Dwa komputery sterowane przez jedną myszkę i klawiaturę

Zamierzam złożyć sobie dodatkowego PC pod starsze gierki i programy które nie działają na nowszych systemach. Chcę używać dokładnie tego samego stanowiska (monitora/myszki/klawiatury) do obsługi obu.
O ile z monitorem problemu nie ma, bo ma złącza D-Sub jak i DVI, to problem występuje z myszką i klawiaturą. Na Allegro są przełączniki do tego ale w absurdalnych cenach (100zł i więcej).

Pomyślałem żeby podłączyć to w taki sposób: myszka/klawiatura>przedłużacz USB>rozdzielacz 2xUSB>kable USB do obu komputerów. Potrzebowałbym dwa przedłużacze, dwa rozdzielacze i dwa kable USB>USB. Czy coś takiego ma prawo zadziałać? Widziałem że ludzie robili to po sieci, ale nie wiem czy znajdę kartę Wi-Fi i sterowniki do niej na starszy system. Czy jakbym połączył krótkim kablem internetowym oba komputery to będzie działało?

Do bezpośredniego połączenia dwóch komputerów potrzebny jest tzw. kabel skrosowany.

a do współdzielenia klawiatury i myszki można użyć np:

Ale wtedy żeby działał ten drugi komputer, to pierwszy musi być włączony? Chodzi mi o to żeby nie były oba włączone.

To pozostaje przełącznik KVM. Ewentualnie, jeżeli monitor ma dwa wejścia, to jakiś USB switch.
[edit] chyba, że znajdziesz klawiaturę+mysz z dwoma odbiornikami, mieszczące się w budżecie

Na drugim komputerze nie potrzebujesz monitora, myszki ani klawiatury, wystarczy, że będzie podpięty do lokalnej sieci. Wtedy zestawiasz połączenie wykorzystując pulpit zdalny windows, albo inne VNC i masz obraz z drugiego komputera na swoim.

Czytamy ze zrozumieniem: “Chodzi mi o to żeby nie były oba włączone.” :grinning:

Ale po co tak kombinować na siłę? Dla zasady? Dwa proste rozwiązania są, albo przełączyć fizycznie kable, albo spiąć sesję pulpeta wirtualnego. Więcej pomysłów nie mam, więc już się nie odzywam :wink:

VNC oraz RDP nie nadaje się do grania.
Są inne rozwiązania ale wątpię aby na retro sprzęcie były w stanie zapewnić akceptowalny poziom wydajności.

Jedynym sensownym wyjściem wydaje się zakup przełącznika KVM lub oprogramowanie do współdzielenia klawiatury oraz myszy i ręczne przełączanie źródła sygnału na monitorze.

Chodzi mi bardziej o używanie go “natywnie”, to ma być komputer pod XP pod starszy soft i do pogrania w gry które na 7/10 nie chcą chodzić. Ale jako że nie mam miejsca na osobne stanowisko, jeden komputer będzie na biurku, drugi pod biurkiem i oba będą korzystać z tej samej klawiatury i myszki. W przypadku gdybym musiał mieć dwa komputery włączone to trochę mija się z celem.

KVM firmy aten, podstawowy model z USB kosztuje jakieś 70zł.

Tani może nie jest, ale koszmarnie drogi też nie.

W sumie wychodziłoby taniej niż te wszystkie rozdzielacze i kable razem z wysyłką.
Czy przy używaniu takiego czegoś sa opóźnienia w reakcji? Chodzi mi głównie o FPSy.

Jeśli twój obecny sprzęt pozwala na virtualizację to polecam. Koszty zerowe nie licząc czasu na skonfigurowanie maszyny. Możesz virtualce udostępnić zasób z danymi czy kartę graficzną.

Po prostu użyć myszki i klawiatury Logitecha która pozwala na parowanie różnych urządzeń do jednego nadajnika. Sparować z dwoma i jeden używać w jeden kompie a drugi w drugim.
Można też kupić myszki i klawiatury które są na BT i mają możliwość parowania z kilkoma urządzeniami.
Są te takie, które mają zarówno BT jak i konwencjonalny nadajnik i przełącza się na urządzeniu.
Wreszcie KVM np. ATEN CS22U 2.

Nie powinno być żadnych opóźnień.

A ja to rozwiązałem na dwa sposoby. Pierwszy wyszedł przypadkiem. Kiedy zagubiłem nanoodbiornik od zestawu klawiatura+mysz Logitech MK320, postanowiłem dokupić drugi na olx. Zaprogramowałem do niego moją myszkę i klawiaturę, po czym mój stary nanoodbiornik się odnalazł i okazało się że on dalej ma w pamięci klawiaturę i mysz. Odbiornik włożony do drugiego komputera działa i jednocześnie mogę pisać i ruszać muszką na dwóch PC. Zdaje się, że tak można zaprogramować dowolną ilość odbiorników pod jeden zestaw. Jesli w jednym momencie używamy tylko jednego PC to nie ma problemu. Niestety raczej nie da się tego zrobić na odbiornikach Unifying, ale na tych starych jak najbardziej. Uwaga tylko na to, aby dokupić właściwy nanoodbiornik, bo było ich kilka typów.
A drugi sposób to po prostu wziąłem taką klawiaturę z wbudowanym HUB-em USB (może być dowolna, ja akurat miałem Dell SK-8125) wmontowałem w jej obudowę przełącznik (taki co ma 4 sekcje przełączane) i gniazdo USB typu B. Elektronikę klawiatury puściłem przez ten przełącznik, w jednaj pozycji na stary kabel, a w drugiej na domontowane gniazdo USB, podłączyłem kablem drukarkowym drugiego PC pod to zamontowane gniazdo i już. Jako że klawiatura ma wbudowany HUB USB to do jednego z fabrycznych gniazd włożyłem odbiornik USB od myszki i teraz mam tak, ze w jednej pozycji przełącznika klawiatura wraz z myszką leci starym kablem do jednego PC, a po pstryknięciu przełącznika w drugą pozycję klawiatura wraz z muszką jest przełączana przez moje nowe dołożone gniazdo USB typ B na drugiego PC. Tu nie działają 2 komputery na raz, ale przełączanie to tylko pstryknięcie. Taki KVM, ale bez V - przełącza tylko klawiaturę i myszkę (czy co tam sobie jeszcze podepniecie pod gniazdo USB-HUB w klawiaturze). Kosztowało mnie to kilka złotych i godzinka pracy.