsze. Niestety przy takiej konfiguracji dysk jest widziany, ale sie nie bootuje.

Przy ctrl+f1 pojawiaja sie jedynie zaawansowane opcje chipsetu. Tu chyba nic nie zdzialam z dyskiem (?)

Podlaczenie ktore jest teraz jest takie:

IDE1 master slave - LG

IDE2 master slave - WD 200 ATA

SATA1 (tu jest sata_0) - obecnie, przy normalnym podlaczeniu nie ma nic - chcialbym tu podlaczyc WD 1TB

SATA2

SATA3

SATA4

@Poraj:

  1. Najlepiej gdyby oba dzialaly. Jesli sie nie da, to chce 1tb uruchomic jako bootowalny dysk systemowy.

  2. Jesli moglbym podlaczyc oba, chcialbym zeby obeszlo sie bez reinstalacji systemu, czyli ATA jako glowny. Jednak, jesli w jakis sposob sata bedzie sie bootwac, to po prostu z ghosta przywroce system. Zdaje sobie sprawe, ze lepiej byloby postawic windowsa na SATA.

pkty 1-3: czyli tak jak jest, tylko dysk odlaczam?

  1. Nie do konca rozumiem jak ustawic sata jako master(?) Wydawalo mi sie ze tu nie ma podzialu na master/slave. Nie do konca rozumiem tez zasilania - ma znaczenie do ktorej wtyczki od zasilacza podepne?

5 - 7 - jestem przekonany ze tak kombinowalem, ale zaraz sprawdze to raz jeszcze. Pamietam ze dysk dal sie formatowac, ale windows nie chcial sie zainstalowac bo dysk nie byl ‘bootowalny’.

Poinformuje o wyniku dzialan opisanych w Twojej instrukcji, dzieki :slight_smile:

I jeszcze pytanie: czy fakt podlaczenia stacji dyskietek moze miec jakis wplyw? Wczoraj na drugim kompie po podlaczeniu takiej stacji zaczely sie robic takie same jaja z dyskiem, co na wyzej opisanym komputerze.

================================================

Przeinstalowalem bios na F12K

@Poraj, zrobilem dokladnie jak opisales w punktach 1-5, jednak bios nie widzi dysku. pzeprowadzilem proby na takich konfiguracjach:

  1. Tasma ide1 podlaczona bez dysku, ide2: LG, sata_0 1tb. Bardzo dlugo sie zastanawia, nie widzi dysku.

  2. Polaczenie jak wyzej, tylko onchip ide_0 wylaczone. Szybko sprawdza dyski, ale widzi tylko LG.

  3. j/w, IDE_0 wlaczone, RAID wlaczony. Dysku nie widzi

  4. Zaladowalem optimized defaults, IDE2: LG, IDE1: Tasma, sata_0 dysk. Nic nie widzi procz LG.

  5. j/w, smart wlaczony (pojawil sie, jednak ahcl nadal jest niedostepny). Nic nie widzi procz LG

  6. podlaczony dysk na sata_1 (zalozylem ze moze gnizdo jest zepsute), ustawienia j/w: nie widzi dysku.

  7. Sata_1, optimized: nie widzi.

  8. sata_1, LG na IDE 2, tasma na IDE1 - nie widzi dysku

  9. sata_1, IDE 0 i 1 wylaczone. Nie widzi nic oprocz pustych slotow sata ( !!

  10. j/w tylko z sata_0.

  11. Zmienilem kabel sata na inny. Ustawione na sata_0, IDE 1 LG, optimized, dalej nic.

  12. j/w tylko LG na IDE2. Tez nic.

Mozliwe ze takie mieszanie nie ma sensu, ale na starym biosie dysk byl widziany w dyskach pod sata. Teraz ani razu go nie wykrylo. Czyzby bios padniety? Dysk udalo mi sie podpiac jakims cudem na starym biosie jeszcze pod sata_0 i WD200 na ide1 (jako startowy bootowalny) oraz LG na ide2, przy optimized settings, jednak komp sie zaiweszal przy kopiowaniu duzych ilosci plikow na ten dysk. Moze kontroler sata padl po prostu ta plycie?

Nie wiedząc, co zamierzasz, opisałem opcję całkowitej reinstalacji systemu na nowym dysku SATA.

ad 4. Zapędziłem się z tym “Master”! Pardon! Punkt 4 poprawiłem.

