Dwa komputery poleasingowe skopiowanie danych

Witam

Mam dwa komputery poleasingowe chciałbym przejść na drugi nowszy tyle że tam jest SSD i Windows 10 (obecnie mam Windows 7 i zwykły hdd) zależy mi na wszystkich danych które mam i jak to rozsądnie zrobić żeby zachowane były licencje, dane itd.

Ja do końca nie rozumiem pytania tj. co chcesz zrobić.

Licencja - jak jest OEM, to chyba jej nie zachowasz, choć ostatnio tak się to pogmatwało prawnie i od strony polityki licencyjnej Microsoftu, że ciężko stwierdzić.

Jeśli sprzętowo (niekoniecznie dysk, ale procesor, płyta główna) to jest identyczny komputer, to powinieneś dać radę wykonać obraz dysku pierwszego komputera i odtworzyć go na drugim. Choć nie zalecam tego w przypadku SSD, system zapewne będzie “myślał”, że to dysk talerzowy i tak będzie ten dysk traktował.

Tak więc - metoda, która zawsze zadziała - instalujesz system (legalny) na tym drugim komputerze, wgrywasz od nowa całe oprogramowanie i kopiujesz dane np. przez sieć komputerową albo za pomocą jakiegoś nośnika. Ewentualnie po prostu podłączając stary dysk w nowym komputerze, możesz go nawet zostawić na stałe w tym nowym i nie kopiować żadnych danych (zakładam, że to komputer stacjonarny).

Tylko ty piszesz, że na tym nowym masz już Windowsa 10, więc co za system chcesz przenosić?

Tak to są dwa komputery stacjonarne i na nowym jest wgrany Windows 10 a na obecnym mam Windows 7 i zależy mi na zachowaniu wszystkich danych, zainstalowanych programów, przeglądarek haseł itd. a chciałbym migrować na nowszy komputer.

Partycje z systemem i softem można sklonować np. programem Easus Partition Master, najprościej podłączając jednocześnie oba dyski do jednego PC. Jednak ze względu na różnice podzespołów w obu komputerach system może nie ruszyć. Warstwa HAL ma swoje ograniczenia. W najlepszym razie system będzie wymagał ponownej aktywacji i instalacji sterowników.

Bo dokładnie to stary komp to Optiplex 780 a nowszy to Optiplex 790

Czyli komputery mocno różne pod względem specyfikacji. Swoją drogą nie lepiej kupić nowy sprzęt i mieć spokój na pare lat niż kupować przechodzony sprzęt?
Poradników na temat klonowania jest troche, ale jak mówiłem nie spodziewałbym się że pójdzie to gładko http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/dyski-twarde/2015/06/zmiana-hdd-na-ssd,2.aspx

Nic nie klonuj. Po prostu instalujesz na nowym wszystkie aplikacje, które miałeś na starym, po czym kopiujesz dane. I tyle.

Z przeglądarek można powyciągać profile i poprzenosić. Znajdź katalog przeglądarki w C:\Użytkownicy na starym komputerze, skopiuj i przenieś w to samo miejsce na nowym.

Ze starego nic nie kasuj dopóki na nowym wszystko nie będzie ci bezproblemowo działać.

To w jaki sposób mogę eksportować profile chrome, firefox by to działało potem na Windows 10?

Przecież dostałeś odpowiedź wyżej