Dwa małe czy jeden duży? Monitor 21:9 w cenie do ~2000

Cześć wszystkim,
mój obecny monitor kończy życie i szukam jego następcy. Jest to Dell 2209WA. Zastanawiałem się nad 2x22 cale albo jeden jakiś większy. Monitor będzie służył mi do wszystkiego, jakieś pisanie kodu oraz rozrywki, więc dużo czasu przy nim spędzę. Polecicie jakiś monitor lub monitory w cenie do około ~2000. Zastanawiam się jeszcze, jakim kablem podłączyć nowy monitor, DisplayPort czy HDMI? Jest jakaś różnica w tych technologiach? Moja karta to GTX1070.

Tutaj kilka propozycji:

29" czy 34"?:

34:
Monitor BenQ XR3501 (dziś zauważyłem, że w morelach niedostępny)

29:


NEC MultiSync EA294WMi LED 29" DCI 2K (ten przekracza trochę budżet ale jak warto dopłacić to biorę pod uwagę).

Pozdrawiam

Jak do grania, to wystarczy 1 monitor, chyba że na drugim będziesz coś sprawdzał … ja mam podpięty pod DPort bo lepiej trafia mi odświeżanie na poziomie 144 Hz.

Jeżeli nie chcesz pakować kasy w dwa, to polecę Ci jeden - BenQ EX3200R (http://www.benq.com.pl/product/monitor/ex3200r) jak dobrze poszukasz to nówkę zakupisz za ok 2100zł, ale myślę że warto.

Do gier też, ale w mniejszym stopniu, bardziej do długiego ślęczenia przy monitorze. Dlatego zastanawiam się nad dwoma monitorami, czy jeden duży i podzielony na obszary robocze.

Jeżeli potrzebujesz przestrzeni, często pracujesz na wielu oknach itd to wal w dwa monitory.
Zawsze jest to większa przestrzeń niż jeden.

Do pracy lepiej 2x 1920x1080. Monitory 21:9 mają rozdzielczość tylko 2560x1080 czyli tak na prawdę to niewiele więcej niż 2 stare monitory LCD o rozdzielczości 1280x1024 a to mało miejsca - możesz mi wierzyć bo miałem taki układ. Teraz mam 1920x1080 + 1280x1024 i jest OK, ale do ideału potrzebuję wymienić 1280 na 1920. Miałem taki układ (2x 1920x1080) w poprzedniej pracy i sprawdzało się to świetnie-praca na dużej ilości okien, albo dużych oknach (arkusze w excelu) jest dobra i efektywna dopiero przy 2 monitorach. Do tego warto pomyśleć o zakupieniu programu typu AquaSnap który dodaje kilka innych możliwości do szybkiego rozlokowywania okien (nie mówię że koniecznie ten bo drogo sobie liczą, ale coś w tym stylu). Dodam do tego że 2x FullHD wyjdzie cię taniej niż 1x 21:9 a i tu znajdziesz wersje z zakrzywionym ekranem i odświeżaniem wyższym niż 60HZ. Jedyną sytuacją w jakiej taki układ się nie sprawdzi to jeżeli masz programy na których dużo pracujesz i potrzebujesz ich w takim dużym trybie pełnoekranowym (np. programy do obróbki filmów żeby widzieć całą oś czasu i pojedyncze clipy i sample), ale jeżeli praca biurowa czy projektowa albo administrowanie to będzie to lepsze rozwiązanie - cena niższa, powierzchnia w pikselach większa, więcej i łatwiejsze do rozlokowania okna przy użyciu programów typu AquaSnap.

Obróbka filmów itp. odpada, bardzie właśnie praca biurowa. Czyli jednak korzystniejszym wyborem przy tej konfiguracji wyjdą dwa monitory FHD. Lepszym wyborem będzie matryca IPS czy AMVA+?
HDMI czy DisplayPort bardziej się sprawdzi z pracą na 2 monitorach? Zakrzywiona matryca ma jakiś bardziej pozytywny wpływ na pracę niż normalna? Czy przy rozdzielczości FHD 27” to nie za duży monitor, czy sensowniejszy wybór to 24? Korzystniej jest jak zasilacz jest zewnętrzy lub wewnętrzy czy to bez różnicy? Trochę dużo pytań, ale po prostu mało się orientuje na monitorach, a chętnie poczytam mądre komentarze.

Tutaj wybrałem coś, jest tutaj coś ciekawego, co warto wybrać?:

AMVA+ / 27"

IPS / 27"


IPS / 24" i zewnętrzny zasilacz

Chyba, że macie inne propozycje. Najlepiej jakby monitor był matowy. Korzystałem z błyszczącego i strasznie się rysuje przy czyszczeniu.

27 to może być za dużo, chociaż wszystko zależy od odległości od oczu. Obawiam się jednak że ciężko będzie Ci objąć wzrokiem 2x27 cali obok siebie, ewentualnie ten drugi monitor będzie dla Ciebie za duży. Wydajna praca na układzie 2-monitorowym to jeden ekran na wprost Ciebie a drugi lekko z boku - za duży monitor sprawi że będziesz musiał bardzo przekręcać głowę a przy dłuższej pracy to mało wygodne. Poza tym 27 cali i FHD to faktycznie piksele mogą walić po oczach więc nie będzie to przyjemna praca. Co do podłączenia to sprawdź co masz w komputerze. U mnie w biurowej stacjonarce jest tylko DVI i D-Sub więc trochę się nakombinowałem z przejściówkami. Przy pracy biurowej nie ma większego znaczenia jak podłączysz monitor - serio. Przy filmach i pracy przy obróbce albo pracy nad grafiką gdzie odwzorowanie kolorów jest ważne to jeszcze można się zastanawiać, ale tutaj nie ma to znaczenia. Co do typu matrycy się nie wypowiem, a w kwestii zakrzywienia to zakrzywione matryce do mnie nie przemawiają-nie używałem nigdy więc nie chcę wprowadzać w błąd.

//edit: ten ostatni przez ciebie wskazany wydaje się być ok, tym bardziej że ma cienkie ramki a to nie bez znaczenia.

Posiadam dwa monitory na wyciągnięcie ręki z zaciśniętą pięścią - 22" 16:9 oraz 24" 16:10.
Na tym drugim z racji rozciągnięcia w pionie przyjemniej się pracuje z tekstem (w tym programuje)
Mniejszy to Samsung, drugi to Dell. Dziś celowałbym w dwa monitory 24" (można ustawić niemal identyczne kolory - szczególnie bolą różne odcienie bieli).
Fajnie można ułożyć w niewielkim pokoju - na biurku narożnym, ale to już inna sprawa :slight_smile:

P.S - czasami grywam i wbrew trybu gracza na Samsungu 16:9 wybieram Della.

Odległość od monitora do moich oczu sięga około 50cm, więc faktycznie 2x27 może okazać się zbyt dużym wyborem. Ponadto te piksele mnie martwią. Mam 3 złącza DisplayPort i 1 HDMI, więc już kwestia kabla się wyjaśniła. Jak niema różnicy w ich jakości to nie będę kombinował z przejściówkami. To już trochę moich wątpliwości się rozwiało. Najlepszą opcją będzie 2x24” FDH i monitor z cienkimi ramkami.

Teraz tak, lepiej dopłacić trochę więcej i brać NEC czy tutaj płacimy więcej za firmę?


lub:

Ten chyba nie posiada możliwości ustawienia góra/dół:

Ten oraz Dell w ostatnim linku powyżej ale one nie posiadają portu DP, więc trochę kombinacji może być z podłączeniem 2 monitorów w moim przypadku.

Podbijam pytanie. Poleci ktoś jakiś monitor 24" z Flicker Free,Low Blue Light, DP oraz cienką ramką do 1000 za sztukę?

Tak jak wspominałem - jeżeli nie zamierzasz bawić się w profesjonalną pracę nad zdjęciami i filmami to uważam że te LG albo Philips wystarczą - parametry wydają się być ok, a na każdej sztuce względem NECa jesteś o 200zł do przodu - zawsze możesz wydać na coś ciekawszego, albo po prostu mieć 4 stówki w kieszeni.

Problem rozwiązany, monitory będą firmy AOC, jeden QHD i jeden FHD :slight_smile: Dziękuję wszystkim za pomoc i sporo ciekawych informacji.

Jeżeli chodzi ogry lepiej sprawdzi się jeden duży monitor. Do pracy i innych zadań znacznie wygodniejsze będą dwa osobne monitory.
Połączenie proponowałbym zdecydowanie przez DisplayPort - jeżeli będziesz miał częstotliwość na poziomie 144 Hz, połączenie po HDMI tego nie obsłuży.