Chodziło mi po prostu o to, by o wtyczce nie zapomnieć.

Opcja z systemem pozostawionym na dotychczasowym dysku ATA 200 GB (jeśli już masz na nim system?) (nie RAID!):

  1. Nagrywarkę LG łączysz taśmą IDE z gniazdem kontrolera IDE2. Zworka nagrywarki powinny być wstawiona na pozycję Master.

  2. Druga taśmę IDE niebieskim końcem wtykasz do kontrolera IDE1, drugi koniec do dysku 200 GB ATA.

3 Twardy dysk 200 GB powinien mieć zworkę ustawioną na Master. Sprawdź!

  1. Dysk 1 TB SATA na razie całkowicie odłączony.

  2. Uruchamiasz komputer i zatrzymując bootowanie na BIOSie, wybierasz w nim pozycję Load Optymized Defaults , potwierdzasz zmianę (Yes), przy okazji wkładasz do napędu płytę instalacyjną systemu i restartujesz komputer razem z płytą, ale…!

  3. Zatrzymujesz ponownie (ważne!) bootowanie na BIOSie, przechodząc do pozycji Advanced BIOS Features. Zaznaczasz pierwszą pozycję, otwierasz (Enter) i ustawiasz Twój dysk ATA 200 GB (wg. jego nazwy) na pierwszy miejscu i potwierdzasz. Przechodzisz do drugiej pozycji pn. „First BOOT Device” wybierając dla niej Hard Drive. W głównym oknie BIOSu zaznaczasz pozycję Save & Exit Setup. Potwierdzasz i restart.

  4. Po uruchomieniu komputera i systemu dajesz kilka minut na ustabilizowanie się systemu… i wyłączasz komputer.

  5. Podłączasz potrzebne przewody do nowego dysku SATA 1 TB, przy czym łączysz go z kontrolerem SATA 0.

  6. Uruchamiasz komputer, system wykrywa drugi dysk i instaluje mu sterownik. Potem w Zarządzaniu dyskami trzeba ten dysk skonfigurować i sformatować, także po to, by móc na nim zainstalować (sklonować) system z dysku ATA, bo o to Ci, zdaje się, chodzi.

Przegladnij prosze jeszcze posta ktorego zedytowalem powyzej. Updateowalem o nowe proby konfiguracji.

Opisałem wyżej drugą możliwą opcję.

Powinno to zadziałać, jeśli system jest już na dysku ATA 200 GB i chcesz, by tak zostało.

I jedna, i druga opcja są opcjami “czystymi” i wstępnie nie przewidują istnienia dwóch systemów, chociaż jest to, oczywiście, do zrobienia w następnych krokach.

Podlaczylem wszystko tak, jak opisales i postepowalem krok po krotku. Efekty nie sa zbyt ciekawe niestety :frowning:

  1. bios bardzo dlugo szuka dyskow, po czym widzi tylko WD200 i LG plus.

  2. Dysk na sata0 nie figuruje ani w spisie przy ladowaniu, ani w biosie (choc zakladam, ze to to samo :))

  3. Windows zaczyna sie ladowac, jednak zawiesza sie na ekranie ladowania (logo windows z paskiem postepu).

Ciekawi mnie ze nowy bios ani razu nie widzial tego dysku. Moze jednak przywrocic stary i dalej probowac?

  1. Możesz jeszcze “wyzerować” CMOS BIOSu, czyli po wyłączeniu zasilania komputera (również z gniazdka 230V!), zewrzeć na kilka sekund (np. wkrętakiem) dwa piny koło napisu CLR_CMOS (obok gniazd SATA). Po tym start komputera i ustawienie w BIOSie Load Optymized Defaults.

  2. W BIOSie dysk SATA powinien figurować po otwarciu pozycji Standard CMOS Feature. Należy tutaj prześledzić wszystkie wpisy, na wszystkich kanałach, te z “None” również otworzyć i sprawdzić. Wszystkie Twoje trzy napędy (dyski) komputera muszą tu być! Jeśli któregoś nie ma, to nie wiem dlaczego. Trudno zdalnie analizować wszystkie wpisy BIOSu, dlatego polecam “Load Optymized Defaults”. Wówczas BIOS sam się ustawi w zależności od wyposażenia sprzętowego komputera.

