Dwa identyczne adresy IP w jednej sieci

Mam taki problem, czy mogą istniećdwa identyczna adresy IP w jednej sieci lokalnej i jezeli tak to jak to wplynie na działanie komputerów podłączonych do tej sieci?proszę o szybką odpowiedz… :stuck_out_tongue:

Witam

Nie, nie mogą istnieć dwa identyczne adresy IP w sieci. Po podłączeniu dwóch komputerów o tych samych adresach następuje tzw konflikt adresów IP. Komputery przestana działać w sieci, tzn zablokujesz przesył itd.

A nie bedzie tak, że tek komputer który pierwszy wejdzie do sieci bedzie mogł w niej pozostaća drugi o tym samym adresie IP nie bedzie mogl sie połączyć z siecią?

Z góry dziekuję :mrgreen:

Kiedy włączysz pierwszy komputer bedzie ok, ale w momencie uruchomienia drugiego komputera wywali konflikt adresów IP i szlak trafi jedno i drugie połączenie. Można mieć ten sam adres na dwóch kompach ale pod warunkiem że nie działają jednocześnie :slight_smile:

Aha dzieki wielkie bardzo mi pomogłes :slight_smile:

Pozdrawiam :slight_smile:

dwa adresy IP mogą istnieć w jednej sieci i żaden z systemów nie zgłosi błędu, tylko sieć musi spełnić odpowiednie dwa warunki.

chcesz sie na lewo podlaczyć do sieci radiówki ?:stuck_out_tongue:

skoro mogą, to napisz jakie to warunki… :?:>

Juniorek chyba nie Ty poruszyłeś ten temat więc pogoogluj :stuck_out_tongue:

OT

W sieci lokalnej o statycznych adresach “sztywno” przypisanych do użytkownika przy określonej masce jest to niemożliwe, w innych przypadkach /podsieć o innej masce / tak, zależy co rozumiemy pod pojęciem sieć lokalna.

Jak masz inną maskę to masz inną podsieć.

Więc nie wprowadzaj bałaganu.

Tak, to dziwne troche filozofie głosisz bo moim zdaniem to niemożliwe (mówimy oczywiście o przypisanym na sztywno adresie IP) Kiedy dwa komputery będą chciały sie połączyć z siecią równocześnie lub jedno po drugim nastąpi konflikt adresów ip. I ani jeden ani drugi komputer nibędzie mógł sie połączyć

ciekawie się czyta ten wątek :wink:

wg mnie sprawa nie jest taka prosta. w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dwóm (i więcej) komputerom przypisać takie same adresy, statycznie czy dynamicznie, to też bez znaczenia.

z praktycznego punktu widzenia jest to jednak działanie bez sensu, bo problem pojawia się gdy komputery z takimi samymi adresami (innymi niż 127.0.0.1 :wink: ) będą chciały nawiązać połączenie ze sobą, ponieważ poprzez wpisy w ich tablicach arp, każdy będzie myślał, że chce się połączyć ze sobą.

podobnie gdy każdy będzie chciał się połączyć z całkiem innym komputerem, mającym zupełnie inny adres. wtedy na tym komputerze w tablicy arp pojawi się jako pierwszy wpis pierwszego komputera, co spowoduje brak możliwości połączeń z tym komputerem z innych komputerów ze sklonowanym adresem, ponieważ ich pakiety będą ignorowane, dopóki wpis w tablicy arp nie zostanie usunięty lub zastąpiony innym odwołaniem.

dodatkowo pojawia się jeszcze opcja przypisania dwóm i więcej komputerom nie tylko tych samych adresów IP, ale i adresów fizycznych MAC. taka konfiguracja napotka na podstawowe problemy w przypadku zbudowania sieci za pomocą switchów, które pamiętają jaki adres fizyczny jest w jakim porcie i wysyłają pakiety kierowane na ten adres do konkretnego portu.

nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by taka konfiguracja sprawnie funkcjonowała przy zbudowaniu sieci na hubach lub bezprzewodowo.

bezprzewodowa koegzystencja komputerów z tym samym IP i MAC na pewano nie dziwi nikogo, kto chociaż troche zajmował się wardrivingiem :wink: .

oczywiście nadal komputery o tych samych adresach nie mają możliwości komunikowania się między sobą.