Dwa Linux'y na jednym dysku

Witam,

chciałbym doinstalować sobie drugiego Linux’a (openSUSE, mam już Ubuntu) i mam kilka pytań w związku z tym. Czy nie będą one sobie nawzajem jakoś przeszkadzały? Czy swap ma być jeden, czy oddzielne dla każdego? Czy mogą współdzielić partycję /home? I czy partycja ma być podstawowa, czy rozszerzona, bo podstawowych może być z tego co pamiętam 4, a 3 już mam zajęte (na Windę, Ubuntu i Swapa)?

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=9835

Swap może być jeden, partycja /home również.

Takie rozwiązanie mam u siebie. Początkowo super SuSE + KateOS 2.2, obecnie super SuSE + Debian, a jakoś wszystko działa.

Podstawowe sprawy, o których musisz pamiętać:

-Gdyby jakiś program nie wczytywał Ci ustawień, to najlepiej zainstaluj na jednej z dystrybucji wersję z drugiej.

-Twój użytkownik musi mieć ustawiony ten sam numer identyfikacyjny(zazwyczaj nie musisz o to się martwić), a także ten sam identyfikator grupy.

-Musisz pamiętać o różnicach w ścieżkach. Oznacza to, że jeżeli chcesz sobie ustawić tapetkę z partycji jednego systemu, to pod drugą dystrybucją nie będziesz miał ustawionej tapetki. Możesz oczywiście wpaść na różne rozwiązania. Dla przykładu: jeżeli wszystkie partycje systemowe masz montowane podczas startu, możesz w obu systemach utworzyć dowiązania symboliczne w tych samych ścieżkach i o tych samych nazwach.

Radziłbym się też zastanowić nad zastosowaniem partycji logicznych, gdyż mając dwie partycje systemowe, jedną na katalogi domowe i jeszcze swap, otrzymujemy cztery partycje!! Przepraszam za styl mojej wypowiedzi, ale obecnie jestem nieco zmęczony.

To Linux nie potrzebuje partycji podstawowej? Bo Windows z tego co wiem, to tak… a Home jest na rozszerzonej, więc o jedną mniej

I dzięki za pomoc

możesz mieć / na rozszerzonej :slight_smile:

:mrgreen:

swapa też?

to jeszcze jedno pytanko, tak na przyszłość: czy da się przenieść partycję z podstawowej na rozszerzoną bez naruszania danych? (najlepiej w GParted lub pod Windą w HDM)

da się ale raczej nie tymi programami a np.

dd