Dwa procesory na jednej płycie głównej

Witam, ostatnio na łamach portalu przeczytałem komentarz użytkownika, który pisał o płycie głównej na dwa procesory (Pentium 4 HT), niestety nie mogę go teraz znaleźć, dlatego też zakładam ten temat.

Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.

Myślę, że rozbudowa komputera o dodatkowy procesor (wraz z zakupem płyty głównej) będzie sporo tańsza od kupna nowej jednostki. Aktualnie komputer posiada już:

Pentium 4 HT

2GB RAM DDR(więcej się nie da)

Grafika na AGP

Służy głównie do obrabiania wideo, czy dzięki drugiemu procesorowi można by odczuć sporą różnicę w wydajności?

Czy są płyty główne, w które można wsadzić dwa takie procesory? Jak wygląda to cenowo?

http://pl.wikipedia.org/wiki/WTX

Z tego co ja wiem to tylko ta płyta główna(?) ma możliwość posiadania dwóch procesorów. Tyle, że jest ona używana głównie do serwerów, gdzie trzeba obsługiwać dużą ilość dysków jednocześnie.

Ogólnie rzecz biorąc - WTX nie jest przeznaczone do użytku domowego, do tego jego obudowa jest o wiele większa niż zwykłego komputera(Posiada nawet własne kółka).

W użytku domowym nie stosuje się płyt głównych z dwoma procesorami, bo jest to niepotrzebne. Jedyna rada to zmiana procesora.

CPQ EVO6000 - P4

MSI K7D Master - Athlon

tip - “Dual Pentium 4 motherboard” itp

Chyba coś w tym stylu ,by to było.

A na jaki socket jest procesor 478 czy 755 ? Taniej wyjdzie kupić płytę główna z procesorem np jakiś Pentium D lub inne trochę droższe Core2Duo. Trzeba tylko szukać z portem AGP i na DDR. Koszty ok 100 zł za Pentium D 2,8 GHz i płytę. I będzie jednostka z fizycznymi 2 rdzeniami i będzie wydajniejsza od P4.

Możesz kupić sobie płytę 2 procesorową. Obsłuży Ci ja nawet Win XP. Tylko żadna domowa aplikacja nie użyje 2 procesorów. To są płyty do serwerów i chodzi tu nie o przyspieszenie systemu. Poczytaj sobie na temat komputerów wieloprocesorowych na necie. Chyba że chcesz go używać do obliczeń matematycznych, to wtedy ma to sens. Są takie konfiguracje. Wtedy procesor jest wykorzystany jako jednostka obliczeniowa - dawny coprocesor arytmetyczno-logiczny. Lepiej kup sobie jakiś lepszy procesor 2-rzeniowy.

A czy w tym przypadku te dwa procesory nie zachowywały by się tak jak jeden dwurdzeniowy? (Zakładając, że są takie same).

Faktycznie ceny płyt dla dwóch procesorów są spore, taniej wyjdzie kupno płyty z procesorem.

Dziękuję za pomoc :slight_smile:

Po prostu - nie.