W ogóle aktualizacja BIOSu (jeśli nie następuje wymiana procesora) jest z reguły niepotrzebna i nawet ryzykowna. Może to właśnie tu się stało? Wg. instrukcji Gigabyte , BIOS aktualizuje się (jeśli już koniecznie to potrzebne) o, co najwyżej, kilka (2-4) wersji w górę. Nie zaleca się “przeskakiwania” wielu wersji za jednym razem.

Nie chce się lekkomyślnie wypowiadać na temat “przywracania” BIOSu do wcześniejszych wersji bo, moim zdaniem , to jest niebezpieczne.

Jeśli tak chcesz - Twoje ryzyko!

:shock: Takich bajek to ja jeszcze nigdy nie czytałem. Aktualizacja BIOSu jest ryzykowana tylko w momencie zaników i skoków napięcia. Płyty Gigabyte’a są takie jak każde inne. Można przeskakiwać kilka wersji bez żadnego problemu. To jest tylko oprogramowanie. Powinno się aktualizować BIOS jeśli tylko występują jakieś problemy. Często nowe BIOSy nie tylko dają wsparcie dla nowego sprzętu ale też naprawiają problemy (np. z wykrywaniem dysku twardego, czy wychodzeniem ze stanu wstrzymania). Taksamo jak można upgrade’ować można też down’greadować.

Jest zasada niepisana na forach - nie wiem nie wypowiadam się - po co nabijać niepotrzebne posty?

To właśnie naprawiał jeden update BIOSu do tej właśnie płyty głównej. Chyba z F1 na F2.

Generalnie żąglowałem na tej MOBO wsyztskimi BIOSami jakie tylko były wtedy na stronie. W jedną i w drugą stronę. Każdy miał inne wady i inne zalety. Poprawnie wykonany FLASH biosu nic nie zepsuje. Chyba, że nagle wystąpi zanik napięcia. I doświadczeni informatycy to lubią, polecają bo wiedzą jakie mogą być tego korzyści.

Zmień taśmy.

"McDracullo" - oto wyjątki z instrukcji Gigabyte:

“Because BIOS flashing is potentially risky, if you do not encounter problems using the current version of BIOS, it is recommended that you not flash the BIOS. To flash the BIOS, do it with caution. Inadequate BIOS flashing may result in system malfunction.”

“Please note that because updating BIOS has potential risk, please do it with

caution!! We are sorry that Gigabyte Technology Co., Ltd is not responsible for

damages of system because of incorrect manipulation of updating BIOS to avoid

any claims from end-users.”

“…please do not cross too many BIOS versions at one time if

your current BIOS version is rather old. For example, do not cross from F1 to

F12, but to flash from F1 to F4 and F4 to F8 and so on.”

"Doświadczonemu informatykowi" nie trzeba te “bajki” tłumaczyć.

Jak kupujesz cokolwiek to muszą Ci to napisać. Tak samo jak grzechotki w sklepach są nie raz dla dzieci powyżej 3 roku życia. Uwierz - przeszedłem z tą płytą więcej niż Ci się może wydawać. I każdy BIOS naprawiał jedno i coś innego psuł. Instrukcji nie musisz mi przepisywać. Poczytaj sobie instrukcje DFI, Asus, Epoxa, Abita, ASRocka, etc, etc, etc… w każdej to samo (może innymi słowami). Aktualizacja BIOSu nie jest niczym groźnym - to jest zwykłe oprogramowanie, tylko działające bezpośrednio na sprzęcie.

Doświadczony informatyk tych bajek z instrukcji nie czyta - dobrze wie że napisane są tam głupoty, żeby mniej doświadczeni przyszli do niego, a on mógł ich za to skasować.

Poraj mylisz sie… Np. Ja mam plyte Gigabyte, z ciekawosci sprawdzilem jaki mam bios okazalo sie ze F2, a na stronie byl juz F10 i wgralem nowego - i wiesz co ? w tym problem ze nic, plyta wstala i nie mam zadnych problemow.

Podpialem pod sata_0 dysk fujitsu 250gb z laptopa i dziala pieknie. Nic nie musialem ustawiac, zmieniac czy konfigurowac. Gra i bucy. Czy to mozliwe, ze bios nie czyta dysku 1TB?

Możliwe. Zaktualizowałeś BIOS?