Dwa dyski twarde w jeednym kompie


(Karolc) #1

Witam

Mój problem jest taki. Na moim kompie mam dysk twardy Segate 320 GB. Wszystko już zaczęło chodzić bardzo wolno. Chcę go sformatować i zainstalować system raz jeszcze. Jednak mam tam strasznie dużo ważnych rzeczy i nie mam czasu przegrywać tego na innego kompa, ten dysk formatować a później ponownie wszystko wgrywać. Chodzi mi o to, że chcę dokupić taki sam dysk twardy i go podłączyć. Na tym nowym zainstaluje sobie sytem, powgrywam programy itp. Jednak ten stary dysk też byłby podłaczony. I czy jest możliwość że z tego nowego dysku będę mógł przeglądać pliki które mam na starym dysku? Dokumenty ipt? Chcę żeby system uruchamiał się z nowego dysku, ale po uruchomieniu żebym miał dostęp do starego dysku. Na przykład wchodzę w mój komputer i tam sobie wchodzę na ten stary dysk. I na przykład mogę przegrywać pliki z dysku na dysk? Czy jest to możliwe? Z góry dziękuję za pomoc.


(Browiec86) #2

Wszystko co opisales wyzej jest jak najbardziej do zrobienia :slight_smile:

Wystarczy odpowiednie podlaczenie dyskow i mozesz przerzucac co potrzebujesz.

A jaka płyta głowna ??


(Karolc) #3

Płyta główna to ASUS P5PL2. Mógłbyś napisać jakieś szczegóły jak to wszystko podłączyć? Jakieś kable będę musiał jeszcze dokupić?


(hevet) #4

Najpierw napisz jaki interfejs SATA czy ATA ma Twój obecny dysk i ten,który zamierzasz kupić.


(Karolc) #5

Interfejs SATA. Chciałbym kupić nowy dysk o takim samym interfejsie.


(Browiec86) #6

Kable do podlaczenia drugiego dysku powinienes miec juz w komputerze.

Jezeli nie jestes specem w tej dziedzinie to lepiej zostaw te podlaczanie dysku komus kto sie na tym zna bo mozliwe ze bedzie potrzebna konfiguracja biosu i odpowiednie podlaczenie oby dwóch dysków alby wszystko smigalo jak nalezy.

Poczytaj tez w :google:


(Karolc) #7

(Hrabia08) #8

Kupuj Dysk ,jeśli kabla nie bedzie przy dysku to kup osobno (5 - 8 złotych)Zainstalujesz ten sam system co wcześniej i uruchomisz kompa z nowego dysku i będziesz mógł normalnie korzystać z obydwu dysków w BIOSIE nie musisz nic przestawiać Automatycznie ci wykryje drugi dysk tylko pamiętaj o ustawieniu na nim zworki (jeśli posiada) na Mastera na starym na slave jeśli będą jakieś problemy z wykryciem w biosie


(janiś) #9

a od kiedy w dyskach sata masz zworki od master i slave? to było w dyskach ata. w nowych jest tylko zworka aby ustawić czy dyska ma chodzić pod sata 1 czy sata 2. jeśli zworka jest włożona to jest 1 a wyciągnięta to 2


(Karolc) #10

Chyba jest lipa bo teraz zajrzałem do środka i okazuje się, że z zasilacza wychodzi kabel z jedną końcówką (czarną) do dysku twardego. Jest tylko jedna. Nie ma drugiej "wolnej". To znaczy są, ale one są do podpięcia CD/DVD, stacji dyskietek. Białe końcówki. Co zrobić jak do zasilacza mogą podpiąć tylko jeden dysk?


(hevet) #11

Coś dla Ciebie http://allegro.pl/item656512307_a1_nowy ... _sata.html