Dwa identyczne adresy IP w jednej sieci


(Meffistoinfernal) #1

Mam taki problem, czy mogą istniećdwa identyczna adresy IP w jednej sieci lokalnej i jezeli tak to jak to wplynie na działanie komputerów podłączonych do tej sieci?proszę o szybką odpowiedz... :stuck_out_tongue:


(Andrzej Medynski) #2

Witam

Nie, nie mogą istnieć dwa identyczne adresy IP w sieci. Po podłączeniu dwóch komputerów o tych samych adresach następuje tzw konflikt adresów IP. Komputery przestana działać w sieci, tzn zablokujesz przesył itd.


(Meffistoinfernal) #3

A nie bedzie tak, że tek komputer który pierwszy wejdzie do sieci bedzie mogł w niej pozostaća drugi o tym samym adresie IP nie bedzie mogl sie połączyć z siecią?

Z góry dziekuję :mrgreen:


(Andrzej Medynski) #4

Kiedy włączysz pierwszy komputer bedzie ok, ale w momencie uruchomienia drugiego komputera wywali konflikt adresów IP i szlak trafi jedno i drugie połączenie. Można mieć ten sam adres na dwóch kompach ale pod warunkiem że nie działają jednocześnie :slight_smile:


(Meffistoinfernal) #5

Aha dzieki wielkie bardzo mi pomogłes :slight_smile:

Pozdrawiam :slight_smile:


(Slav) #6

dwa adresy IP mogą istnieć w jednej sieci i żaden z systemów nie zgłosi błędu, tylko sieć musi spełnić odpowiednie dwa warunki.


(antiferno) #7

chcesz sie na lewo podlaczyć do sieci radiówki ?:stuck_out_tongue:


(Juniorek) #8

skoro mogą, to napisz jakie to warunki... :?:>


(Slav) #9

Juniorek chyba nie Ty poruszyłeś ten temat więc pogoogluj :stuck_out_tongue:


(Asterisk) #10

OT


(Ferdek31) #11

W sieci lokalnej o statycznych adresach "sztywno" przypisanych do użytkownika przy określonej masce jest to niemożliwe, w innych przypadkach /podsieć o innej masce / tak, zależy co rozumiemy pod pojęciem sieć lokalna.


(Tasman4) #12

Jak masz inną maskę to masz inną podsieć.

Więc nie wprowadzaj bałaganu.


(dean999) #13

Tak, to dziwne troche filozofie głosisz bo moim zdaniem to niemożliwe (mówimy oczywiście o przypisanym na sztywno adresie IP) Kiedy dwa komputery będą chciały sie połączyć z siecią równocześnie lub jedno po drugim nastąpi konflikt adresów ip. I ani jeden ani drugi komputer nibędzie mógł sie połączyć


(Mrooveq) #14

ciekawie się czyta ten wątek :wink:

wg mnie sprawa nie jest taka prosta. w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dwóm (i więcej) komputerom przypisać takie same adresy, statycznie czy dynamicznie, to też bez znaczenia.

z praktycznego punktu widzenia jest to jednak działanie bez sensu, bo problem pojawia się gdy komputery z takimi samymi adresami (innymi niż 127.0.0.1 :wink: ) będą chciały nawiązać połączenie ze sobą, ponieważ poprzez wpisy w ich tablicach arp, każdy będzie myślał, że chce się połączyć ze sobą.

podobnie gdy każdy będzie chciał się połączyć z całkiem innym komputerem, mającym zupełnie inny adres. wtedy na tym komputerze w tablicy arp pojawi się jako pierwszy wpis pierwszego komputera, co spowoduje brak możliwości połączeń z tym komputerem z innych komputerów ze sklonowanym adresem, ponieważ ich pakiety będą ignorowane, dopóki wpis w tablicy arp nie zostanie usunięty lub zastąpiony innym odwołaniem.

dodatkowo pojawia się jeszcze opcja przypisania dwóm i więcej komputerom nie tylko tych samych adresów IP, ale i adresów fizycznych MAC. taka konfiguracja napotka na podstawowe problemy w przypadku zbudowania sieci za pomocą switchów, które pamiętają jaki adres fizyczny jest w jakim porcie i wysyłają pakiety kierowane na ten adres do konkretnego portu.

nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by taka konfiguracja sprawnie funkcjonowała przy zbudowaniu sieci na hubach lub bezprzewodowo.

bezprzewodowa koegzystencja komputerów z tym samym IP i MAC na pewano nie dziwi nikogo, kto chociaż troche zajmował się wardrivingiem :wink: .

oczywiście nadal komputery o tych samych adresach nie mają możliwości komunikowania się między sobą.