Dwa podobne kompy różna wydajność

Witajcie, jakiś mies. temu padł mi komputer o parametrach:

Karta Grafiki: ATI Radeon 9600 PRO 128Mb

Ram: 2x1Gb

Procesor: Intel Pentium 4 2,59GHz, miał on zainstalowany Windows 7 Ultimate x86 i wszystkie sterowniki oczywiście. Bez problemu chodziły na nim gry takie jak Far Cry, DOOM III, NFS Carbon. Był to Fujitsu Siemens Scenic P300 (chipset i865G). Po awarii tego sprzętu dorwałem drugi niemal identyczny. Tzn. przełożyłem ramy i kartę graficzną, oraz dyski które miałem w tym starym. Procesor w tym drugim (również Scenic P300) to intel pentium 4 taktowany zegarem 2,80GHz. Wgrałem na niego Windows XP Home Edition z myślą iż na starym seven chodził bez zarzutów xp na ‘nowym’ powinien za***rdalać. Otóż nie. Ten komp chodzi duużo toporniej niż starszy, i teoretycznie słabszy sprzęt. Obejrzałem płytę główną i zauważyłem że ma mniej slotów na ram (2), gdzie w starym było ich dwa razy tyle. Chipset w tym obecnym to SiS661. Czy to wina chipsetu który wydaje mi się być słabszy czy może coś innego? Czy da się jakoś przyśpieszyć tego grata? Bo na chwilę obecną nie ma co marzyć o grze w cokolwiek.

PS -dyski były nie dawno formatowane wszystkie, więc nie zwalał bym winy na nie :slight_smile:

Prawdopodobnie w na starym komputerze miałeś płytę główną na ramy “duale”, a na nowszej na ramy pojedyncze. Duale mają to do siebie, że pracują skuteczniej na płytach głównych do tego dostosowanych. Powiedzmy, że masz te 1GBx2 ram na płycie głównej przystosowanych do duali, to system pracuje wydajniej o kilka procent.

Jest to także możliwość starej wersji biosu…

Powiem Ci dokładniej jak podasz model płyty głównej, starego i nowego kompa.

Stary komp:

Manufacturer: FUJITSU SIEMENS

Model: D1561 S26361-D1561

Chipset: Intel i865P PE G i848P Rev.A2

Southbridge: Intel 82801EB(ICH5)

LPCIO: SMSC LPC47B357

Nowy komp:

Manufacturer: FUJITSU SIEMENS

Model: D1761 S26361-D1761

Chipset: SiS 661FX Rev. 11

Southbridge: SiS 964 Rev.36

LPCIO: SMSC LPC47B357

Chyba miałem rację, na starej płycie głównej miałeś 4-sloty na ramy z czego 2 w jednym kolorze i drugie 2 w innym kolorze. A na nowej masz tylko 2 sloty w jednym kolorze. Na nowa płycie, komp nie będzie Ci pracować wydajniej niż, na starszej płycie przystosowanej do duali.

Jezeli kupie jedna kosc 2gb, komp bedzie wydajniejszy? Tam sa DDR, ile moga kosztowac?

Zapomnij za ddr cię skasują ze 150zł

I tu zgodzę się z kolegą.

Mam możliwość dostania ramu od wujka, z tym że muszę się kawałek przejechać. Chodzi o to żebym na darmo nie jechał. Więc ponawiam pytanie, czy zamontowanie jednej kości 2GB i ew. w drugim slocie 1GB poprawi wydajność?

Prawdopodobnie tak, ale to może być wina także biosu, czy właśnie tego chipsetu o którym mówiłeś. Najprawdopodobniej to wina RAM-ów.

Witam, podejrzewam padajace dyskim, podaj log z HD Tune

Loga nie mogę znaleźć, więc daję ss’y:

HDTune-Benchmark-SAMSUNG-SP0802N.png

HDTune-Benchmark-IC35L040AVER07-0.png