Dwa dyski


(bmn) #1

Witam otóz mam taki problem

posiadam dwa dyski na ata/ide

jeden 80gb zainstalowany system xp

chce dołączyć drugi(40gb) tylko że:

miał być na nim drugi system(xp)

podczas uruchomienia byłaby możliwośc wyboru z jakiego ma załadować system.Dodtakowo będzie działac że jak uruchomne system na pierwszym to drugi będzie chodził jako dodatkowy z dostępem do danych i na odwrót?

jak je podłączyć?

80 jest oddzielnie na taśmie bez zworki

na drugiej tasmie mam napęd

a 40 nie wiem gdzie ją podpiąć


(Pawel33303) #2

Dysk 80GB ustaw zworką na Master i połącz jedną taśmą z napędem. Drugi dysk (40GB) podłącz do innej taśmy i nie stosuj zworki (lub odwrotnie 40GB na Master, a 80GB bez zworki). Będzie możliwość wyboru systemu i będzie możliwość przeglądania dysków w systemach.


(bmn) #3

Dzięki :slight_smile:

A będzie działać jak 80gb bez zwroki,40 gb na Master na taśmie z napędem?

Czytałem gdzieś że dysk,który jest podpięty razem z napędem na tej samej taśmie nie da się z niego nagrywać lub mogą być problemy.


(Leszek2204) #4

dyski mogą być podłączone pod jedną taśmę jeżeli chcesz mieś na dysku 80 GB podłącz zworkę na Master a drugi na Slave


(Agatonster) #5

bmn ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Proszę dostosować podpis - obierz PW.


(SilberPunkt) #6

Jeśli podepnie jeden z dysków razem z napędem optycznym na jednej taśmie ATA to automatycznie prędkość transferu danych na tej taśmie zostanie ograniczona do prędkości napędu optycznego - dysk nie osiągnie swojego maksymalnego transferu danych!

Co do zworek - skąd wiesz jak je ustawić skoro nie wiesz jakie to dyski? Włożenie/wyjęcie zworki wcale nie musi zmieniać trybu master/slave - wszystko zależy od producenta dysku a sama konfiguracja zworek jest przeważnie opisana na samym dysku.

Możliwość wyboru systemu będzie dopiero po zmodyfikowaniu boot.ini albo wgraniu bootloadera.

Jeśli na obu dyskach jest system postawiony na tym samym kompie to raczej większych problemów być nie powinno. Co innego, gdy któryś z dysków pochodzi wprost z innego komputera - tu mogą (choć nie muszą) zacząć się schody a na 100% konieczne będzie zainstalowanie sterowników do sporej części podzespołów.

@bmn

Dyski podepnij na jednej taśmie a napęd optyczny zostaw osobno.

Zworki w dyskach ustaw według opisu na nich - jeden na master (MA) a drugi na slave (SL). Opcjonalnie możesz oba dyski ustawić na cable select (CS).


(Leszek2204) #7

jeżeli masz dyski Hdd ATA bierzesz jedną taśmę podłącza oba dyski a później do gniazda na płycie głównej . zobacz tutaj gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=5738 i tutaj gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=5739


(Pawel33303) #8

Przecież to dysk ATA, a wszystkie takie dyski mają ustawienie Master/Slave. Inaczej jest z dyskami SATA.


(SilberPunkt) #9

I wszędzie tryb master/slave ustawia się poprzez włożenie/wyjęcie zworki? Jesteś tego pewien?

:roll:


(Leszek2204) #10

@ReaderPL na SATA mamy ustawienia; Master…Slave…RPS…CSEL…i Single. a zazwyczaj używamy slave i master


(SilberPunkt) #11

Leszku… kolejny już raz piszesz to samo… [-X SATA nie ma trybu master/slave ani żadnego innego wymienionego przez Ciebie. Dla SATA możesz za pomocą zworki ustawić jedynie tryb SATA: I/II/III i stosuje się to w przypadkach, gdy płyta główna nie współpracuje poprawnie z szybszym dyskiem (np. ma kontroler SATA II a dysk masz SATA III).

:roll: