Dwa komputery poleasingowe skopiowanie danych

(janusz_pro) #1

Witam

Mam dwa komputery poleasingowe chciałbym przejść na drugi nowszy tyle że tam jest SSD i Windows 10 (obecnie mam Windows 7 i zwykły hdd) zależy mi na wszystkich danych które mam i jak to rozsądnie zrobić żeby zachowane były licencje, dane itd.

(bachus) #2

Ja do końca nie rozumiem pytania tj. co chcesz zrobić.

(Kpc21) #3

Licencja - jak jest OEM, to chyba jej nie zachowasz, choć ostatnio tak się to pogmatwało prawnie i od strony polityki licencyjnej Microsoftu, że ciężko stwierdzić.

Jeśli sprzętowo (niekoniecznie dysk, ale procesor, płyta główna) to jest identyczny komputer, to powinieneś dać radę wykonać obraz dysku pierwszego komputera i odtworzyć go na drugim. Choć nie zalecam tego w przypadku SSD, system zapewne będzie “myślał”, że to dysk talerzowy i tak będzie ten dysk traktował.

Tak więc - metoda, która zawsze zadziała - instalujesz system (legalny) na tym drugim komputerze, wgrywasz od nowa całe oprogramowanie i kopiujesz dane np. przez sieć komputerową albo za pomocą jakiegoś nośnika. Ewentualnie po prostu podłączając stary dysk w nowym komputerze, możesz go nawet zostawić na stałe w tym nowym i nie kopiować żadnych danych (zakładam, że to komputer stacjonarny).

Tylko ty piszesz, że na tym nowym masz już Windowsa 10, więc co za system chcesz przenosić?

(janusz_pro) #4

Tak to są dwa komputery stacjonarne i na nowym jest wgrany Windows 10 a na obecnym mam Windows 7 i zależy mi na zachowaniu wszystkich danych, zainstalowanych programów, przeglądarek haseł itd. a chciałbym migrować na nowszy komputer.

(Longhorn2009) #5

Partycje z systemem i softem można sklonować np. programem Easus Partition Master, najprościej podłączając jednocześnie oba dyski do jednego PC. Jednak ze względu na różnice podzespołów w obu komputerach system może nie ruszyć. Warstwa HAL ma swoje ograniczenia. W najlepszym razie system będzie wymagał ponownej aktywacji i instalacji sterowników.

(janusz_pro) #6

Bo dokładnie to stary komp to Optiplex 780 a nowszy to Optiplex 790

(Longhorn2009) #7

Czyli komputery mocno różne pod względem specyfikacji. Swoją drogą nie lepiej kupić nowy sprzęt i mieć spokój na pare lat niż kupować przechodzony sprzęt?
Poradników na temat klonowania jest troche, ale jak mówiłem nie spodziewałbym się że pójdzie to gładko http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/dyski-twarde/2015/06/zmiana-hdd-na-ssd,2.aspx

(Kpc21) #8

Nic nie klonuj. Po prostu instalujesz na nowym wszystkie aplikacje, które miałeś na starym, po czym kopiujesz dane. I tyle.

Z przeglądarek można powyciągać profile i poprzenosić. Znajdź katalog przeglądarki w C:\Użytkownicy na starym komputerze, skopiuj i przenieś w to samo miejsce na nowym.

Ze starego nic nie kasuj dopóki na nowym wszystko nie będzie ci bezproblemowo działać.

(janusz_pro) #9

To w jaki sposób mogę eksportować profile chrome, firefox by to działało potem na Windows 10?

Przecież dostałeś odpowiedź wyżej