Dwa komputery o takim samym MAC w jednej sieci

Przypuszczam ,że ktoś podpina się pod mój adres. Czy istnieje jakiś sposób, abym mogła sprawdzić, czy w danej chwili w sieci znajduje się komputer o takim samym, jak mój adresie MAC?

Z góry dzieki za odp.

zacznijmy od tego, że w sieci nie ma 2 takich samych kompów z tymi samymi adresami IP lub MAC… gdyby tak było co raz dochodziłoby do konfiktów… to dość skomplikowane… więc zacznijmy od początku:

  1. start -> uruchom… -> cmd i wpisujesz komende ipconfig /all

powinno sie wyświetlić informacje o danym komputerze -> poszukaj pozycji “adres fizyczny” => to jest Twoj MAC address

  1. zainstaluj IP Sniffera - programik do analizy pakietów w sieci => z menu programu wybierz: Tools->ARP->ARP Entries dalej wybierz PING, zakładka PING Range i spinguj całą sieć - powinno wyświetlić wszystkie IP aktywne w sieci. Zamknij okno (to z pingiem) i na liście ARP daj “Refresh” -> bedziesz miała wszystkie IP z odpowiadającymi adresami MAC…

dalej to wystarczy zablokować nieporządany MAC… :wink:

P.S. możesz jeszczesie pobawić z linii komend (cmd) i powpisywać arp -a

To nie do końca prawda, możesz wymusić dowolny MAC na karcie sieciowej.

taaaak?

2 kompy z tym samym MAC i rózne IP = nie wiadomo gdzie protokół IP ma przesłać dany pakiet :> rajt? ARP w jednym ustawi ze to komp1 a inny znajdzie komp2…

a adres faktycznie można wymusić…

To jest możliwe jeśli w sieci jest wyłączone ARP a sieć działa na PPPoE

a uwazasz ze standardowo ARP jest wylaczone?

Wszystko zależy od topologii sieci, chciałem ci tylko udowodnić że to jest możliwe :slight_smile:

Ale pleciesz, a jak jest jeden wyłączony w tym samym czasie może ktoś działać na konto koleżanki i o to jej chodzi. Nikt nie napisał że działają one równocześnie :!:

przede wszystkim musi być uwierzytelnienie IP na routerze po MAC-adresie, jeśli dostawca tego nie zrobił to łatwo kombinować. Włamujący się do sieci zwykle wraz ze sklonowaniem cudzego MAC-a używa zwykle jego IP i wtedy jeżeli obaj korzystają z tego samego IP i MAC-a przy filtracji MAC-ów na routerze u osoby, która chce wejść do internetu gdy ktoś już z niego korzysta pojawia się komunikat o konflikcie adresu sieciowego. Jeżeli nie ma zadnego uwierzytelnienia to po prostu osoba wchodzaca do internetu jako druga ma problemy z połączeniem lub jego brak. Jeżeli przechwyci tylko sam MAC i klient nie ma stałego IP tylko dynamiczne / przy każdym logowaniu przydzielane przez router / to nie ma wtedy internetu i nie ma możliwości w warunkach domowych stwierdzić a i sam administrator może mieć duże problemy czy ktoś się włamał bowiem jesli nie zawęzi puli adresów to kombinacji pod jeden MAC jest 253 - n, gdzie n to liczba użytkowników sieci. Najprościej jeśli masz podejrzenie, ze ktoś sklonował tylko Twój MAC w razie problemów z internetem / bo jeśli wystapi konflikt adresu sieciowego i stosowny komunikat to jest pewne, ze ktoś przechwycil IP i MAC / jest telefon do dostawcy aby sprawdził jaki IP w danej chwili jest przypisany Twojej karcie czyli Twój czy obcy i wtedy wiadomo, ze ktoś podszywa sie pod Ciebie. Wszystko zalezy od konfiguracji sieci.