Dwa HDD na płycie Gigabyte GA-946-S3

Witam.
Pytanie dość prozaiczne aczkolwiek nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy na MOBO GA-946-S3 jest możliwe podłączenie dwóch dysków twardych?
Problem mam taki że mój obecny dysk ma tylko 160gb, a wymienić go na większy nijak nie mogę przez pliki które się na nim znajdują, ostatnio dostałem 2 dysk twardy też na SATA II i stąd pojawiło się pytanie.

Możesz nawet zamontować 4, a jak się uprzesz…

6a819910_6

Możesz skorzystać z narzędzia Clonezilla LiveCD, aby przenieść cały dysk na nowy, większy. W ten sposób zachowasz wszystkie dane i będziesz miał jeden dysk.

możesz podłączyć max 4 dyski twarde na złączach SATA oraz jakieś SSD na złączu PCIe

Zawsze możesz zerknąć do instrukcji,jeśli nie masz możesz pobrać ze strony Gigabyte.,tam dokładnie wszystko jest opisane.

Podłączyłem 2 HDD, jednak występuje problem. Mianowicie Windows 10 wywala bluescreena po podłączeniu go, po odłączeniu, sytem normalnie się włącza. Czy może to być kwestia tego że “drugi” dysk nie jest sformantowany (jest na nim zainstalowany Windows), czy może trzeba podłączyć oba, a następnie zainstalować windowsa?
Bios normalnie pokazuje go jako podłączony i w pełni sprawny dysk

Możliwe, że BSOD pojawia się, ponieważ komputer startuje z dysku, który ma system zainstalowany w innym trybie SATA. Uruchom komputer z jednym, działającym dyskiem, a następnie podłącz drugi dysk. Dyski SATA podłączają się w ten sposób bezproblemowo. Jeżeli komputer wywali BSOD, to oznacza, że z dyskiem jest coś nie tak.

Podłączenie go “w locie” sprawia że system nie wykrywa go jako aktywnego dysku. Próbowałem zarówno przed rozruchem systemu, jak i po.
Odkryłem za to inną ciekawą rzecz. Zawsze jak podłączone są dwa kable, nawet jeśli jeden nie jest podłączony do dysku twardego Windows pokazuje BSOD z informacją “Inaccesable boot device”. Sam drugi kabel działa sprawnie, bo po podłączeniu go do pierwszego dysku wszystko uruchamia się normalnie. Drugi dysk również jak jest podłączony sam, uruchamia normalnie, dochodzi do punktu naprawy systemu Windows.

W takim razie zmień kable i porty na płycie. Sprawdź, czy jest poprawa.

Dowiedź sie też czegoś o swoich dyskach sprawdź też ustawienie zworek na dysku. Zaktualizuj Bios płyty głównej

Przy podpiętym samym kablu sata, sprawdź w biosie w sekcji bootowania czy podpięty dysk znajduje się na pierwszym miejscu., jak i też w konfiguracji jak podpięty jest drugi dysk. Jeśli dysk z W10 nie jest na pierwszym miejscu, to tak ustaw i przy wyjściu zapisz ustawienia.

Parę dni temu postanowiłem, że poświęcę te dane i wyłącznie na tym dysku twardym postawię system.
Problem jednak występuje inny, otóż komputer zachowuje się jakby klawiatura była odłączona, przez co nie mogę ani wejść do Biosa, ani sfortmatować a następnie zainstalować systemu na nim. Próbowałem dwoma różnymi kablami, o dziwo na innym komputerze problem nie występuje i można normalnie wejść do biosa. Z góry piszę że drugi komp nie posiada stacji dysków więc format z tamtego nie jest możliwy.